WordPress PHP Uyumluluk Denetleyicisi (PHP Compatibility Checker)

WordPress PHP Uyumluluk

PHP bilseniz de bilmeseniz de WordPress web sitenizin çok önemli bir parçasıdır. Sitenizin verimli çalışabilmesi için PHP sürümünün güncel olması gerekmektedir. Hosting sağlayıcınızın PHP 7’yi aktif etmediğini ancak sizin kullanımınıza açık olduğunu fark ederseniz hemen PHP sürüm güncellemeye yeltenebilirsiniz. Sakin olun! Uyumluluk kontrolü yapmadan PHP sürüm güncellemesi yaparsanız WordPress siteniz bozulur! Bu yazımda PHP 7’nin WordPress eklentileriniz ve temalarınızla uyumluluğunu kontrol etmeyi öğreteceğim.

WordPress sitenizi bozmamak için tüm tema ve eklentilerinin PHP 7 uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Bizim amacımız PHP 7 güncelleme öncesi uyumluluktan emin olup sitemizin bozulmasını engellemek.

İlginizi Çekebilir: WordPress PHP Sürümü Yükseltme

WordPress PHP sürüm uyumluluğunu kontrol etmek için PHP Uyumluluk Denetleyicisi adlı eklentiyi kullanacağız.

PHP Uyumluluk Denetleyicisine Genel Bakış

Popüler barındırma şirketi olan WP Engine, WordPress topluluğunun büyük PHP değişikliklerine uyum sağlamasına yardımcı olmak amacıyla PHP Uyumluluk Denetleyicisi (PHP Compatibility Checker) eklentisini oluşturmuş.

Hangi barındırma sağlayıcısının kullanıldığına bakılmaksızın tüm WordPress web sitelerinde çalışmak üzere tasarlanan PHP Uyumluluk Denetleyicisi, web sitenizin temasını – eklenti kodunu kontrol eder ve size uyumluluk sorunlarını rapor olarak sunar.

Eklenti sonuçları hatalar ve uyarılar olarak kategorize edilir. WordPress PHP sürüm hataları ve uyarıları listesi sorunlara neden olan dosya ya da kod satırı numarasını size sunacak ve böylece sorunun nerede olduğunu tam olarak bileceksiniz.

Ek olarak kodun neden geçerli PHP sürümüyle uyumlu olmadığı, hangi temaların ve eklentilerin daha yüksek PHP sürümleriyle uyumlu olmak için bir yükseltmeden faydalanabileceği konusundaki önerileri göreceksiniz. Bu gerçekten harika! Eklenti sizi PHP uzmanlarına muhtaç bırakmıyor!

PHP Uyumluluk Denetleyicisi Eklentisini Kullanma

# Eklentiler > Yeni Ekle’ye gidin ve PHP Uyumluluk Denetleyicisini yani PHP Compatibility Checker diye arayın.

PHP Compatibility Checker WordPress Eklentisi

# Şimdi Kur’a ve ardından Etkinleştir’e tıklayın.

# Araçlar bölümünün altında PHP Uyumluluğu (PHP Compatibility) diye yeni bir menü öğesini göreceksiniz. Web sitenizi uyumluluk sorunları görmek ve tarama yapmak, yapılandırmak için buraya tıklayın.

WordPress - PHP Sürüm

# PHP Uyumluluğuna tıkladığınızda web sitenizi 5.3, 5.4, 5.5, 5.6 ve 7.x sürümleriyle uyumluluk için tarama seçeneğiniz olacaktır. Ayrıca web sitenize yüklenen tüm tema ve eklentileri tarama veya taramanızı yalnızca sitenizde aktif olan tema ve eklentilerle sınırlama seçeneğiniz de bulunmaktadır.

Tarama Sonuçları

Web sitemi PHP 7 seçerek uyumluluk sorunları için tarayacağım ve taramayı aktif tema ve eklentiler olarak daraltacağım.

Tarama yaptıktan sonra eklenti bize tarama sonuçlarını sunacaktır:

WordPress Eklentisi Scan Results

Neyse ki benim aktif temam ve tüm aktif eklentilerim PHP 7 ile uyumlu. Bu da PHP 5.x sürümünden PHP 7’ye sorunsuz bir şekilde geçiş yapabileceğim anlamına geliyor. İşin püf noktası şu; kaliteli temalar ve eklentiler kullandığınız ve her şeyi güncel tuttuğunuz sürece çoğu WordPress kullanıcısı için durum benim gibi olacaktır.

Bu eklenti mümkün olduğu kadar çok problemi tespit etmek için yazılmış olsa da % 100 güvenilir tespitin sağlanması çok zordur. Umarım bu haliyle de olsa sizlere fayda sağlar. 😉

Mutlaka Okumalısın

WordPress Abonelik Eklentisi

Email Subscribers & Newsletters – WordPress Abonelik Eklentisi

Bu yazımda tüm projelerimde kullandığım Email Subscribers & Newsletters eklentisinden kısaca bahsedeceğim. Bu yazı eklenti …

2 Yorum Var

  1. blank
    Kenar Yazarı

    Can Hocam, güzel bir eklenti tanıtımı olmuş. Açıkçası bu PHP sürüm yükseltme olayı ilk çıktığında bilmezliğe direkt güncellemiştim. Kullandığım hosting paketinde birden fazla PHP sürüm desteği yoktu. Bu sebeple sitem bozulmuştu. Daha sonra siteyi başka bir hosta taşımıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir