Cadılar Bayramı Neden Kutlanır?

Cadılar Bayramı - Kutlama - Bayram - Halloween

Cadılar bayramı binlerce yıldan beri kutlanan bir gelenektir. Bu yazıda cadılar bayramı neden kutlanır sorusuna cevap vermeyi amaçlıyorum. Başlangıçta dini bir ritüel olarak kutlanan cadılar bayramı yüzyıllar boyunca dini etkilerden arınarak daha seküler hale geldi. Bugün Cadılar Bayramı özellikle çocuklar için giyinmek ve eğlenmek için bir tatil olarak kabul edilir.

Cadılar bayramının kökenleri 1 Kasım’da çağdaş takvimlerde düzenlenen Samhain olarak bilinen antik Kelt festivaline kadar uzanıyor. Samhain, geleneksel olarak her yıl 31 Ekim’den 1 Kasım’a kadar kutlanılan, Kış mevsiminin gelmesini işaretleyen ve Azizler Günü ile birlikte Cadılar Bayramı’nın kökenini oluşturan bir Kelt dini festivalidir. Festivalin ismi Eski İrlandaca Samain sözcüğüne dayanır.

O gün ölülerin ruhlarının evlerine döndüğüne inanılıyordu; bu yüzden insanlar kostümler giyerek ve ruhları engellemek için ateş yakarak ritüeli gerçekleştiriyordu. Bu şekilde cadılar, hayaletler gibi popüler öğeler Cadılar Bayramıyla ilişkilendirildi.

MS 7. yüzyılda Papa Boniface IV aslında 13 Mayıs’ta kutlanan All Saints Day’i yarattı. Bir asır sonra Papa Gregory III, kutlama gününü ve tatili 1 Kasım’a taşıdı; muhtemelen Samhain pagan festivali Hıristiyanlık kültürüne böyle geçti. Ve daha sonra All Hallows Eve ya da Halloween olarak bilinir hale geldi.

Cadılar bayramı İrlanda, Birleşik Krallık ve Fransa’nın bazı bölgelerinde kutlanmasına rağmen hızla dünyanın diğer bölgelerine yayıldı. New England’da ilk Amerikalı sömürgecilerin dini nedenlerle kutlamaları yasaklandı ancak Güney sömürgelerinde popülerlik kazanmaya devam etti.

1800’lere gelindiğinde mevsimsel hasatı temsil eden sonbahar festivalleri Cadılar Bayramı unsurlarını içeriyordu ve yıkıcı Patates Kıtlığından kaçan İrlandalı göçmenler günümüzde kalan birçok Cadılar Bayramı geleneğini de beraberinde getirmiştir.

Çocukların kılıktan kılığa girdiği ve komşularına şaka yapma geleneği 20. yüzyılın başlarında İrlanda ve İskoç topluluklarının Eski Dünya’da “rehberlik” geleneğini yeniden canlandırmasıyla popüler oldu. Bir kişi kostüm giyip şaka yapar, bir şiir okur ya da bir parça meyve ya da başka bir şey karşılığında farklı bir gösteri yapardı.

1950’de şeker toplamak Cadılar Bayramı’nın en popüler etkinliklerinden biri haline geldi. Bugün Amerika Birleşik Devletlerinde Cadılar Bayramı zamanında 2,5 milyar doları aşan şeker satışı yapılmaktadır. Ayrıca en büyük tatillerden-bayramlardan biri olarak kutlanmaya devam edilmektedir.

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir