İnsanlar Palyaçolardan Neden Korkar?

İnsan - Palyaço - Korku

Nadir bir fobi olmasına rağmen pek çok insan düpedüz korkutucu olmasa bile palyaçoları ürpertici bulur. Neden? Bu yazıda insanlar palyaçolardan neden korkar kısaca bu soruya cevap vermeye çalışacağım.

Kısmen popüler kültürde kötü palyaçoların yaygınlığı bir gerçektir. İster istemez bilinçaltımıza yerleşmiş durumda…

Ancak araştırmacılara göre palyaçolardan korkmamızın gerçek psikolojik nedenleri de var.

Başlangıçta bir palyaçonun makyajı rahatsız edici olabilir. Makyaj yalnızca kişinin kimliğini değil aynı zamanda o kişinin duygularını da gizler. Daha da kötüsü örneğin; palyaço boyanmış bir gülümsemeye sahipse kaşlarını çattığında makyaj karışık sinyaller vererek bizi ürpertebilir. Palyaço bizi çözümlenemez duygulara sevk eder.

Öyleyse kabul edelim makyajın kendisinin esrarengiz doğası var. Büyük boy dudaklar ve kaşlar yüzü çarpıtır; böylece beyin onu insan olarak algılar ancak tam anlamıyla insan olarak da algılamaz. Karışık ve tuhaf bir durum yaratır. Bu tuhaflık bir palyaço kostümüyle daha da artar. Buna ek olarak palyaçolar tahmin edilemezdir. Sana su mu fışkırtacaklar yoksa bir çiçek mi verecekler? Belirsizlik vardır… Bu da bizleri tedirgin eder.

Bu psikolojik rahatsızlık, popüler kültürdeki palyaçoların olumsuz tasviri sonucu ortaya çıkan bir korku yaratmıştır.

Bazılarına göre hayırseverlik etkinliklerinde ve çocuk partilerinde Palyaço Pogo olarak rol alan 1970’li Amerikalı seri katil John Wayne Gacy, şeytani palyaço fikrini oluşturdu ve bu korku filmler ve kitaplarla daha da yaygınlaştı.

2016’da yapılan bir anketin sonuçları oldukça şaşırtıcı… Amerikalılar palyaçolardan, terörist bir saldırıdan ve hatta ölmekten daha çok korkuyorlarmış…

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir