Web Geliştiricisi Olmanın Temelleri

Web Geliştiricisi - Webmaster- HTML - CSS

Bu yazımda Doğukan Güven Nomak tarafından hazırlanan Web Geliştiricisi Olmanın Temelleri udemy eğitiminden bahsedeceğim. 09 Eylül 2019 tarihinde başladığım Web Geliştiricisi Olmanın Temelleri eğitimini 21 Eylül 2019 tarihinde bitirdim. Udemy bitirme sertifikamı şöyle göstereyim:

Udemy - Udemy Bitirme Sertifikası - Udemy Sertifika

Aslında bu eğitimi alma amacım var olan eksikliğimi görmek ve güncel olmaktı. Sonuçta bilgilerim güncelliğini yitirebiliyor. Eğitim sayfasını ilk açtığımda genel olarak başlıklara göz atınca gördüm ki HTML, CSS ve Flexible Grid System hakkında güzel bilgiler yer alıyordu.

Flexible Grid System’i ilk olarak Serdar Kuzuloğlu’nun yazısında gördüğümü hatırlıyorum. O zamandan beri ilgimi çeken bir sistem.

Neyse… Web Geliştiricisi Olmanın Temelleri hakkında düşüncelerimi paylaşayım.

Udemy eğitimlerini genel olarak işten gelince akşam saatlerinde izleyip VSCode ile pratik yapma şansım oldu. 5 buçuk saatlik eğitimin nasıl geçtiğini anlamadım. Gerçekten keyifli bir eğitimdi.

Eğitimde yaklaşık 10 başlık bulunuyor ve buna bağlı alt başlıklar var. Doğukan Güven Nomak ilk olarak en temelden başlamış. HTML – CSS nedir? Text Editör Nedir? HTML ve CSS çalışma yapısı, font, ölçü birimleri ve daha birçok başlangıç konusu var. Sıfırdan birine gayet güzel anlatılmış ve kaynaklarıyla verilmiş. Kendimi güncellemem açısından gerçekten faydalandığım bir bölüm oldu.

HTML elementleri ve özellikleri bölümünde en çok kullanılan ve işe yarar html etiketlerini bize deneyerek gösteriyor. Bu arada apple cihazlarda favicon sorunu yaşıyordum. Favicon eğitimi sırasında paylaştıkları sayesinde bu sorunumu hallettim.

HTML formları ve özellikleri başlığı altında klasik html form yapısı ve bunları özelleştirmeyle ilgili bilgiler yer alıyor. Deneyerek pratik yapabilirsiniz.

CSS seçicileri, CSS özellikleri, CSS fonksiyonları bölümlerinde eğitimleri izlerken deneme şansınız varsa çok iyi olur. CSS temeli yapmak için işe yarar videolar bulunuyor. Vaktiniz varsa izlerken kodları deneyin ardından not alarak ilerleyin. Tamamen ezber yapın demiyorum! CSS temeli için not alarak ilerlemenin daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Yine de karar sizin.

Flexible Grid System bölümü diğer bölümler gibi güzel değildi. Doğukan arkadaşımızı eleştirebileceğim tek bölüm burası. Çünkü deneme şansı verilmeden çok hızlı bir ilerleme var. Doğukan Güven Nomak bunun yaratıcısı eyvallah. Fakat karşıdaki başlangıç ve orta seviyedeki kullanıcılar Doğukan arkadaşımızın beynindekilerini – söylediklerini hemen anlamayabilir. Deneme ve temellendirme yapmadan ışık hızında ilerlemek çok hoş değildi. İnsanlar Flexible Grid System’i sevelim ve öğrenelim derken yanlışlıkla soğuma gerçekleştirecek kadar yetersiz-hızlı bir anlatım var.  Bu bölümün yeniden çekilip yayınlanması taraftarıyım…

Tam anlamıyla beş üzerinden beş diyemeyeceğiz maalesef Flexible Grid System yüzünden beş üzerinden dört puan vereceğim bir eğitim… Fakat her şeye rağmen Doğukan Güven Nomak 10 yıldır keşfettiği tüm ipuçlarını ve deneyimlerini bize kurs programı ile aktarıyor. Bir nevi deneyimini satın alıyorsunuz gibi düşünün. Bu zamanda böyle bilgileri zor bulursunuz. 🙂 Satın alıp faydalanmanızı tavsiye ediyorum.

Son olarak Doğukan Güven Nomak Candirgen.com ziyaretçileri-aboneleri için udemy kuponları oluşturdu. Sizlerde aşağıdaki linklere tıklayarak eğitimleri çok uygun fiyattan satın alabilirsiniz.

https://www.udemy.com/course/web-gelistiricisi-olmann-temelleri/?couponCode=CANDIRGENCOM

https://www.udemy.com/course/javascript-ile-temel-programlama-ve-ileri-seviye-javascript/?couponCode=CANDIRGENCOM

Mutlaka Okumalısın

JavaScript Öğrenmek - JavaScript Dersleri

JavaScript Öğrenmek İçin En İyi Kaynaklar

HTML ve CSS ile web geliştirme temellerini öğrendikten sonra genellikle JS olarak bilinen Javascript’i öğrenmek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir