Yumurtanın Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor?

Yumurtanın Üzerindeki Kodlar
Bu yazımda yumurtanın üzerinde yazan kodların tam olarak ne anlama geldiğinden bahsetmek istiyorum. Size yumurtanın şifrelerini veriyorum. Hadi yine iyisiniz köftehorlar… 🙂

Bu yazı kısa olacak… Kelimeleri uzatıp sizi sıkmak istemiyorum.

Markete gittiniz ve bir koli yumurta alacaksınız. Yumurtaların hepsinde organik, gezen tavuk yazıları ve resimleri yer alıyor. Kafanız karıştı değil mi? Bu resimlere ve yazılara aldanmamanız gerektiğini bilin. Açıkgöz olmanız gerekiyor. Reklamlar sizi etkilememeli; algınız ile oynanmasına izin vermemelisiniz.

Yumurtanızı seçerken üzerindeki numaralar dikkatinizi çekmiştir. Hanginiz bu garip rakamların anlamını ve tam olarak ne olduğunu merak etti? Yorumları bekliyorum.

Yumurta seçerken üzerindeki numaraları göz ardı etmeden dikkatle incelemeniz gerekiyor. Mesela 3 TR 3500919K3. Baştaki numara yumurtanın üretim yöntemini belirler.

0: Organik yetişen tavukların yumurtaları

Üretici firma yumurtayı organik denilen yetiştiricilik standartlarına uygun olarak yetiştirmiş, tavuğa herhangi bir hormon uygulamamıştır. 0 kodu en iyi yumurtayı nitelendirir.

1: Serbest dolaşan tavukların yumurtası

Tavuğun rahatça ve özgürce gezebileceği bir alan bulunan üretim tesislerinden çıkmış yumurtalardır. Bu tavuklar için GDO’suz yem ya da hormon kısıtlaması bulunmaz. Tercih size kalmıştır. 2 ve 3’e nazaran daha iyidir.

2: Kümeste dolaşan tavukların yumurtası

Buradaki tavuklar kısıtlı da olsa belirli bir alan içinde hareket edebilmişlerdir. Yine bu kategoride de GDO’suz yem ya da hormon kısıtlaması bulunmaz.

3: Tek başına kafeste duran tavukların yumurtası demek

Bu tavuklar kafes içinde büyürler ve dolaşamazlar. Bildiğiniz hapis hayatı gibi çok kötü yerlerde yetiştirilirler. Dolayısıyla bütün besin kaynakları üreticinin verdiği GDO’lu yemlerdir. Piyasadaki en ucuz yumurtalar 3 koduyla başlar. Son derece sağlıksız ve alınmaması gereken yumurtalardır. Piyasada gördüğünüz çok ucuza satılan yumurtalardır. İnsanlar bütçelerine uygun diye bu yumurtaları tercih etmektedir.

0-1-2-3’ün ardından gelen numaralar sırasıyla ülke kodu, üretilen şehrin plaka kodu ve kümes işletme numarası şeklindedir.

Kutusunda ‘doğal, gezen tavuk’ vs. gibi yanıltıcı cümleler ve resimler kullanılma ihtimali olan yumurtaları seçerken bir nebze işinize yarar diye düşünüyorum.

Yumurta - Yumurta Kodları - Yumurta Şifreleri

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir