WordPress’te Kullanıcıların Yorumlarını Düzenlemelerine Nasıl İzin Verilir?

WordPress - WordPress Kullanıcı Yorumları
WordPress sitesine yaptığınız bir yorumu düzenleme ihtiyacı duydunuz mu? Şahsen ben duydum.  Bu yazımda kullanıcıların WordPress’te yorumlarını kısa bir süre içinde kolayca düzenlemelerine nasıl izin vereceğinizi öğreteceğim.

Çoğu WordPress sitesi, kullanıcıların yorum yaptıktan sonra kendi yorumlarını düzenlemelerine izin vermez. Bu aktif bir sitede bana göre kullanıcı deneyimi olarak eksi bir puandır.

Web sitenize çok fazla yorum alıyorsanız kullanıcıların kısa bir süre içinde olsa kendi yorumlarını düzenlemelerine izin vermelisiniz.

Neden Kullanıcıların Yorumlarını Düzenlemesine veya Silmesine İzin Vermelisiniz?

Çoğu WordPress sitesi, kullanıcıların adlarını ve e-posta adreslerini girdikten sonra yorum göndermesine izin verir. Ancak kullanıcıların yorumlarını düzenlemelerine veya silmelerine izin vermez.

Bazen insanlar, gönder düğmesini tıkladıktan sonra yorumlarında değişiklik yapmak isteyebilir. Düzeltme isteği muhtemelen yazım hatası veya dil bilgisi hatalarını düzeltmeye yöneliktir. Kullanıcıların böyle bir isteğinin olması oldukça makul bir istektir. Ayrıca kullanıcının yorumunu beğenmeyip silmeyi düşünebileceği bazı nadir durumlar olabilir.

Durum ne olursa olsun en iyi çözüm; insanların yorumlarını kısa bir süre için, ilk 5 veya 10 dakika içinde düzenlemelerine izin vermek olabilir. Bu süre zarfında yorumlarını değiştirmelerinin yanı sıra silmelerine de izin verilmeli…

Zaman sınırı eklemenin amacı spam gönderilerin ve yorum bölümünün kötüye kullanılmasının önüne geçmektir.

Kullanıcıların WordPress’te Yorumları Düzenlemesine İzin Verme

# Yapmanız gereken ilk şey, Simple Comment Editing eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek.

İlginizi Çekebilir: WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

# Etkinleştirildikten sonra eklenti kullanıcılarınızın yorumlarında ilk 5 dakika içinde değişiklik yapmalarına izin verir.

# Yorum yaptıktan 5 dakika sonra kullanıcılar yorumlarını düzenleyemez. Sadece ilk 5 dakika!!!

# Bu süre sınırını WordPress admin panelinizden Ayarlar » Simple Comment Editing sayfasına giderek değiştirebilirsiniz.

WordPress - WordPress Eklenti - Simple Comment Editing

# Ayarlar sayfasından süreyi istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ancak amacımız kullanıcıların hatalarını hemen düzeltmesine izin vermek olduğundan limiti maximum 30 dakika gibi bir süreye ayarlamanızdır. Önerim 5 dakika ama 30 dakikayı geçmemeye özen gösterin.

# Değişiklikleri kaydetmek için “Seçenekleri Kaydet” düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

# Herhangi bir yazıya test yorumu bırakarak eklentinin çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

WordPress Yorum Düzenleme

# Yorumunuzu gönderdikten sonra “Click to Edit” bağlantısını ve yorum metninin altında geri sayım sayacını göreceksiniz. Zamanlayıcı, yorumun ne zamana kadar düzenlenebileceğini belirtmek için oldukça kullanışlıdır. Yorumu değiştirmek için bağlantıya tıklamak gerekmektedir. Ayrıca yorumu SİL düğmesi de çıkacaktır.

Umarım wordPress’te kullanıcıların yorumlarını düzenlemelerine nasıl izin verileceği konusunda faydalı bir yazı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

WordPress Abonelik Eklentisi

Email Subscribers & Newsletters – WordPress Abonelik Eklentisi

Bu yazımda tüm projelerimde kullandığım Email Subscribers & Newsletters eklentisinden kısaca bahsedeceğim. Bu yazı eklenti …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir