Markanızı Web Tasarım Yoluyla Nasıl Geliştirirsiniz?

Marka - Web Tasarım - Marka Yaratma - Marka Geliştirme
İnsanlar markanızı görünce heyecan duysun istiyorsanız renklerinizi doğru seçmelisiniz! Bu yazımda markanızı web tasarım yoluyla nasıl geliştireceğinizden bahsedeceğim.

Doğru Rengi Seçin

Renkler önemlidir; çünkü insanların duygularına ve bilinçaltlarına etki ederler. Örneğin; yeşil rengi gördüğünüzde aklınıza ne geliyor? Muhtemelen çevreyi veya sağlığınızı düşünüyorsunuz. Bu rengi görmek sizi sakinleştirir ve huzur verir. Bu nedenle birçok hastane duvarı soluk yeşille boyanmıştır.

Bu arada siyah, lüksü temsil edebileceği için ciddi bir renktir. Louis Vuitton veya Rolex gibi markaları düşünün. Ancak turuncu, ciddi markalar için çok az uygundur. İnsanlar bu rengi gördüklerinde genç, enerjik ve dinamizm hissederler.

İnsanlar markanızı görünce heyecan ya da ilgi duysun istiyorsanız hangi renklerin bunu yapabileceğini öğrenin. Ayrıca çeşitli kültürlerin renklerle ilgili farklı yorumları olduğunu da unutmayın. Uluslararası bir pazara hitap ediyorsanız mümkünse evrensel olarak tercih edilen renkleri kullanın.

Markanıza Kişilik Oluşturun

İnsanlar insani özelliklere sahip markaları severler; çünkü onunla özdeşleşmelerini sağlar. Psikologlar buna antropomorfizm diyorlar.

Buna güzel bir örnek; küçük mavi kuşuyla Twitter. İnsanlar bu kanatlı maskotu gördüklerinde Twitter’ı düşünüyorlar. İnsanın aşina olduğu markaları hatırlaması daha kolaydır.

Hedef Kitlenizin Duygularını Karıştırın

Markanızı görenlerin hangi duyguları yaşamalarını istersiniz? En yeni tasarımları kullanmak artık yetmeyecek. Markanızı popüler hale getirmek için hoş duygular ve hislerle web sitenizi ilişkilendirin. Web tasarımınızı buna göre yapın.

Tasarımınız Tutarlı Olsun

Bazı markalar başarılıdır; çünkü insanlar onları önemsiyor ve hatırlıyor. Peki, markanızı nasıl unutulmaz kılarsınız? Cevap tutarlılık.

Bu, web tasarımınızda tutarlı olmanız gerektiği anlamına gelir. Her sayfada aynı renkleri, biçimlendirmeyi, grafikleri, kişiliği ve duyguları kullanın. İnsanlar web sitenizde tek tip bir görüntü görmelidir.

Bu aynı zamanda web sitenizin daha iyi performans göstermesini sağlayacaktır. Grafik gibi içerikleri yeniden kullandığınızdan siteniz daha hızlı yüklenir. Birisi siteyi daha önce ziyaret etmişse, resimleriniz tarayıcının önbelleğinden kolayca görüntülenebilir. Örneğin; tüm web sayfalarında aynı gezinme çubuğunu kullanıyorsanız tarayıcının kodu yalnızca bir kez indirmesi gerekir.

Logonuzu Düzgün Şekilde Yerleştirin

Logo tasarımınızla yaratıcı olabilirsiniz; ancak yerleştirilmesi gereken tek bir yer var. Logonuzu her zaman web sitesinin sol üst köşesine yerleştirin; çünkü çoğu insan ilk oraya bakacaktır. İnsanlar bir siteye ilk girdiğinde sol üst köşeye bakarlar! Bilimsel bir gerçek…

Ayrıca logoya tıklayınca ana sayfaya gitmeli. Benim büyük marka yaratmak gibi düşüncem olmadığı ve kişisel blog olduğum için daha ortada yer alan bir logo kullanıyorum. İnsanların ilk baktıkları sol üstte logom yok. İkinci veya üçüncü kez baktıkları üst ortadan itibaren logomu fark edeceklerdir.

Logo boyutu da önemlidir. Bu yüzden logonun ziyaretçileriniz tarafından hemen fark edilmesini sağlayacak kadar büyük olduğundan emin olun.

Değer Teklifi

Sitenize ilk kez giren ziyaretçiler birkaç soru soracaktır. Hangi ürün veya hizmetleri öneriyorsunuz? Sorunlarına çözüm sağlayabilir mi?

Değer teklifi, ziyaretçilerin sayfanızda kolayca görebileceği kısa bir ifadedir. Logo ve menüden hemen sonra sayfanın üst kısmına yerleştirilmelidir. Tercih yine de size kalmış.

Ziyaretçilerin sitenizden ne gibi yararlar elde edebileceğini söylemek için kendinize sadece birkaç kelime bulabilirsiniz. Öyleyse değer önerisinin aşağıdaki maddeler gibi yazıldığından emin olun:

# Açık
# Kısa
# Neyi ve Niçin sorularına cevap veren

Örneğin; n11 sitesi alışverişin uğurlu adresi şeklinde bir değer teklifi oluşturmuş. Bu siteden alışveriş yapabileceğimi ve olumlu duygular yaşayacağıma dair his uyandırıyor! Gayet açık, kısa ve sorularıma yanıt veren ifade yer alıyor. Diğer büyük sitelere de göz atabilirsiniz.
n11 - değer teklifi - n11 başarısı

Uygun Dil Kullanın

Kullanacağınız dil veya ton, markanın kişiliğini ve duygularını desteklemelidir. Kitleniz uzun yıllardır aynı ise dil gayri resmi olabilir. Borsa yatırımcılarına hitap ediyorsanız resmi bir dil daha uygundur. Uygunluğu belirlemek size kalmış. Kitlenizi analiz ederek uygun dili belirlemelisiniz.

Örneğin; aynı anlamı iletmek için hem resmi hem de resmi olmayan sözcükleri kullanabilirsiniz. Başka bir deyişle, kullanıcıların cevap vereceği bir dil kullanmanız gerekir.

Bir arabanın ne olduğunu iki farklı şekilde nasıl tanımlayabileceğinize dair basit bir örnek:

Sade anlatım: Uzak yerlere seyahat etmenizi sağlayan metal bir şey.

Bilimsel anlatım: Tekerlekleri ve dişlileri hareket ettirmek için mekanik enerjiye dönüştürülen yakıt şeklinde enerji kullanan bir makinedir.

Farklı tonları kullanarak markanızın mesajını doğru kitleye yayabilirsiniz.

Markanızı Benzersiz Yapın

Tüm bu unsurları kullanmak yeterli değil. Markanızı diğerlerinden farklı kılmak için eşsiz kılmak zorundasınız.

Renkler, kişilik veya ses web sitenizin rakiplerinizle aynı görünmesi fark etmez. Potansiyel alıcılar -ziyaretçiler nasıl ayırt edebilir? Evet, diğerlerinden farklı bir marka oluşturmak biraz çaba gerektirecektir. Ancak bu zor iş olsa da sonunda ziyaretçileriniz muhtemelen sizi hatırlayacağı için karşılığını alacaksınız. Ayrıca ürünlerinizden veya hizmetlerinden memnun kaldıklarında tekrar geri gelme şansları daha yüksektir.

Bir marka oluşturmak, küçük işletmeler için olduğu kadar kişisel web siteleri ve bloglar için bile anlamlıdır. Şiddetli rekabet karşısında iyi bir markaya sahip olmak fark edilmenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden bir web sitesi tasarlarken bu ipuçları markanızın rakiplerinizden daha üstün olması için size yardımcı olacaktır.

Mutlaka Okumalısın

JavaScript Öğrenmek - JavaScript Dersleri

JavaScript Öğrenmek İçin En İyi Kaynaklar

HTML ve CSS ile web geliştirme temellerini öğrendikten sonra genellikle JS olarak bilinen Javascript’i öğrenmek …

2 Yorum Var

  1. blank

    Enfes bir yazı kaleme almışsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir