The Man from Earth (Dünyalı) Film İncelemesi

The Man from Earth (Dünyalı) Film İncelemesi

En sevdiğim filmlerden biri olan The Man from Earth (Dünyalı) muhtemelen hiç duymadığınız bir film olabilir. Entelektüel derinlik duymadığınız için buna şaşırmam… Bu yazımda The Man from Earth filmi hakkında incelemelerime yer vereceğim.

The Man From Earth (2007) sadece 200.000 $ bütçeyle çekildi. Filmin dehası, bir odada oturup sadece konuşan yedi kişiden oluşan sürükleyici bir bilimkurgu hikayesi olması gerçeğinde yatıyor.

Farklı alanlardaki bir grup üniversite profesörü, arkadaşları John Oldman için bir veda partisi düzenler. Burada John, entelektüel arkadaşlarına kendisinin bir Cro Magnon (modern insanın atası) olarak doğduğunu ve binlerce yaşında olduğunu açıklamaya karar verir.

Arkadaşça bir varsayımsal konuşma-muhabbet olarak başlayan şey arkadaşları onun doğruyu söylediğini ya da en azından öyle olduğuna inandığını fark ettiğinde daha da güzelleşir.

Biyolog, dindar bir Hıristiyan, antropolog, arkeolog ve tarihçiden oluşan grup içinde sohbet ne kadar derinleşirse derinleşsin kesin kanıtlara varılamaması gerçekten beyin orgazmı yaşatıyor. Her açıdan olaylara bakıyorsunuz ama kesinlik yok! Harika…

Arkadaşları şakacı bir şekilde onu sorgulamaktan, onu iyileştirmek için bir psikolog çağırmaya ve sonunda dediği gibi gerçekten ölümsüz olup olmadığını görmek için ona silah çekmeye kadar olayları getirir.  Bu tarz olaylar ve düşünceler konuşmanın yönünü belirliyor.

Filmin sizi bir buçuk saat boyunca sarmayacağını düşebilirsiniz ama yine de entelektüel kaygınız varsa saracağını garanti ederim. Boş aksiyon, bilim kurgu seviyorsanız bu filmi izlemeyin siktirin gidin.

Film, insan doğasının karanlık tarafını mükemmel bir şekilde gösteriyor; aynı zamanda sizi dostluk bağlarında umut olduğuna da ikna ediyor.

Bugün birçok film duygusuz, akılsız aksiyon sahnelerinden oluşuyor. (The Avengers gibi) Man From Earth’teki “eylem” çoğunlukla dinden hücresel yenilenmeye kadar her şeyin tartışılmasından oluşuyor.

Bu filmi çok az kişinin duyması, yönetmeni, senaristi ve yıldızları olmaması oldukça üzücü ama beklenen bir şey. Her yıl aksiyon (özellikle süper kahraman) filmleri, büyük paralar kazanmak için çekiliyor. Para kazanmak dışında amaçsız filmler çöpten ibaret! Piyasada kimsenin bilmediği pek çok harika film var ve The Man From Earth şimdiye kadar gördüğüm en iyi film olabilir.

Bu film Shawshank Redemption, 303 ile birlikte tüm zamanların favorileri listemde yer aldı. Ve bir odada konuşan sadece birkaç kişinin 200.000 $ bütçeyle on bir milyon dolarlık gişe rekoru kırması da hoş bir detay…

Mutlaka Okumalısın

Psikoloji Filmleri - Psikolojik Filmler

Psikoloji Öğrencilerinin İzlemesi Gereken Filmler

Psikoloji ile ilgilenenlere ve psikoloji öğrencilerine merhabalar… Bildiğiniz gibi günümüzde filmler psikoloji öğretmek için popüler …

2 Yorum Var

 1. blank

  Filmin sonunu tekrar izlemeni öneririm. Ayrıca vizyona hiç girmemiş bir film gişe rekoru kıramaz.

  • blank

   Filmin sonu herkese göre değişkenlik gösterebilir. Sizin ve benim farklı algılayışlarımızla finale farklı anlamlar yüklememiz çok normal.

   Vizyona kendi internet sitelerinden satın alınarak girdi. gişe rekoru internet üzerinden kırıldı. Bütçe ve elde edilen gelir miktarını sinema diliyle aktardım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir