14 Şubat Sevgililer Günü Saçmalığı!

14 Şubat Sevgililer Günü
Bu yazımda Sevgililer Günü’nün mini bir tarihçesinden bahsedip hemen ardından tüm nefretimi kusacağım. Sevgililer gününe karşı değilseniz, bu yazım sizi çok üzecek…

Hazır mısınız?

Bu yazıyı yabancı kaynaklardan yararlanarak hazırladım. Türkçe adam akıllı hiçbir kaynak bulunmuyor. Olanlarda birbirinden alıntı ve yanlışlıklar içeriyor.

Sevgililer günü, hepimizin bildiği gibi her yılın 14 Şubat’ında birçok ülkede kutlanan ve dünyanın tüm şehirlerinde alışveriş çılgınlığına neden olan sözde özel bir gündür.

Günümüzde o kadar benimsenmiş bir gün ki ister bekar olun, ister ilişkiniz olsun, Sevgililer Günü’nün 14 Şubat’ta gerçekleştiğini bilirsiniz…

14 Şubat; şekerlemeler, çiçekler ve hediyeler alarak sevilenler arasında değiş tokuş yapıldığı romantik bir gün değil mi?

Size dayatılan bu sözde özel günün bu kadar masum olmadığını bilmenizi isterim!

Sevgililer Günü’nün hem Hristiyan hem de Antik Roma geleneğinin kalıntılarını içerdiğini biliyor muydunuz?

Katolik Kilisesine bağlı Valentine veya Valentinus adında en az üç farklı aziz tanınmaktadır. Bir efsaneye göre; Valentine’nin Roma’da görev yapan ve saygı duyulan bir rahip olduğu iddia ediliyor.

İmparator II. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. İmparator II. Claudius bekar erkeklerden ordu kurmaya karar verdiğinde genç erkeklerle evlenmeyi yasakladı. Kararnamenin adaletsizliğini fark eden Valentine, Claudius’a meydan okudu ve genç aşıklar için gizli nikahlar kıymaya devam etti.

Yasağa rağmen nikahlar kıydırdığı tespit edilince II. Claudius ölüm emrini verdi… Sopa ile dövülerek öldürüldü. M.S. 270 yılının 14 Şubat’ında Hristiyan şehitliğine gömüldü.
Ölüm emrini veren imparator

Diğer rivayetlere göre; Valentine, Hristiyanların sık sık dövüldükleri ve işkence gördükleri Roma hapishanelerinden kaçmalarına yardım ettiği için öldürülmüş olabileceğini anlatıyor. Hristiyanlar tarafından saygı duyulmasının nedeni buradan geliyor olabilir…
st valentine ve sevgililer günü

Bir diğer rivayete göre;  14 Şubat günü (hemen ölümünden önce) hapsi sırasında sevgilisine mektup gönderdi. Sevgililer Günü’nün ölüm ya da cenazesinin yıl dönümüne denk geldiğine inanılıyor. Sevgiyi temsil ettiğine inanılması buradan geliyor olabilir.
st valentine sevgililer günü

Valentine efsanelerinin ardındaki gerçek çok net olmasa da, Ortaçağ’daki bu rivayetler sayesinde en popüler aziz oluyor. Her 14 Şubat günü tüm Hristiyan alemi Aziz Valentine sevgisine sunmak için bu özel günü kutluyor. En azından geçmiş yüzyıllarda bunun için kutluyorlardı.

Ayrıca Eski Romalıların Şubat ortasında bir bahar festivali olan tarım tanrısına adanmış Lupercalia pagan bayramını kutladığını biliyoruz. Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıtların üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Genç Romalı erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla Lupercalia bayramı boyunca ilişki yaşıyorlardı. Pagan geleneklerinde 14 Şubat resmen zina günü olarak kutlanıyormuş.

Çoğu yerde bu rivayeti Valentine ve İmparator II. Claudius ile birleştiriyorlar. Ayrı rivayet olma ihtimali yüksek. En azından History Channel’da ayrı ele alınmıştı.

14 Şubat denilince ve kaynaklar taranınca Pagan kökenleri ve Roma kalıntılarından başka hiçbir şeyle karşılaşmıyorsunuz.

Peki kaynaklar belliyken 14 Şubat nasıl romantizm ve sevgililer günü olarak kutlanıyor?

14 Şubat genellikle kuşların çiftleşme mevsiminin başlangıcı olarak kabul ediliyormuş. Biraz garip, ancak Sevgililer Günü’nün bir romantizm günü olduğu fikri bu olabilir. 14 Şubat + Çiftleşme = Aşk 🙂

14 Şubat Sevgililer Günü Eleştirilerim:

 • Aziz Valentine gününü ve Pagan geleneklerini bir Müslüman olarak garip karşılamadan, sorgulamadan kutlarsınız. Neden? Tüm herkes bunu yapıyor, sizde yapmalısınız değil mi? Müslümanlıkmış, oymuş buymuş umrunuzda değildir… Siz fake Müslümansınız. Ortodoks mezhebine mensup Hristiyanlar bile kendisine ait olmayan günü kutlamazken ve duyarlılık gösterirken bir Müslüman olarak sizler neden bu duyarlılığa sahip değilsiniz? ‘’Ne olacak bir hediyeden” denilmemeli, muhalefet edilmelidir. Eğer hediye alınacak ise bu gün değil başka bir gün tercih edilmelidir…
 • Normal zamanlarda gittiğiniz herhangi bir restoran, sevgililer gününe özel fahiş fiyatlı menüler sunar. 200 liraya yiyeceğiniz menüye 1000 liraya yemek size anormal gelmez. Çünkü gerzeksinizdir…
 • Her zamanki çiçekçiden 10 liraya aldığınız gül, Sevgililer Günü’ne özel uçuk fiyattan satılır. Sorgulamazsınız, size dayatılan bu sözde özel günde tıpış tıpış çiçeğinizi satın alırsınız.
 • 14 Şubat yaklaşırken altın fiyatları düşer… Ne hikmetse pırlanta fiyatlarında inanılmaz indirimler söz konusudur. Bizim saf erkeklerimiz sevgilisine-karısına pırlanta almalı değil mi? Bu pırlanta dayatmasını size öyle bir sunuyorlar ki oyuna geldiğinizi bile anlamıyorsunuz. Ayrıca fiyata önce bindirim yapıyorlar, sonrada bakın indirim yaptık diyorlar. Bunu bile yiyorsunuz!
 • Erkeklerin beyni öyle az çalışır ki; eşiyle-sevgilisiyle olan özel günler asla aklına gelmez. Söz konusu sevgililer günü olunca her yerde o kadar bangır bangır bağırır ki; kendilerini bir şey yapmak için zorunlu hissederler. Onlar için özel günler tüm dünyanın katıldığı aptalca günlerdir. Ah keşke daha özel günler için bir şey yapsanız…
 • 14 Şubat’ın sevgililer tarafından kutlanması tamamen küresel sermayenin bir oyunudur. ‘’Büyük resmi görün’’ çok dalgaya alınan bir konu ama cidden büyük resmi görmelisiniz. Siz kapitalist oyunu bu yıl bozun. Sevgilinizi/eşinizi sevmek, öpmek, sarılmak ya da onu mutlu edecek bir şey yapmak için kendinizi bir gün ile sınırlamayın… Aşkını 1 güne sığdırmayan 365 güne yayanlardan olun…
 • 14 Şubat özel gün falan değil; artık kabul edin. Size dayatılan tüketim alışkanlığından kurtulun. İnanın 23 Nisan, 29 Ekim daha özel bir gün. Hediye almak isterseniz de sevgilinize/eşinize güzel Atamızın Nutuk eserini alın.
 • Çok basit iktisadi bir analiz yapacak olursak, seri üretimi keşfeden ve maliyetleri sıfıra yaklaştırabilen kapitalist sistemin talep eksiğini karşılamak amacıyla böyle özel günleri uydurduğu bir gerçek…
 • Kapitalist sistem “kuş beyinlisin sevdiğine sevgini gösteremezsin ben sana hatırlatıyorum” diyerek seni aşağılar. Farkında bile olmazsın…
 • Elimdeki akıllı telefonla veya şu an kullandığım 21. yüzyıl teknolojik ürünleriyle kapitalizmin tekerine çomak sokmuyorum. Çok farklı ya da çok muhteşem olmuyorum. Sadece bilinçlenin istiyorum.  Bir kişi, bir kişidir.

‘’Hacı çok kafa açtın’’ – ‘’Özet geç ’’ diyenler aşağıdaki taktiği uygulasalar yeter… 

Sevgililer Günü’nü sevmiyorsanız, hediye almaktan yırtmak istiyorsanız ve suçlayacak bir şeyler arıyorsanız; bunu antik Romalılara, Hristiyanlara bağlayabilirsiniz. 🙂 En azından yarı bilinçli olun, bana yeter.

Selametle…

Mutlaka Okumalısın

Davul - Zurna - Gelin Alma

Davul Zurna Kıroluğu ve Lümpenlik!

Güzel bir Pazar sabahı düşünün… Hava tam uyumaya müsait, keyfiniz yerinde mis gibi uyuyorsunuz. Hafta …

10 Yorum Var

 1. blank

  Bir dönem “alın verin, ekenomiye can verin” sloganlarının aynı anda kullanıldığı gündür. Fazla karşı olmamak lazım diye düşünüyorum. Bu tür şeyler ekonomiyi canlı tutar ve her devlet tarafından desteklenir. Özellikle şu dönemde bırakalım da millet alsın versin 🙂 Ekonomiye can gelsin 🙂

 2. blank

  Konuyu çok güzel anlatmışsınız, bu tür günlere bende karşıyım. Çünkü sevginin günü olmaz.
  Bu tür günler alışveriş mağazalarına yarıyor, sevgililer gününe özel indirimler yaptıklarını söylüyorlar ama örnek veriyorum sattıkları bir ürünün fiyatı normalde 100 TL ise sevgililer gününde 200 TL yapıp % 50 indirim yaptık diyerek insanları kandırıyorlar. İnsan gerçekten sevdikten sonra sevgililer gününü beklemeye gerek yok, eğer sevdiği kişiye hediye alacaksa farklı zamanlarda da alabilir. Sevgililer günü saçmalığını gerçekten çok güzel anlatmışsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir