Hakkımda

Can Dirgen - Hakkımda

Ben Can Dirgen, 1991 İzmir-Karşıyaka doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Adalet önlisans ve Kamu Yönetimi lisans mezunuyum.

Blogum ilk olarak 2008 yılında yayın hayatına başlamıştı. Aradan geçen onca zamanda sürekli aç-kapa yaptığım için dikiş tutturamadım. 13 Ocak 2019 itibariyle sıfırdan tekrar açtım.

WordPress, Seo, blog yazarlığı, teknoloji, filmler, kitaplar, eleştiri, faydalı bilgiler, Google ve hatta fazlası kişisel blogumda olacak.

”İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” mottosuyla edindiğim bilgileri aktarıp 21. yüzyıl bilgi toplumunda faydalı olmayı amaçlıyorum.

Blogumda yer verdiğim içerikler, Türkçe ve yabancı kaynaklardan derlediğim araştırma yazıları ve yıllar içerisinde edindiğim bilgilerden damıtılarak oluşturulmaktadır. Özellikle ilgi alanıma giren konularda içerik üretmeyi seviyorum.  Kişisel blogumda kaliteli yazılar okuyup,  devamlı olarak özgün içeriklere erişeceğinize emin olabilirsiniz.

İnternette sürekli araştırma yapan ve yeni bilgiler öğrenmeyi seven birisi olarak bunları aktarabileceğim ve başkalarının da yararlanabileceği en güzel platformun bana ait ‘’kişisel blog’’ olacağını düşündüm ve yayın hayatıma bu şekilde devam ediyorum.

Ekşi sözlük ve çeşitli sosyal medya sitelerinde bana çizilen sınırlarda içerik üretimini mantıklı bulmamam da blogumu tekrar aktif etme nedenlerimden biridir.

 İnternet aleminde Can Dirgen?

2000’li yılların başından beri Web Tasarım ile uğraşıyorum. İçerik yönetim sistemleri konusunda kendimi geliştirerek güzel projeler ortaya çıkardım. 50 bin aktif kullanıcıyı yönettiğim ve güzel gelir sağladığım sitelerim oldu.

WordPress ve arama motoru optimizasyonu üzerine yoğunlaştığım 2006-2010 yılları arasında inanılmaz şeyler başardım. Anlık binlerce ziyaretçi çektiğim sitelerim oldu. Google, algoritma güncellemelerini sıklaştırınca haliyle yöntemlerim eskimeye başladı. Şimdi yeni yöntemler bulmaya devam ediyorum. (Eskisi kadar kolay olmadığını itiraf edeyim.)

Arama motoru optimizasyonu konusunda başarılarım dikkat çekince şu anda SEO ajansı olan ve piyasada çok tanınan İzmirli arkadaş tarafından yetiştirilmek üzere iş teklifi aldım. Şehir dışında okuduğum için maalesef reddetmek zorunda kalmıştım. Benim için kırılma noktasıydı…  Şu anda internet hayatım çok farklı olabilirdi.

Simple Machines Forum scriptinin çok tutulduğu ve herkesin forum sitesinin olduğu yıllarda Türkçe destek sitelerinde arka planda hep ben vardım.

  • (Simpleturk) SMF Türkçe destek sitesinde Yöneticilik yaptım.
  • Efsane ivan_ döneminde smf.gen.tr sitesinde Genel Moderatör olarak görev aldım.
  • Mjturkiye Simple Machines Forum bölüm moderatörüydüm. Daha sonra genel moderatörlüğe yükselmiştim. (Şimdiki r10 neyse mjturkiye oydu)
  • Mjturkiye yönetim kadrosundaki çatışmalardan sonra cmsturk.net sitesini kurduk. Yine SMF destek alanı bendeydi. (mjturkiye.net maalesef cmsturk.net yüzünden tarih oldu.)

Binlerce SMF kullanıcısına ücretli ve ücretsiz destek verdim. Forum scriptlerine olan ilgimin azalması nedeniyle gönüllü olarak tüm projelerden ayrıldım.

Merak ettiğiniz her şey için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.  Hepinize iyi bloglamalar diliyorum.

İnsan hayatta var olduğu kadar değil, yaptıkları kadardır…