WordPress’te Yorumlar Nasıl Sayfalandırılır?

WordPress - WordPress'te Yorumlar Nasıl Sayfalandırılır?
Bu yazımda WordPress sitenize yapılan yorumları nasıl sayfalandıracağınızı anlatacağım. Çok fazla yorum alan blog yazılarının diğer yazılardan daha yavaş yüklendiğini fark ettiniz mi? Bunun nedeni; çok fazla yorum yüklenmesinin sunucu yükünü artırması ve bunun sonucunda ortalama sayfa açılış süresini etkilemesidir.

Çok fazla yorum yapılmış olması iyi bir şeydir; çünkü kullanıcılarınızın içeriğinizi beğenmiş olduğuna işarettir. En çok yorum yapılan yazılarınız muhtemelen blogunuzdaki en popüler yazıların başında gelmektedir.

Ancak çok fazla yorum web sitenizi ya da yazınızın açılışını yavaşlatıyorsa, SEO sıralamanıza zarar verebilir.

WordPress’te Yorumlar Neden Sayfalandırmalıdır?

Yorum sayfalandırma, WordPress blogunuzun SEO sıralamasında önemli bir faktör olan site hızını arttırmanıza yardımcı olur. (WordPress Site Hızını Arttırma Yolları –  WordPress Hız Rehberi)

Genel Kültürlük Dipnot: Yukarıda “artırma” yazdın burada “arttırma” yazıyorsun. Neden? “Artırmak”, “çoğaltmak, yükseltmek” anlamında, “arttırmak” ise “biriktirmek”, yani “tasarruf etmek” anlamına geliyor…

Yorum sayfalandırma, yorumları birden fazla sayfaya bölerek en çok yorum yapılan yazılarınız için sunucu yükünü azaltır.

WordPress yorumlarınızı sayfalandırmak için diğer bir neden de makalelerinizin anahtar kelime yoğunluğunu korumaktır. Mini bir SEO taktiğidir diyebilirim. Yorumlar yazınızın sayfasına çok fazla içerik ekler ve hedef anahtar kelimelerinizi yeterli miktarda içermeyebilir.

Anahtar kelimenin içeriğe oranla kullanım miktarı azaldığında arama motorları yazınızı doğru anahtar kelimede indexleyemez.

Şimdi yorum sayfalandırmanın avantajlarından ve dezavantajlarından kısaca bahsettiğimize göre WordPress’te yorumları nasıl kolayca sayfalandıracağınıza bir göz atalım.

# Yapmanız gereken ilk şey; WordPress Admin panelinden Ayarlar > Tartışma sayfasına gitmek…

WordPress Yorum Sayfalandırma

# Her sayfada 50 üst seviye yorum olacak şekilde… olan satırın başına tik koyup kendinize göre düzenledikten sonra değişiklikleri kaydediyoruz. Böylece yorumlarımız sayfalanmış oluyor. Ben 30 yorum olarak belirledim. Ayarları bana göre değil, kendinize ve sitenizin durumuna göre düzenlemenizi tavsiye ederim.

WordPress

# Yukarıda belirttim ama tekrarlamakta fayda var. Ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın. Sonra olmadı diye bana sövebilirsiniz. 🙂

Artık blogunuzda çok fazla yorum yapılan bir yazıyı ziyaret edebilirsiniz. Yorumların altındaki sayfalandırma bağlantılarını fark edeceksiniz. Temanızın kodlamasına göre rakam olarak veya sayfalama ‘Önceki / Sonraki’ şeklinde yorum linklerini göreceksiniz.

Umarım bu eğitim WordPress’teki yorumları sayfalandırmanıza yardımcı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

WordPress Abonelik Eklentisi

Email Subscribers & Newsletters – WordPress Abonelik Eklentisi

Bu yazımda tüm projelerimde kullandığım Email Subscribers & Newsletters eklentisinden kısaca bahsedeceğim. Bu yazı eklenti …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir