Taahhüt Süresi Dolmadan İnternet Aboneliği İptal Edilebilir Mi?

İnternet İptali - Taahhüt Süresi Dolmadan İnternet İptali

İnternet aboneliğiniz var ve bir şekilde iptal ettirmek istiyorsunuz. Ancak 1 yıllık, 2 yıllık (belki de daha uzun) taahhüt süreniz dolmadı. İptal ettirmek istediniz ve servis sağlayıcı firmanız size ceza borcu çıkarttı. Eyvahhh!!! 🙂 Bu yazımda taahhüt süresi dolmadan internet aboneliğini iptal ettirme konusunda sizlere nokta atış bilgiler aktaracağım. Geçmiş yıllarda internet hattımı kapattırmış ve cezasını paşa paşa ödemiş biriyim. (Gerçi benim bir yılım dolmamıştı.)

Neyse…

Evet arkadaşlar öncelikle kanunen müşteri yani siz haklısınız… Hem de sonuna kadar haklısınız…

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.6502.pdf

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun abonelik sözleşmeleri başlığı altındaki 52.maddesinin 4. kısmına bakabilirsiniz.

(4) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir. Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren bir yöntem belirleyemez.

Abonelik sözleşmesi süreli/süresiz hizmet sözleşmesi niteliğinde olduğu için bu tür sözleşmelerde fesih söz konusudur. Fesih tek taraflı ya da iki taraflı karşı tarafa varması ile hüküm ve sonuçlarını doğuran irade açıklamasıdır. Kanun madde gerekçesinde açıkça diyor ki; abonelerin düşünmeden taahhüt verdikleri ve verdikleri taahhüt sürelerinin uzunluğu dikkate alınarak herhangi bir ceza, cayma bedeli vs. ödemeden 1 yılın üzerindeki sözleşmeleri fesih edebilme imkanı bulunmaktadır!!! Bu kadar net!

Peki, Kesilen Borcu Nasıl Sildirebilirim?

Aboneliğin 1 yılı dolduysa ceza ödemeden iptal edebilirsiniz buraya kadar sıkıntı yok. İptal ettiğin an ışık hızında ceza çıkaran servis sağlayıcınızı tüketici hakem heyetine vererek borcu sildirebilirsiniz. Ancak ilk kez internet bağlatıyorsanız servis sağlayıcı hat açma, kurulum vb. hizmet kalemleri gibi masraflar ekleniyor sözleşmeye onları ödemekle yükümlüsünüz.

Uyarı! Gelen son faturayı ödemeyin zira tüketici hakem heyeti sizin lehinize karar verince parayı geri almak zor ve uğraştırıcı olacaktır.

Tam Olarak Sözleşme İptal Süreci Nasıl Olacak?

Öncelikle tüketici hakem heyetine gidiyorsunuz. Durumunuzu oradakilere bildiriyorsunuz. Onlar zaten sizi gayet güzel bir şekilde yönlendirecek. Dilekçe dolduracaksınız ve başvurunuz tüketici hakem heyeti tarafından alınacaktır.

İlk olarak sizden haksız yere fahiş miktarlı ödeme isteyen servis sağlayıcınıza ihbarname/ihtarname göndermeniz gerekiyor. Donanım Haber sitesinden alıntıladığım ihbarname/ihtarname örneği:

Taahhüt İhtar - İhtar - İhtar Mektubu

2 hafta içerisinde olumlu/olumsuz geri dönüş yapılmak zorunda. Muhtemelen sözleşme örneğinizi gönderip ödeyin diyecekledir. ÖDEMEYİN! Hukuk bürosundan sizi hakem heyetinden karar çıkana kadar rahatsız edebilirler. SMS atabilirler. Boş verin!!! Tüketici hakem heyeti altı ay içerisinde karar çıkarmak zorunda… Tüketici hakem heyetinden her türlü olumlu sonuç alacağınız için rahat olun. Ödeme isteyenlere kararı beklediğinizi söyleyin.

İşte olumlu sonuç alan Donanım Haber üyesinin kararı:

Tüketici Hakem Heyeti - Hakem Heyeti

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir