PHP Eğitim Kitabı – Mehmet Ali UYSAL

PHP - PHP Öğrenmek - PHP Türkçe Kitap

“PHP öğrenmek için ihtiyacınız olan tek kitap!” yazısını ilk okuyucunca yazarın abartısı sanmıştım. Durum gerçekten dediği gibiymiş. PHP ile ilgili birçok kitap inceledim ama Türkçe kaynak olarak bu kadar derli toplusunu görmemiştim. Bu yazımda Mehmet Ali UYSAL’ın “PHP Eğitim Kitabı” hakkında elimden geldiğince bilgiler aktaracağım.

PHP, web programlama için geliştirilen, sunucu taraflı, yazım standartları olarak esnek ve en önemlisi açık kaynaklı bir betik programlama dilidir. Kendimi bildim bileli PHP konusunda sıkıntı yaşıyorum. Birçok şeye ihtiyaç duyuyorum. PHP ihtiyaçlarımı para vererek karşılıyorum. Hata ayıklama işlemi için bile zorlanıyorum. Bu eksikliğimi gidermek için Mehmet Ali UYSAL’ın “PHP Eğitim Kitabı”nı edindim. İyi ki de edinmişim.

Kitap “php nedir” sorusuna yanıt vererek başlıyor. PHP’nin kabaca ne olduğu ve tarihi anlatılıyor. PHP ile yapabilecekleriniz hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz.  İlk bölümde yazar olaya teorik yaklaşarak php ile bağımızı oluşturuyor.

İnsanlar php öldü dese de web tarafından oldukça yaygın olduğunu bilmenizi istiyorum. Bunda hazır cms – içerik yönetim sistemlerinin etkisi yadsınamaz…  Web’in en az %80’inin sunucu tarafına PHP’nin güç verdiğini biliyoruz.(Her 10 siteden 8’i) Facebook, Wikipedia, Yahoo ve Google’ın PHP türevlerini kullandığı gerçeği, bu tartışmaların yersiz olduğunun bir başka göstergesidir. Bu bilgiler ışığında web programlama için PHP, mevcut durumda popüler ve gelecekte de popüler olacak bir dildir.  PHP geliştirildikçe üzerindeki hantallıkta bir şekilde yok oluyor. Hülasa PHP ölmüyor kalıcı olarak kendisine yer ediniyor.

PHP Eğitim Kitabının İçeriğinde Neler Var?

Yukarıda bahsettiğim gibi PHP’nin ne olduğundan başlanıyor. Kitap sizi gayet güzel içine çekiyor. Yazar her ünite başında ne anlatacağını kısaca özetleyerek bizi içeriğe alıştırıyor.  IDE Seçimi ve Kurulumu tane tane anlatılıyor. Hiç bilmeyen birisi PHP ile bu işe girişmez diye düşünüyorum. IDE seçimi, kurulumu vs. uzun tutulmuş. Ben yine Visual Studio Code ile yoluma devam ettim. Yazarın iyi niyetli olarak IDE, WAMP Server vs. bunlara yer vermiş ama uzunca tutmuş. Temel bilgileri olanlar buraları atlayabilir.

Peki kitapta başka neler var?

PHP’nin Temelleri, PHP’de Değişkenler ve Sabitler, Veri Tipleri, Operatörler, Koşullu İfadeler, Diziler, Döngüler, Dizi Fonksiyonları, PHP’de Web Servis ve REST, SOAP, CURL Yapıları ve PHP’ye dair aklınıza ne gelirse hepsi mevcut.

Bu kadar derli toplu olması falan gerçekten enfes bir kitap olmuş. PHP’nin temellerini atmak için harika bir kitap… Sayfa sayısının 708 olması sizi korkutmasın. PHP’yi öğrenmeyi kafaya koyduysanız kitap su gibi akıp gidecektir.

Yazar Hakkında | Mehmet Ali UYSAL

Evli ve 2 çocuk babası olan yazar, 1986 yılında Eskişehir’de doğdu. Bilgisayarla ilk olarak 10 yaşında babasının aldığı i486 ile tanıştı. O günden beri merak ve hevesini hiç kaybetmeden kendisini geliştirmeye devam etti. İşletme Lisans Eğitimi sonrasında, Bilişim Anabilim dalı Yüksek Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. Web & mobil uygulama geliştiricisi olarak devlet kurumlarında ve özel sektörde 8 sene çalıştıktan sonra 2014 yılında istanbul merkezli Geliştir Bilgi Teknolojileri (gelistir.org) yazılım firmasını kurdu. Patentli birçok projesi olan yazar şu günlerde Tailor Made yazılımlar üreten genç, dinamik ve meraklı bir geliştirici kadrosunun ekip liderliğini yapmaktadır. Ayrıca Ulusal ve Uluslararası bilindik birçok markaya yazılım geliştirme, yazılım danışmanlığı, yazılım güvenliği ve proje yönetimi konularında hizmet vermektedir.

Kitabı satın almak için aşağıdaki linkler işinizi görecektir:

https://www.phpegitimkitabi.com/

https://www.dikeyeksen.com/products/php-egitim-kitabi

https://www.kitapyurdu.com/kitap/php-egitim-kitabi/494372.html

Mutlaka Okumalısın

Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood

Damızlık Kızın Öyküsü | Margaret Atwood | Kitap İncelemesi

‘Damızlık Kızın Öyküsü’ bugünkü kadar çok popüler olmamıştı. Roman 1985’te Kanada’da yayınlandı ancak son birkaç …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir