WordPress Resim Sıkıştırma Eklentileri

WordPress Resim Optimizasyon Eklentileri
Web siteniz için en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentisi mi arıyorsunuz? Görüntü sıkıştırma eklentileri, WordPress sitenizdeki görüntüleri daha iyi performans için kolayca optimize etmenizi sağlar. Bu yazımda WordPress için en iyi resim sıkıştırma eklentilerinden bahsedeceğim.

WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisine Ne Zaman İhtiyaç Duyarsınız?

Resimlerin düz metinden daha büyük olması yüklemelerin daha uzun süreceği anlamına gelir. Doğal olarak siteniz daha yavaş açılacaktır. “WordPress Site Hızını Arttırma Yolları – WordPress Hız Rehberi WordPress hızlandırma konusunda daha detaylı bilgiler içermektedir. Göz atmanızda fayda var.

Şöyle bir webmaster sözü vardır: “Bir resim, bin kelimeye bedeldir.” Bu sözü aklınıza mutlaka kazıyın. 🙂

Görüntüler içeriğinizi daha ilgi çekici ve etkileşimli hale getirir. İnsanların sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlar. Okuyucu deneyimini gerçekten olumlu etkiler. Fakat boyutu yüksek ise resimler sitenize yarardan çok zarar getirir.

WordPress sitenizin hızını artırmak için resimlerinizi web için optimize etmeniz gerekiyor. Bunu yapmanın en iyi yolu resmi WordPress’e yüklemeden önce Photoshop veya başka bir resim düzenleme yazılımı kullanmaktır.

Her kullanıcı resim düzenleme programı ile çalışacak kadar profesyonel olmayabilir. Görüntüleri iyi duruma getirmek için çok fazla zaman ve tecrübe gerekebilir.

Neyse ki bu konuda size yardımcı olabileceğini düşündüğüm WordPress resim sıkıştırma eklentileri var. Bu eklentiler resimlerinizi otomatik olarak sıkıştırır ve web sitenizdeki resimleri optimize eder.

En iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentileri ve bunların görüntü optimizasyonu, performans ve kalite açısından nasıl olduğuna gelin hep birlikte kısaca göz atalım.

1-reSmush.it

reSmush

reSmush.it en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentisidir. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak optimize etmenin yanı sıra eski görüntüler için toplu optimizasyon seçeneği sağlar.

Görüntüleri optimize etmek için reSmush API’sini kullanır ve yüklemeleriniz için optimizasyon seviyesini seçmenize izin verir. Dezavantajı; farklı sıkıştırma seçeneklerine sahip olmamasıdır. Eklentiyi kodlayanlar sınırlı seçenekle işlevsel olmayı amaçlamış olmalılar.

Ayrıca reSmush eklentisi boyutu 5 MB’tan düşük resimleri optimize ediyor. Bu ne demek oluyor biliyor musunuz? Dijital fotoğraf makinenizdeki resimleri direkt WordPress sitenize yükleyerek optimize edemeyeceğiniz anlamına geliyor. reSmush.it eklentisini kullanırsanız 5 MB’tan büyük resimleriniz için Photoshop veya başka bir resim düzenleme yazılımı kullanmak zorundasınız.

2-EWWW Image Optimizer
EWWW Plugin

EWWW Image Optimizer, WordPress görüntü sıkıştırma için mükemmel bir eklentidir. Kullanımı kolaydır ve yüklediğiniz görüntüleri otomatik olarak optimize edebilirsiniz. Ayrıca önceden yüklediğiniz resimleri toplu halde sıkıştırabilir ve optimize edebilirsiniz.

Tüm sıkıştırma işlemlerini kendi sunucularınızda gerçekleştirir; bu da bir API anahtarı almak için bir hesaba kaydolmanıza gerek olmadığı anlamına geliyor.

Ayrıca diğer WordPress eklentileri tarafından oluşturulan ve resim klasörlerinizin dışında depolanan görüntüleri de optimize edebilir. Eklentiyi kullanmak için bir hesap gerekmez ancak ek özellikler alabilmek için API’lerine kaydolabilirsiniz. Tercih size kalmış.

3-Compress JPEG & PNG images
Compress JPEG & PNG

Eklentiyi kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Ücretsiz hesapla her ay sadece 100 resmi optimize edebilirsiniz. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak sıkıştırabilir ve ayrıca eski görüntüleri toplu olarak sıkıştırılmış hale getirebilirsiniz.

Eklenti ayarları optimize etmek istediğiniz görüntü boyutunu seçmenize olanak sağlıyor. Ek olarak yüklemeleriniz için bir maksimum boyut da belirleyebiliyorsunuz. Bu boyuttan daha büyük resimler eklenti tarafından otomatik olarak yeniden boyutlandırılıyor. Örneğin 620×350 boyutlandırma ayarını varsayılan olarak belirlediniz. 700×500 boyutlarında yüklediğiniz resim varsayılan ayar olan 620×350 şeklinde yeniden boyutlandırılıyor. Bu özellik gerçekten çok işime yaradı. Sizin de işinize yarayacağını düşünüyorum.

4-ShortPixel Image Optimizer

ShortPixel

ShortPixel Image Optimizer, kullanışlı WordPress görüntü sıkıştırma eklentisidir. E-posta adresinizi vererek bir API anahtarı edinmeniz gerekmektedir. E-posta adresinizle kayıt olduğunuz zaman 100 görüntüye kadar sıkıştırmanıza olanak tanır ve bu sınırı arttırmak için ücretli plan satın almanız gerekir. İlla ki premium kullanıcı olmak için para harcamak zorunda kalıyorsunuz. Her güzel şeyin maalesef bir bedeli var.

Eklentiyi etkinleştirdiğiniz anda görüntüleri sıkıştırmaya başlar ve orijinal görüntülerinizi ayrı bir klasörde saklar. Ayrıca kalite farkını görmek için orijinal dosyayı sıkıştırılmış versiyonla karşılaştırmanıza izin verir. ShortPixel eklentisi gelişmiş özelliklerle donatılmıştır ve işinizi fazlasıyla görecektir.

5-WP Smush

WP Smush Eklentisi

WP Smush popüler WordPress resim sıkıştırma eklentisidir. WP smush kullanımı oldukça basittir. Yükleme sırasında resimleri otomatik olarak sıkıştırır ve eski resim dosyalarınızı sıkıştırmak – optimize etmek için de kullanılabilir. Ayrıca maksimum görüntü çözünürlüğü ayarlayabilirsiniz; resimleriniz sıkıştırılırken daha uygun ve makul sayılabilecek boyutlara iner.

Eklentinin ücretsiz sürümünde API anahtarlarını kullanmak için bir hesap oluşturmanızı gerektirmez. Toplu optimizasyon özelliği bir kerede 50 görüntüyü optimize etmenize izin vermektedir. Daha fazla görüntüyü optimize etmek için her 50 resimde bir yeniden çalıştırmalısınız. Sürekli bilgisayar başında bekleyip 50 resimde bir eklentiyi ilerletmek için uğraşmak gerçekten çok sıkıcı oluyor.

WP Smush eklentisi tam bir CPU canavarıdır. Tavsiyem WP Smush resim optimize işlemini trafiğinizin en az olduğu veya paylaşımlı hosting servisinizin CPU kullanımının en az olduğunu düşündüğünüz saatlerde yapmanız.

Eklentinin ücretsiz sürümü bence iyi performans göstermiyor. WP smush eklentisini daha verimli kullanmak için ücretli sürüme geçilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yukarıdaki eklentileri kullanarak wordpress otomatik resim özgünleştirme işlemi yapacağınızı da unutmayın. Sonuçta yeniden boyutlandırarak farklı boyutlardaki bir resme sahip oluyorsunuz. Arama motorları sitenizi daha çok sevecektir. Emin olun bu da bir SEO taktiğidir.

Umarım WordPress resim sıkıştırma eklentileri yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.

Mutlaka Okumalısın

WordPress Abonelik Eklentisi

Email Subscribers & Newsletters – WordPress Abonelik Eklentisi

Bu yazımda tüm projelerimde kullandığım Email Subscribers & Newsletters eklentisinden kısaca bahsedeceğim. Bu yazı eklenti …

2 Yorum Var

  1. blank

    Fevkalade iyi bir rehber hazırlamışsın üstadım. Eline sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir