Forum Sitesi Açsam Tutar Mı?

Forum Sitesi - Forum Sitesi Açmak

2000lerin başından 2015 yılına kadar her türlü forum ayakta kalırdı. Son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim. Sosyal medyanın hızla piyasayı ele geçirmesiyle maalesef forum devri bitti. Bu yazımda “forum sitesi açsam tutar mı?” sorusuna cevap bulacaksınız.

2022 yılında hala forum sitesi açmayı düşünüp internette bununla ilgili araştırma yapıyorsanız öncelikle size geçmiş olsun diyorum. Siz ya eskiye özlem duyuyorsunuz ya da çıldırmış bir webmastersınız. Forum açmak basit gibi görünse de inanılmaz sıkıntılı bir süreci var.

Öncelikle script belirlemek tam bir mesele…

Eskiden smf, mybb, phpbb kur geç derdim ama şu an durum eskisi gibi değil. Smf desteği yok. Güncelleme bile doğru düzgün almıyor. phpbb can çekişiyor. mybb allaha emanet kimse uğramıyor. vBullettin 5 serisi de rezalet olduğu için para verilip alınacak gibi değil. Diğer forum scriptleri de yok olmaya yüz tutmuş vaziyetteler. Bu saydıklarımı gidip kurduğunuz vakit tutmasını aklınızdan bile geçirmeyin. Scriptler olumsuz… Çağa uygun değil.

Geriye xenforo scripti kalıyor. Ücreti 160-180 dolar arası bir şeydi. Lirayla çarpınca iyi para ediyor. Ayrıca lisans almak çözüm değil. Eklentileri, temaları çok pahalı. Amp ücretli, cache ücretli aklınıza ne gelirse ücretli. Varsa bütçe en güzeli xenforo scriptidir. Çağa uygun ve sosyal medya tarzı özellikleri mevcut. Warez bulunabiliyor ama mantıklı projelere warez ile girince tutması zor. Hack yiyip kalacaksınız. Güncelleme alamayacaksınız vs. vs.

Ücretsiz olarak Flarum var ama seo sıkıntısı mevcut. Tam anlamıyla herkesin kullanabileceği bir script değil.

Daha sonra ekip işine gelelim.

Eskiden tek kişi genel forum açsa bile bir şekilde Google’dan gelenlerle ortamı dolduruyordu. Şimdi sosyal medya yüzünden insanlar çok bencil. Tek kişinin yönettiği foruma gelip kimse katkı sunmuyor. Faydalanıp gidiyor. Ekibiniz var ve devamlı kaliteli içerik girecekse yıllarca emek vermek zorunda olduğunuzu bilin. Ve eskisi gibi genel forum tutmuyor. Balıkçılık ile ilgili forum açarsanız 10 kişilik ekibiniz olacak. Herkes günlük katkı sunacak. Daha sonra Google’dan gelecekler.. Diğer ekip arkadaşları başkalarını getirecek derken ancak böyle kitle yakalayabilirsiniz. İlgili alanına göre forum açıp, ekiple hareket edip, özgün olup ancak öyle başarı sağlayabilirsiniz. Yoksa gerisi boş.

Onlarca forum açtım. Çok azı tuttu. Yüzlerce forum sahibi tanıdım belki binden fazladır sayıları. Çok nadirdir forumunu tutturan… Hepsi kapanıp gitti.

Buna rağmen ille de forum açacağım diyorsanız aşağıdaki önerilerime göz atın.

Forum Sitesi Nasıl Başarılır Olur ?

– Bütçeniz olsun. Parasız bu iş ilerlemiyor. Önce siteyi açayım sonra gerekli şeyleri alayım olmuyor. O eklentiler, tema vs. sitenin tutması için en başta lazım.

– Çok sağlam emek verebileceksiniz girin. Günlük 3-4 saat içerik üretimi, optimizasyon vs. uğraşmanız gerekiyor.

– Genel forum kesinlikle açmayın. Özel bir alan belirleyin. Sadece moda, hobi, tasarım vs.

– Özgün olun. Kalite her zaman başarıyı getirir. Her gün içerik girin.

– Ekibiniz olsun. Ekip olmadan “tek kişilik dev kadro” olarak fazla ilerleme kaydedilmiyor. İnsan bir süre sonra sıkılıyor.

– Siteyi reklama boğmayın. Önce para odaklı değil kullanıcı odaklı olun. Kullanıcılarınız bunu hissettiği zaman sizi dilden dile yayıp popüler hale getirebilirler.

Mutlaka Okumalısın

Marka - Web Tasarım - Marka Yaratma - Marka Geliştirme

Markanızı Web Tasarım Yoluyla Nasıl Geliştirirsiniz?

İnsanlar markanızı görünce heyecan duysun istiyorsanız renklerinizi doğru seçmelisiniz! Bu yazımda markanızı web tasarım yoluyla …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir