JavaScript Öğrenmek İçin En İyi Kaynaklar

JavaScript Öğrenmek - JavaScript Dersleri

HTML ve CSS ile web geliştirme temellerini öğrendikten sonra genellikle JS olarak bilinen Javascript’i öğrenmek üzere bir sonraki adıma geçmenin zamanı gelmiş demektir. JavaScript’i öğrenmenin HTML & CSS’i öğrenmek kadar kolay bir şey olmadığını kabul edin ama azimle çalışırsanız mutlaka öğreneceğinizi de bilin. Her gün en az bir saat kod yazma çalışmaları yapıp pratiğinizi yavaş yavaş geliştirebilirsiniz. Bu yazımda JavaScript’i öğrenmek isteyenler için en iyi öğrenme kaynaklarına yer vereceğim.

Size tavsiyem Javascript’i çevrimiçi olarak ücretsiz öğrenme yollarını sonuna kadar kullanın. Javascript’i çevrimiçi olarak ücretsiz öğrenebileceğiniz en iyi yerler aşağıda yer almaktadır.

Not: Bu listelediğim yerler kamuoyu araştırması sonuçlarına veya benzeri bir rapora değil kendi deneyimlerime göre şekillendirilmiştir.

1- Codecademy
Codecademy

Bu platform Javascript öğrenmeye yeni başlayanlar için gerçekten iyidir. En baştan dili öğrenmeye başlamanız için çeşitli yollar sunarak eğitimler verir. Kursun tamamlanması yaklaşık 10 saat sürüyor; ancak Javascript öğrenmeye başlayan acemilerinin daha fazla zaman harcamasını ve alıştırmalarla daha fazla Javascript pekiştirmesi yapmasını tavsiye ediyorum.

2- Channel9

Channel 9
Javascript uzmanları tarafından Microsoft altyapısıyla sağlanan ücretsiz bir kurstur ve Javascript dilini geliştirme araçlarıyla birlikte doğru bir şekilde öğrenmek isteyenler için gerçekten iyi bir sitedir.

3- Mozilla Developer Network

Mozilla Developer Network

MDN, Herhangi bir Javascript geliştiricisinin kendi başına öğrenebilmesi veya web hakkında daha fazla araştırma yapabilmesi için başlangıç ​​seviyesinden uzman seviyesine kadar çeşitli rehberler ve eğitimler sunar.

Ciddi bir Javascript geliştiricisi olmayı planlıyorsanız Mozilla Developer Network üzerinden çalışmalısınız. Unutmayın MDN ilerideki programcılık yaşamınızda da çok faydalı olacaktır.

4- Eloquent Javascript

Eloquent Javascript
Çevrimiçi okuyabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz kapsamlı bir Javascript kitabıdır. Yazar, kitabı şu anda ES6, ES7 olarak bilinen en yeni Javascript araçlarını içerir şekilde güncellemiştir. Böylece yeni başlayanlar bugün NodeJS platformu da dahil olmak üzere modern Javascript kavramlarını hızla kavrayabilecekler.

5- Udacity – Intro to Javascript

udacity
Udacity öğrenme platformunda çevrimiçi olarak sunulan bir video eğitim kursudur ve tamamen ücretsizdir. Gerçekten profesyonel Javascript geliştiricileri tarafından ders verilmektedir.

 

6- Udemy – Javascript Essentials

Bu udemy eğitimiyle Javascript’in nasıl çalıştığını öğrenebileceksiniz. Diziler, fonksiyonlar, atama operatörleri, pencere nesnesi ve çok daha fazlası dahil olmak üzere Javascript’in tüm temellerini de öğreneceksiniz.  Temelleri öğrendikten sonra mini proje yapacak seviyeye geleceksiniz.

BONUS: TÜRKÇE KİTAP ÖNERİSİ

Fahrettin Erdinç – Yeni Başlayanlar İçin JavaScript
HTML5 - CSS3

Bu kitap temel düzeyde bilgisayar kullanabilen ve JavaScript öğrenmek isteyen herkes için yazılmıştır. Türkçe kaynak olarak başlangıç düzeyine hitap eden harika bir kitap… Var olan JavaScript programlama bilgisini geliştirmek isteyenler de bu kitaptan rahatlıkla faydalanabilir. JavaScript genel olarak web sayfalarında istemci taraflı etkileşimli sayfalar oluşturmak için kullanılır. Ama bilin ki değişik framework kullanarak JavaScript ile hem masaüstü hem web hem de mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz. Bu da JavaScript’i basit ama güçlü bir programlama dili haline getiriyor.

Gerçekten Javascript öğrenmek için yüzlerce web sitesi ve dehşet materyal sağlayan kaynak var. Ancak yukarıdaki önerilerim başlangıçta işinizi rahatlıkla görecektir. Javascript’te yeniyseniz ve dili öğrenmekle ilgileniyorsanız önerdiğim siteleri, kitapları, eğitimleri tamamladıktan sonra arama motorlarında daha fazlasına da göz atabilirsiniz! Yolunuz açık olsun…

Mutlaka Okumalısın

Marka - Web Tasarım - Marka Yaratma - Marka Geliştirme

Markanızı Web Tasarım Yoluyla Nasıl Geliştirirsiniz?

İnsanlar markanızı görünce heyecan duysun istiyorsanız renklerinizi doğru seçmelisiniz! Bu yazımda markanızı web tasarım yoluyla …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir