WordPress’te “wp-content/uploads” Dizin Yolu Nasıl Değiştirilir?

WordPress Uploads Klasörünü Değiştirme

Bu yazımda WordPress’te “wp-content/uploads” klasörünü / dizin yolunu nasıl değiştireceğinizi anlatacağım.

# Öncelikle cPanel’e giriş yapın.

# Ardından Phpmyadmin’e girerek WordPress sitenizin veritabanını seçin.

cPanel phpmyadmin'e giriş

# Aşağıdaki resimde gösterdiğim şekilde “Ara” sekmesine tıklayın.

phpmyadmin Ara

# “Ara” sekmesine tıkladıktan sonra “Aranacak kelimeler veya değerler” kısmına upload_path yazın ve “Tablo içindekiler” kısmından veritabanı tablolarına ait olan “wp-options” tablosunu seçtikten sonra alttan git botununa tıklayınız.

wp options - cPanel - upload-path

# “Git” butonuna tıkladığınızda ekrana 1 tane sonuç gelecek. Buradan “Gözat” butonuna tıklayın.

wp options

# Karşınıza gelen ekranda option_value tablosunun boş olduğunu göreceksiniz. Hemen panik yapmayın! 🙂 Düzenle kısmına tıklayın.

upload-path

upload path 2

# Buradaki boş kısma herhangi bir kelime yazıp kaydettiğinizde artık Ayarlar > Ortam bölümüne dosya yolu değiştirme ayarının geldiğini göreceksiniz. Artık istediğiniz dosya yolunu yazarak kaydedebilirsiniz.

# option_value satırına rastgele bir şeyler yazarak bu bölümü aktifleştirebileceğiniz gibi, direkt olarak değiştirmek istediğiniz dosya yolunu da yazabilirsiniz.

# Herhangi bir aksilik olması durumunda veritabanınızdan upload_path diye aratıp, option_value satırındaki kutuya yazdığınız şeyi sildiğinizde (yani o kutu eskisi gibi boş olacak) eski ayarlarınıza geri dönebiliyorsunuz.

Mutlaka Okumalısın

WordPress Abonelik Eklentisi

Email Subscribers & Newsletters – WordPress Abonelik Eklentisi

Bu yazımda tüm projelerimde kullandığım Email Subscribers & Newsletters eklentisinden kısaca bahsedeceğim. Bu yazı eklenti …

14 Yorum Var

 1. blank

  Can hocam, yine güzel bir konuyu güzel şekilde anlatmışsınız. Bahsettiğiniz yöntemle bilgisayar korsanı olarak tabir ettiğimiz kişilerce shell ve benzeri zararlı yazılımların kendi dosya dizinimize yüklenmesinin önüne geçmiş oluyoruz. WordPress güvenliği ve geliştirilmesi üzerine yazdığınız makaleleri resimli olarak yayınlıyor olmanız ayrıca makalenizi değerli kılıyor. Elinize sağlık.

  • blank

   Değerli kişiliğinle yaptığın güzel yorumun için teşekkür ediyorum.

   Ayrıca facebook sitesinde spam nedeniyle hata alan insanlar olabiliyor. Facebook WordPress sitesinin wp-content/uploads klasörüne engel atıyor. Dizin yolu değiştirerek facebook resim engeli aşılabiliyor.

   İnsanlar bunu ücretli yapıyor. Ben ise amme hizmeti veriyorum. 🙂

 2. blank

  Merhaba. Bu anlatımınız çok basit ve yararlı. İnternette tam tersi wp-config dosyasına define(‘UPLOADS’, ‘yourfolder’); kodunu ekleyin v.s gibi anlatımlar vardı. Onları denedim çok karıştı ortalık. Sizin anlatımınız ile direk dosya yolu değişti. Tabi eski uploads klasörü içerisindeki görselleri yeni klasöre taşımamız gerekiyor. Sormam gereken şey ise ileride bu bir sorun olur mu? WordPress, tema v.b güncellemelerde örneğin.

 3. blank

  Hocam gerçekten emeğinize sağlık çok işime yaradı

  • blank

   Ne demek hocam. Zamanında bu konuda kaynak bulamayınca sizlere faydalı olsun diye hazırladım.

   • blank

    Can hocam tekrar merhabalar, öncelikle emekleriniz için teşekkürler. Bu işlemden sonra siteme resim yüklediğim zaman resimler görünmüyor biraz daha açacak olursam ortam kütüphanesinde resimler boş bir ikon olarak görünüyor ve linkine tıkladığım zaman sayfa bulunamadı uyarısıyla karşılaşıyorum yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

    • blank

     Eski resimlerin boş olarak gözükmesi normal çünkü dizi yolu değişti. Eski tüm resimleri yeni oluşturduğunuz klasörün içine atın.

     Ayarlar > Ortam bölümüne dosya yolu değiştirme ayarının geldiğini göreceksiniz. Bu kısmı doğru girdiğinize emin misiniz?

     Farklı eklentileriniz var ve dizin yolu çakışması yaşıyor olabilirsiniz.

     Dizin yolunu kontrol edin ve eski resimlerinizi yeni klasörün içine atın. Veritabanı onarma eklentileriyle veritabanını tazeleyin.

 4. blank

  Can bey merhaba. Harika içerikleriniz için öncelikle teşekkürler. Bir sorun yaşıyorum fikrinizi almak isterim.
  Bu şekilde uploads dizinini değiştirdim şimdilerde şöyle bi hata alıyorum.
  Eklenti içerindeki bir dosyanın içindeki css çağrılması gerekirken bu yeni oluşturduğum dizinde css klasörünü çağırıyor oysa bu yeni dizinde öyle bir klasör yok. Klasör bir eklentinin içerisinde. Bunu nasıl çözebilirim. Bilginiz var mı acaba? İyi günler.
  Hata: net::ERR_ABORTED 404

  • blank

   Güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum.

   Yeni dizinde öyle bir klasör yok dediniz ya sizde eklentinin içerisindeki klasörü yeni dizine atın. Bu geçici çözüm.
   Kesin çözüm olarak, ilgili dizin yolunu manuel olarak düzenlemeyi denediniz mi? URL yolunu düzeltmeniz gerekiyor. Eklentiyi silip tekrar kurmayı deneyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir