HTML5 & CSS3: Koray Sadıklar

HTML5- CSS3 - Web Tasarım

Bu yazımda yeni bitirdiğim Koray Sadıklar’a ait “HTML5 & CSS3” kitabı hakkında düşüncelerimi paylaşacağım.

Koray Sadıklar web tasarıma yeni başlamak isteyen ve web tasarım ile alakalı bilgilerini tazelemek isteyenler için hazırladığı bu kitapta bilmeniz gereken hemen hemen her şeyi kafa karıştırmadan kaynak kodları vererek öğretiyor.

Kitabı elinize aldığınızda bu resimleri kopyala/yapıştır yapıp kitap niyetine bizlere sunmuş diyebilirsiniz. Fakat yanılıyorsunuz. Koray Sadıklar madem piyasada böyle derli toplu içerik yok oturup kendim yazayım deyip de oluşturduğu bir eser olduğunu unutmayın. O resimlerin alıntılanıp yapıştırılması kod sonuçlarını görmek için oldukça faydalı oluyor.

HTML5 & CSS3 her ne kadar kolay gibi görünse de çok fazla özellik yer alıyor. Bunları internetteki videoları izleyerek öğrenmek elbette mümkün ama o videolarda öğrendiklerinizi bir süre sonra unutacağınızda bir gerçek …. İzlediğiniz videolardan notlar tutarak emek harcayacağınıza bu kitabı edinin ve keyfinize bakın. Koray arkadaşımız gerçekten sizler için html5 ve css3’ün a’dan z’ye her şeyini yazmış!

Özellikle HTML5 ve CSS3 ile beraber birçok yeni etiket ve özellik hayatımıza girdi. Eskiden yapamadığımız birçok şeyi artık tarayıcılarımız üzerinde gerçekleştirebilmekteyiz. Bu sebeple öncelikle web sitelerinin iskeleti olan temel HTML bilgilerini ve 100’e yakın HTML5 etiketinin nasıl kullanıldığını örneklerle öğretiyor. Daha sonra temel CSS bilgilerini ve özelliklerini örnekler üzerinde HTML kodlarımızla birleştirmemizi sağlıyor. Öğrendiklerimizi son adımda basit bir projeyle hayata geçiriyoruz.

Kitabın ilk bölümü editör seçimi, tarayıcılar ve çalışma önerileriyle başlıyor. Başlangıç aşamasındaki arkadaşlar için güzel bir bölüm.

İkinci bölümde direkt html kodları vermek yerine html nedir, html sürümleri nelerdir tarzında başlangıç konulara yer vermiş. Teorik olarak bilmeniz gerekenlerin yer almasından daha iyi ne olabilir?

Ardından html sayfa yapısı, meta veriler, yazım kuralları, özelliklere değinip html etiketlerini öğretmeye başlıyor. İlk 100 sayfa html’ye ayrılmış durumda.

Üçüncü bölümde CSS’e giriş yapıyoruz. Yine teorik bilgiler yer alıyor. CSS nedir, css sürümleri vs. Ardından seçiciler, renkler, kutu, padding, border, float, listeler, tablolar vs. diyerek CSS’e ait her şeye ama her şeye yer veriyor. CSS’e ait bilmeniz gereken hemen her şey bu kitapta yer alıyor!

Yaklaşık 280 sayfa olan bu kitap web tasarımı öğrenmek isteyenler için ideal rehber! Ayrıca bilgilerim eskimesin ve arada bir hatırlayayım diyorsanız da başvuru kaynağı niyetine elinizin altında bulundurmanızda fayda var.

Bu arada Koray Sadıklar’ın Frontend ve Backend uygulamaları için kodlar yazıp püf noktaları paylaştığı bir youtube kanalı var. Abone olarak kendisinin ücretsiz eğitimlerinden faydalanabilirsiniz.

Kitabı satın almak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/html-5-css-3/536478.html

https://www.idefix.com/Kitap/HTML-5-CSS-3/Egitim-Basvuru/Bilgisayar/urunno=0001868384001

Mutlaka Okumalısın

Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood

Damızlık Kızın Öyküsü | Margaret Atwood | Kitap İncelemesi

‘Damızlık Kızın Öyküsü’ bugünkü kadar çok popüler olmamıştı. Roman 1985’te Kanada’da yayınlandı ancak son birkaç …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir