Ucuz Domain

Ucuz Domain - Google Domains - Metunic

Malum döviz kurları arttı. Bir site açmak istediğinizde alan adı bile 150 liradan başlıyor. + Diğer firmalardan transfer bile etseniz 130-140 liradan aşağıya fiyat bulmak gerçekten zor olabiliyor. Bugün lamı cimi yapmadan piyasada devamlı olarak en ucuz domain fiyatı sunan ve benimde kullandığım iki firmayı tanıtacağım.

Google Domains

Google Domains - Ucuz Domain

Bana göre en güvenilir ve tercih edilir alan adı firması. Google Domains, Google tarafından işletilen bir alan adı kayıt kuruluşudur. Google Domains; alan kaydı, DNS barındırma, DNSSEC, Dinamik DNS, alan yönlendirme ve e-posta yönlendirme sunar. Ayrıca alan adlarını Blogger, Google Sites, Squarespace, Wix.com, Weebly ve Shopify ile bağlayan tek tıklamalı DNS yapılandırması sunar.

2014 yılında beta olarak hizmet veren Google domains uzun süre Türkiye’de satın alım gerçekleştiremeden faaliyetini sürdürüyordu. 2020 sonunda Türkiye’de de hizmet vermeye başladı. Lokasyon, adres Türkiye seçip TL ile işlem yapabiliyorsunuz.

Bir yıllık domain tahsis işlemini 75 liraya yapmaktadır. Piyasaya göre gerçekten sudan ucuz. Vergi olayını İrlanda gösterdiği için muhtemelen kaçırıyor.  Google data toplasa da güvenilir platform. Ayrıca biraz ütopik gelebilir ama SEO konusunda + bir durum söz konusu.

candirgen.com Google domainse transfer edildi. Diğer domainlerimi de yavaş yavaş buraya toplayacağım.

 

Metunic

Metunic - Ucuz Domain

ODTÜ vakfının kurduğu yeni tr alan adı sağlayıcısı. ICANN’a akredite-kayıtlı Türk domain firmalarından.

İlk yıl fiyatı sadece 66 lira. 2. yılda 66 lira. 3. yılda 66 lira. Devlet destekli bir kuruluş olduğu için kar etmekten çok hizmete odaklanmış yapısı ile ucuza domain alınabiliyor.

Google domains alternatifi olarak düşündüğüm bir platform. Şu anlık Google domains benim için öncelikli olsa da metunic 2.domain evim olabilir.

Sadece kafamda soru işareti uyandıran bir durum var.

Kötüye Kullanım Bildirme sayfasından onlardan alınan alan adını yasa dışı etkinlik veya kötüye kullanım raporu adı altında bildirebiliyorsunuz. Muhtemelen film, w@rez, hack illegal içerikler içindir. Fakat keyfiyete göre domain silerler mi şüpheliyim??? Yani nic.tr’nin bürokrasi kafası .com üzerinden geçerli olmaz diye umuyorum ama pek güvenemiyorum. Mesela siyaset tartışma sitesi açtınız bu kötüye kullanım raporu bildirilirse kişinin elinden alınabilir mi?

Ha yukarıdaki söylediğim hiçbir durum beni ilgilendirmez. Legal işler yaparım ve rahatlıkla kullanabilirim. Fakat sizler film, dizi sitesi vs. açacaksanız domaini metunic aracılığıyla almamalısınız.

Mutlaka Okumalısın

Marka - Web Tasarım - Marka Yaratma - Marka Geliştirme

Markanızı Web Tasarım Yoluyla Nasıl Geliştirirsiniz?

İnsanlar markanızı görünce heyecan duysun istiyorsanız renklerinizi doğru seçmelisiniz! Bu yazımda markanızı web tasarım yoluyla …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir