Her Gün En Az Kaç Sayfa Okumalıyız?

Kitap - Okumak - Günde Kaç Sayfa Kitap Okumalıyız
Her gün düzenli olarak okunması gereken kitap sayfası birçok kitapseverin aklını kurcalamaktadır. Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek isteyenler genellikle bu veya benzer sorulara cevap aramaktadır. Bu yazımda her gün en az kaç sayfa okumalıyız sorusuna kendi tecrübelerime dayanarak cevap vereceğim.

“Kitap okuyan biri ölmeden önce binlerce hayat yaşar; hiç okumayan adam ise bir hayat yaşar.” George R. R. Martin

Öncelikle yeterince kitap okuyor muyum? Ne için okuma yapmalıyım? diye sorular sorarak işe başlamalısınız. 2016 yılında kendime bu soruları sorduğumda okumak istediğim ve hedeflediğim kadar okumadığımı fark ettim. Ve yılda 70’den fazla kitap okumama yardımcı olan makul bir sistem geliştirdim.

Her gün en az kaç sayfa okumalıyız sorusuna cevap ile ne alakası var diye söylenmeyin… Açıklamama izin verin…

Başlangıçta bir hedefiniz varsa ve buna ulaşmak istiyorsanız sadece okumak için zaman ayırmalısınız. Söylemesi yapmaktan daha kolay tabi… Orası ayrı mesele….

Kendi okuma alışkanlığıma baktığımda okuma alışkanlıklarımın proaktif değil çoğunlukla reaktif olduğunu anladım. Ekranımda çeşitli sosyal medya siteleri her an okuma yapmak için açık bekliyordu. Her gün kitap okumak için proaktif olarak zaman ayırmıyordum. Ben sadece web üzerine bana sunulan ilginç ve popüler yazıları okuyordum. Sonuç olarak okumalarımın çoğu çevrimiçi, önüme ne gelirse ve günde kaç sayfa okuduğumu bilmeden bilinçsiz bir okuma şekliydi.

Bu yüzden dikkat dağılmalarını önlemek ve daha fazla kitap okumak için teknolojik aletleri sessize alarak göz önünden kaldırdım. Sosyal medya sitelerine ise hiç bakmaz oldum. Zaten sosyal medya insanı, daha doğrusu insan aklını kirletiyor. Uzak durmak bana iyi geldi.

Düzenli okuma kararı aldığım 2016 yılının ilk aylarında güne başlarken 20 sayfa kitap okumaya başladım. Genelde birazcık erken uyanır, elimi yüzümü yıkar, iş için giyinir, bir bardak su içer ve evden çıkmadan 20 sayfa okurdum.

İş dönüşü eve gelince yemek yer, evdekilerle sohbet eder, banyo vb. günlük yapmam gereken rutinlerimi hallederdim. Ana haberleri izlemeden önce genellikle 15-20 dakika gibi bir vaktim olurdu. Bu süreçte 20 sayfa daha okurdum.

Uyumadan önce genellikle 40 sayfa okuma yapardım. Sabah 20 + Haberlerden önce 20 + Uyumadan önce 40… Etti mi 80 sayfa günlük okuma…  Genelde okuduğum kitaplar 400 sayfadan aşağı değildir. 80 sayfa okuma yaparak 5 günde bir kitap bitiriyordum. 1 yıl 365 gün olduğuna göre 5 günde bir kitap bitirdiğimi hesaba katarsak ortalama 73 kitap okumuş oluyorum.  Daha ince eserler de vardı tabii. 2016 yılında 100 kitap okumuşumdur… Neyse…

Hayatınızı büyük ölçüde etkileyebilecek çoğu alışkanlıkta olduğu gibi acele etmeden düzenli olarak yapmanız gerekiyor. İhtiyacınız olan tek şey düzenli ve parçalara bölerek devamlı olarak günlük okuma yapmak… İşin sırrı burada…

Her gün en az kaç sayfa okumalıyız? sorusunun cevabı bana göre 80 sayfa yani yaklaşık 1 saat okuma yapmaktadır. (Süre, okuma hızınıza göre değişiklik gösterebilir.)

# Süreyi çok bulanlar, bu kadar okuyamayacaklar, kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler için ekstra önerimde var.

Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek için günde kaç sayfa kitap okunması gerektiğini size söyleyeyim.

Bir insanın okuması gereken sayfa sayısı günlük en az 20 olmalıdır. 20 erişilebilecek çok basit bir hedeftir ve düzenli olarak yaptığınız zaman okuma alışkanlığını çok rahat kazandırabilir. Her gün 20 sayfa yaklaşık 20 dakika kitap okumak sizi asla yormayacak ve bıktırmayacaktır. Fakat asla ama asla aşağısına düşmeyin. 5-10 sayfa ve 5 – 10 dakika çok komik rakamlar…

En az 20 sayfa ve 20 dakika önerisi yetmemeye başlarsa seviye atlamak isterseniz günde 40 sayfa kitap okuyabilirsiniz.

Bu aşamalardan geçip hemen akabinde okuma alışkanlığı kazandıktan sonra günde kaç saat okumalı diye araştırmaya başlamanız dileğiyle… İyi okumalar dilerim…

-Hiç bitmeyecek mi senin bu okuman?
+Bitmeyecek.
-Hiç mi?
+Hiç.
-Niyetin katip olmak mı yani?
+Hayır.
-Ya?
+İnsan olmak.
Orhan Kemal

Sizler günde kaç sayfa kitap okuyorsunuz? Kitap okuma alışkanlığı olmayan veya bu alışkanlığını geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için önerilerinizi yorum bölümünden iletirseniz çok sevinirim.

Mutlaka Okumalısın

Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood

Damızlık Kızın Öyküsü | Margaret Atwood | Kitap İncelemesi

‘Damızlık Kızın Öyküsü’ bugünkü kadar çok popüler olmamıştı. Roman 1985’te Kanada’da yayınlandı ancak son birkaç …

17 Yorum Var

 1. blank

  Bir yılda çok güzel bir sayıya ulaşmışsın. Yaptığın taktik güzelmiş 👍

 2. blank
  Recep Hilmi TUFAN

  Açıkçası benim çok fazla kitap okuduğum söylenemez. Tavsiye edilenleri okurum sadece. Yılda iki elin parmağını geçmez herhalde benim okuduğum kitap sayısı. O yüzden sizleri tebrik ediyorum.

 3. blank

  80 sayfayı 1 saatte değilde 2 saatte okuyorum bu sıkıntımı 😕

 4. blank

  George R. R. Martin alıntısı Ejderhaların Dansı Kısım 2

  Orhan Kemal alıntısı Vukuat Var

  • blank

   Günde 100 sayfa okumam az geldiği için diğer insanların kaç sayfa okuduğuna baktım ama herkes daha da az okuyormuş…

   • blank

    Bu yazı okuma serüveninde henüz başlangıç aşamasında olanlar için kaleme alındı. Günlük 100 sayfa okuma gayet iyi. Bunu bir tık daha fazla ya da nitelikli hale getirerek önemli kazanımlar elde edebilirsiniz.

 5. blank

  Kitabın dilinin ağır olmasından kaynaklanıyor olabilir

 6. blank

  Ben sık sık kitao okurum ama saatte 25 sayfa okuyabiliyorum. Çünkü aralıksız dikkatim olmuyor hep bölünüyorum. Neler yapabilirim

 7. blank

  Ama abi en az 20 dakika okuyorum da annem babam 30 dakika oku diyor. Nedenini anlamıyorum? Yaşımı sorarsanız 12 yim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir