Yeni Başlayanlar İçin HTML5 & CSS3

HTML5 - CSS3
Bu yazımda yeni bitirdiğim “Yeni Başlayanlar İçin HTML5 & CSS3” kitabı hakkında düşüncelerimi paylaşacağım.

Fahrettin Erdinç, web tasarıma ve HTML’ye yeni başlayanları hedef alarak yazdığı bu kitapta fazla teoriye kaçmadan, konuya odaklanarak, kolay anlaşılacak örneklerle web tasarım mantığını anlatıyor; HTML 5 ve CSS 3’ün yeni olanaklarını örneklerle okura sunuyor.

Fahrettin Erdinç’i keşfetmenin ve ona ulaşmanın aslında çok önemli olduğunu düşünüyorum. HTML & CSS öğrenmek için zibilyon tane basılı kaynak ve elektronik kitap var. Çoğu güncelliğini yitirmiş ve başlangıç düzeyine hitap etmeyen eskimiş ve kötü kitaplar. Onlarla karşılaşmadan Fahrettin Erdinç kitabını edinirseniz emin olun 1-0 önde başlarsınız.

Fahrettin Erdinç, web teknolojisinin en yeni araçlarını kullanarak web sayfası tasarımının temel mantığını herkesin anlayabileceği bir şekilde adım adım anlatıyor. Bu da kitabı, HTML ve CSS bilmeyip öğrenmek isteyen veya var olan HTML/CSS bilgisini geliştirmek isteyenler için ideal bir başvuru kaynağı haline getiriyor.

Kitapta web sayfalarının oluşturulması süreci anlatılırken Steve Champeon’ın “Aşamalı Geliştirme” yaklaşımı kullanılmış. Bu yaklaşımda amaç; önce basit bir sayfa oluşturup zamanla eklemeler yaparak daha karmaşık sayfalar oluşturmaktır. Bu yöntemde önce HTML kodları yazılıyor ve okurla birlikte doğru çalışıp çalışmadığı test ediliyor. Daha sonra CCS kodları eklenip sayfa daha görsel anlamda güzel hale getiriliyor.

Kitabın içeriği gerçekten tam başlangıç düzeyine hitap edecek şekilde başlıyor. Bodoslama kod yazılmıyor. HTML NEDİR? • HTML5 ve HTML’NİN KISA TARİHİ • HTML EDİTÖRLERİ ve TARAYICILAR tarzında başlangıç seviyesindeki kullanıcılara öncelikle teorik bilgiler veriliyor.

Temel kavramların hemen ardından html komutlarının yapısı, html sayfası nasıl olur, nasıl kod yazılır tarzında temel işlem bilgileri bulunuyor. Gerçekten bilmeyenler için çok anlaşılır; baya baya temel işlemler anlatılıyor. Onlarca kitap okudum bu kadar düzgün anlatıma rastlamamıştım!

Açıkçası HTML temel kavramları ve temel işlemlerin hemen ardından SEO’dan bahsedilmesi çok şaşırtıcı oldu. Hiç SEO konusuna değinilen HTML & CSS kitabı okumamıştım. Udemy eğitimlerinde bile SEO önemli deyip geçiliyor. SEO gerçekten önemli ve Fahrettin hocamız bunu çok güzel anlatıyor. Başlangıç seviyesindeki kullanıcıya en başta verilen bu bilgi temelin sağlam atılmasına vesile oluyor.

Daha sonra metin, resim, link, tablo, form, ses, video şeklinde en işe yarar html etiketleri öğretiliyor. Örneklerle, resimlerle muhteşem diliyle gerçekten anlamamak için ekstra çaba sarf etmeniz gerekiyor. 🙂 260 sayfalık kitabın ilk 140 sayfasında html konusu işleniyor.

HTML sonrası ise CSS anlatılıyor. Temel css bilgisi, seçici (selector) işlemleri, metinlerin biçimlendirilmesi, css kutu modeli, tablo ve menü tasarımı konularına yer veriliyor. Başlangıç düzeyi için yine güzel anlatım var. Ben yine de CSS eğitim videoları izleyerek aşina olunduktan sonra CSS bölümünün çalışılması gerektiğini düşünüyorum. CSS konusunda az biraz bilgi sahibi olursanız Fahrettin hocanın örnekleriyle tam anlamıyla pekiştirme, sağlam temellendirme imkanınız olacaktır.

Kitabın sonlarına doğru sayfa düzeni ve bir web sayfasının bölümlerinin nasıl oluştuğuna dair güzel bir bölüm var.

Son olarak domain ve hosting alarak sitenin yayınlanması bölümü var. Bu bölüm olmasa da olurdu aslında… Tek gereksiz gördüğüm bölüm buydu.

Sıfırdan başlayacaklar için kesinlikle yeterli ancak bilginiz varsa ve HTML & CSS anlamında birikiminize katkı sağlamak istiyorsanız yine de satın alabilirsiniz. En kötü bilgilerinizi pekiştirirsiniz ve başvuru kaynağı yanı başınızda durur…

Kitabı satın almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/yeni-baslayanlar-icin-html5–css3/356388.html

Mutlaka Okumalısın

Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood

Damızlık Kızın Öyküsü | Margaret Atwood | Kitap İncelemesi

‘Damızlık Kızın Öyküsü’ bugünkü kadar çok popüler olmamıştı. Roman 1985’te Kanada’da yayınlandı ancak son birkaç …

7 Yorum Var

 1. blank

  hocam bu yazıda java kitabına değinmemişsiniz, o nasıldı? hiç java bilmeyen birisi için uygun mudur?

  bir de “Ben yine de CSS eğitim videoları izleyerek aşina olunduktan sonra CSS bölümünün çalışılması gerektiğini düşünüyorum.” demişsiniz. udemy veya youtube üzerinde barınan tavsiye ettiğiniz bir eğitim var mı?

 2. blank
  Fahrettin Erdinç

  Hocam ne SEO yapmışsın ama!.. Görsellerden benim HTML5 kitabını aradım, sizin blog 3. sırada çıktı, bu sayede bloğunuza ulaştım. İnceleme ve iltifatlarınız için teşekkür ederim. 1995 yılından beri HTML ile uğraşmanın ve 20 yıldan fazla eğitmenlik yapmanın etkisi kitaplara da yansıyo… Ayrıca, BTK Akademi için video çekimlerine de başladım. Çok yakında HTML videoları da yayınlanacak. İyi günler dilerim…

  • blank

   Hocam yorumunuz beni gerçekten çok mutlu etti. Siz değerli hocamızın bilgilerinden faydalanarak bizde web anlamında gelişim kaydediyoruz. Emekleriniz için çok ama çok teşekkürler.

   BTK Akademi eğitiminiz olduğu an oradayım. 🙂 Merakla bekliyorum. BTK Akademideki hocalar çok ilgi çekici ders anlatımı yapamıyor. BTK akademiye ders anlatımında yenilik katacağınıza inanıyorum.

  • blank

   Hocam,

   Ben kitabınızı youtube üzerinden izlediğim bir yazılım mühendisi aracılığıyla aldım. Burada da denk geldim.

   BTK akademideki eğitimleri takip ediyorum.

   Eğitim videolarınızı merakla bekliyorum. Ortalama ne kadar sürede bunu tamamlayabilirsiniz?

   Başarılarınızın artarak devam etmesini dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir