ANKUZEF Okumak Pişmanlıktır!

Ankuzef- Ankara Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi
Ankuzef; Ankara üniversitesi açık ve uzaktan eğitim fakültesinin kısaltılmış adıdır. Bünyesinde ikinci üniversite ile kayıt yaptırılacak bölümler olsa da genel olarak üniversite yks puanına göre tercih yapılarak yerleşiliyor. Bu yazımda ankuzef gazetecilik hakkında bilgiler aktaracağım.

Bu sene bir çılgınlık yapıp ankuzef gazetecilik programına kayıt yaptırdım. Yaş 30 olsa da başta çok hevesliydim. Dersleri kaçırmıyor ve keyifle takip ediyordum. Sonra buranın anormal ve kaotik olduğuna kanaat getirmeye başladım. Bir anda soğumaya başladım.

Hocalar mail yoluyla sorulara cevap vermiyor. Yani derslerle ilgili sorsanız dahi cevap yok. 10 hocadan 1’i dönüyor o da yarım yamalak şeyler deyip geçiştiriyor.

Senenin en başında Türk Dili, İngilizce, Atatürk İlke ve İnkılapları derslerinden muafiyet talebinde bulundum. Senato toplanıp bir karar alamadı. Böyle vurdumduymaz bir fakülte… Fakülte dekanına, bölüm başkanına herkese yazdım. Kimse beni umursamadı. Muafiyet talebi reddedildi bile demiyorlar. Olumlu ya da olumsuz karar almıyorlar. Arkadaşım bir sürü üniversite bunun altından kalkıyor. Neden muafiyet konusunda bir karar alamayıp bizi rezil ediyorsunuz? Çok mu zor ya? Daha önce mezuniyeti olanlar ortak derslerden muaf olabilir. YÖK kararı belli… Bir türlü uygulatamadım. Türk Dili 1-2, İngilizce 2 yıla yayılmış şekilde 1-2-3-4, Atatürk İlke ve İnkılapları 1-2 bu dersleri almak istemiyorum. Açık ve net! Zorla aldırıyorlar.

Sosyolojiye giriş dersi… Hoca derste farklı şeyler anlatıyor. Kaynak dediği kitaplardan bölüm bölüm pdf’ler yüklüyor… Dokümanların hocanın anlattıklarıyla uzaktan yakından alakası yok, sunum dosyaları yüklemiyor. Hocaya mail attım. Hocam ben çalışıyorum. Ders mesai saatlerinde işleniyor. Kayıttan izliyorum. Çıkacak soruları ders sonunda kaydı durdurarak millete söylüyorsunuz, birlikte oluşturuyorsunuz. Ben bunları kaçırıyorum. CEVAP BİLE VERMEDİ! Takmadı…

ANKUZEF Gazetecilik öğrencilerinin oluşturduğu telegram, whatsapp sayfalarında durum facia… Astroloji, geyik, ego tatmini dönüp duruyor. Faydalı bir şey yok. Gruplardan bu yüzden çıktım.

Temel gazetecilik dersi… Hoca kitaplardan PDF paylaşamam telif hakkı var, satın alın diyor. E Üniversiteye materyal ücreti ödüyorum??? Telif hakkını çözmek senin sorunun. Benim sorunum değil ki! Ayrıca sosyoloji giriş dersinde pdfler patır patır yükleniyor. Orada telif hakkı ihlali yok mu?

Çalışan ve çocuklu insanlar özellikle uzaktan eğitim tercih ediyor. Derslerimi kayıttan izleyeyim, sınavıma girip yüz yüze vereyim.

Sınavı yüz yüze beceremeyeceklerini düşünerek ve masraftan kaçmak için vizeyi online yapıyorlar. Cumartesi ve Pazar sınav takvimi var. Kimi hocam test, kimi açık uçlu, kimisi klasik sınav, kimi ödev verdim sınav yok diyor.  Biri saat 9 ve 9.30 arası biri 12.30-13 arası saçma sapan yarım saate sıkıştırılmış. Çocuk var evde. Ne ara sınava gireceğim??? Artı internet gitse ben ne yapacağım? Apartman yeni olduğu için zırt pırt internet gidebiliyor. Bir süre gelmediği de oluyor. Madem kopyadan korkuyorsun yüz yüze yapsanıza? Ben online sınavı ne yapayım?

Kayıt zamanı vize-final-bütünleme oluşturulan sınav merkezlerinde İzmir, İstanbul vs. yapılacak deniyordu. Vize online, final yüz yüze, bütünleme sadece Ankara’da olacak diye değişti. Arkadaşlar İzmir’den – İstanbul’dan Ankara’ya uzaktan eğitim bütünlemesi için mi geleceğiz? İş, aile ??? Bu nasıl bir mantıktır? Yapmanız gereken tek şey Anadolu, Atatürk, İstanbul üniversitesini örnek almaktı. Yenisiniz diye bu kadarda kötü bir süreç yönetilmez ki?

Ne umdum ne buldum. Ankara Üniversitesi açık ve uzaktan eğitim fakültesi tam bir hayal kırıklığı oldu. Böyle olacağını bilsem İstanbul Üniversitesi Gazetecilik programına kayıt yaptırırdım.  En azından sistemleri var Muafiyet var. Her şey oturmuş. Vize-final yüz yüze. Harika!

Şahsen çok pişmanın… ANKUZEF Gazetecilik programına kayıt yaptırmanızı tavsiye etmem.

Umarım kendilerini düzeltirler. Sınavlara girmeyerek ve kayıt yenilemeyerek ankuzef gazetecilik maceramı sonlandıracağım.

Mutlaka Okumalısın

Adam Kayırmacılık - Nepotizm - Torpil

Adam Kayırmacılık (Nepotizm) Nedir?

Adam kayırmacılık, güçlü bir figürün akrabasına-tanıdığına-çoluğuna-çocuğuna uygun nitelikler olmadan iş sağlamasıdır. Hayatta en nefret ettiğim …

2 Yorum Var

  1. blank

    Uzaktan Eğitim Ders Muafiyeti Hakkında
    Ankara Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 4 Kasım 2022 tarihli ve 32003 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğin 21. maddesinin 7. fıkrasında yer alan “Uzaktan öğretim ve açıköğretim programlarında öğrenciler, daha önce bir başka yükseköğretim programında alıp başarılı oldukları 2547 sayılı Kanunun 5. maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendi kapsamında verilen sadece Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri derslerinden muaf olma talebinde bulunabilirler.” hükmüne göre 2022-2023 Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı’ndan (Güz Yarıyılı’nda alınan Türk Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri derslerinden muafiyet talep edilemeyecektir) itibaren adı geçen derslere ilişkin muafiyet talebinde bulunulabilecektir.

  2. blank
    Dr. Yaşar Yaşarlar

    ANKUZEF’in alametifarikası İngiliz Dilinden bu dönem kaydımı sildirdim ve benzer sorunlar burada da vardı maalesef. Bakalım ileride kendilerini düzeltecekler mi ben yandım en azından başkaları yanmasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir