WordPress Yorumlarındaki Linkleri Otomatik Olarak Devre Dışı Bırakmak

WordPress - Yorum - Link

Bir ziyaretçi blogunuzun yorum bölümüne düz metin olarak link eklediğinde WordPress’in otomatik olarak tıklanabilir duruma getirdiğini biliyor muydunuz? Son zamanlarda okuyucularımdan biri WordPress yorumlarına eklenen linklerin otomatik olarak tıklanabilir hale gelmesinden çok şikayetçiydi… Devre dışı bırakmanın mümkün olup olmadığını sordu. Cevap Evet, devre dışı bırakmak mümkün… Bu yazımda WordPress yorumlarındaki linklerin otomatik olarak nasıl devre dışı bırakılacağını öğreteceğim.

WordPress metin olarak eklenen linkleri otomatik olarak tıklanabilir bağlantılara dönüştürür; bu da yorumları okurken bağlantıyı ziyaret etmeyi kolaylaştırır.

Bu otomatik tıklanabilir linkler veritabanınızda saklanmaz. Sitenize metin olarak eklenen linkler sadece admin panelinde ve makalelerinizin altındaki yorumlar bölümünde tıklanabilir durumda olur.

WordPress

Yorum yapan ziyaretçilerin bazıları yorumlara nasıl bağlantı ekleneceğini bilmediği için öylesine eklemiş olabilir. Ancak birçok spam yapan kötü niyetli kişilerin yorumu, doğrudan yorum metnine eklenen linkler içerebilir. Bu da sizi olumsuz olarak etkileyebilir.

WordPress Yorumlarındaki Linkleri Otomatik Olarak Devre Dışı Bırakmak

Aşağıda vereceğim kodu temanızın functions.php dosyasına eklemeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Functions.php Dosyasına Nasıl Kod Eklenir?

remove_filter( 'comment_text', 'make_clickable', 9 );

WordPress düz metin linkleri veritabanına bağlantı olarak kaydetmez. Bunun yerine onları anında tıklanabilir bağlantılara dönüştürür. Yukarıda verdiğim kod yalnızca linkleri tıklanabilir hale getiren özelliği devre dışı bırakır.

Yukarıdaki kod, düz metin linkleri yönetici alanında tıklanamaz hale getirir ve bunu yazılarınızın altındaki yorum bölümünde de yapar. Bu kodun kaldırılması otomatik bağlantıyı yeniden etkinleştirir.

Kodun yalnızca düz metin linkleri engellediğini unutmayın. Bir kullanıcı uygun HTML kod kullanarak bir bağlantı eklemeyi kafasına koyduysa, bu linkler olması gerektiği gibi görünecektir…

Umarım bu yazı WordPress yorumlarındaki linkleri otomatik olarak devre dışı bırakmanıza yardımcı olmuştur.

Mutlaka Okumalısın

WordPress Abonelik Eklentisi

Email Subscribers & Newsletters – WordPress Abonelik Eklentisi

Bu yazımda tüm projelerimde kullandığım Email Subscribers & Newsletters eklentisinden kısaca bahsedeceğim. Bu yazı eklenti …

2 Yorum Var

  1. blank

    Can hocam yine çok kaliteli bir WordPress makalesi hazırlamışsınız. Konuyla ilgili sormak istediğim bir soru var. Verdiğiniz kod yalnızca düz metin linklerini engelliyor demişsiniz. HTML ile kelime arkasına köprü atanlarınkine bir engelleme yapabiliyor mu? Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir