Ana Sayfa / WordPress / WordPress’te “wp-content/uploads” Dizin Yolu Nasıl Değiştirilir?

WordPress’te “wp-content/uploads” Dizin Yolu Nasıl Değiştirilir?

WordPress Uploads Klasörünü Değiştirme

Bu yazımda WordPress’te “wp-content/uploads” klasörünü / dizin yolunu nasıl değiştireceğinizi anlatacağım.

# Öncelikle cPanel’e giriş yapın.

# Ardından Phpmyadmin’e girerek WordPress sitenizin veritabanını seçin.

cPanel phpmyadmin'e giriş

# Aşağıdaki resimde gösterdiğim şekilde “Ara” sekmesine tıklayın.

phpmyadmin Ara

# “Ara” sekmesine tıkladıktan sonra “Aranacak kelimeler veya değerler” kısmına upload_path yazın ve “Tablo içindekiler” kısmından veritabanı tablolarına ait olan “wp-options” tablosunu seçtikten sonra alttan git botununa tıklayınız.

wp options - cPanel - upload-path

# “Git” butonuna tıkladığınızda ekrana 1 tane sonuç gelecek. Buradan “Gözat” butonuna tıklayın.

wp options

# Karşınıza gelen ekranda option_value tablosunun boş olduğunu göreceksiniz. Hemen panik yapmayın! 🙂 Düzenle kısmına tıklayın.

upload-path

upload path 2

# Buradaki boş kısma herhangi bir kelime yazıp kaydettiğinizde artık Ayarlar > Ortam bölümüne dosya yolu değiştirme ayarının geldiğini göreceksiniz. Artık istediğiniz dosya yolunu yazarak kaydedebilirsiniz.

# option_value satırına rastgele bir şeyler yazarak bu bölümü aktifleştirebileceğiniz gibi, direkt olarak değiştirmek istediğiniz dosya yolunu da yazabilirsiniz.

# Herhangi bir aksilik olması durumunda veritabanınızdan upload_path diye aratıp, option_value satırındaki kutuya yazdığınız şeyi sildiğinizde (yani o kutu eskisi gibi boş olacak) eski ayarlarınıza geri dönebiliyorsunuz.

Mutlaka Okumalısın

WordPress - WordPress Altbilgi Kaldırma

WordPress Yönetici Panelindeki Altbilgi Nasıl Değiştirilir?

WordPress admin paneline siteyi yönettiğiniz wp-admin kısmına girdiğiniz zaman hemen en altta “WordPress ile oluşturduğunuz …

2 Yorum Var

  1. Can hocam, yine güzel bir konuyu güzel şekilde anlatmışsınız. Bahsettiğiniz yöntemle bilgisayar korsanı olarak tabir ettiğimiz kişilerce shell ve benzeri zararlı yazılımların kendi dosya dizinimize yüklenmesinin önüne geçmiş oluyoruz. WordPress güvenliği ve geliştirilmesi üzerine yazdığınız makaleleri resimli olarak yayınlıyor olmanız ayrıca makalenizi değerli kılıyor. Elinize sağlık.

    • Değerli kişiliğinle yaptığın güzel yorumun için teşekkür ediyorum.

      Ayrıca facebook sitesinde spam nedeniyle hata alan insanlar olabiliyor. Facebook WordPress sitesinin wp-content/uploads klasörüne engel atıyor. Dizin yolu değiştirerek facebook resim engeli aşılabiliyor.

      İnsanlar bunu ücretli yapıyor. Ben ise amme hizmeti veriyorum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir