Ana Sayfa / WordPress / WordPress PHP Sürümü Yükseltme

WordPress PHP Sürümü Yükseltme

WordPress PHP Versiyon Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bu yazımda WordPress 5.1 sürümünde admin panelinde çıkan ‘’PHP Güncellemesi Gerekli – WordPress, sitenizin güvenli olmayan bir PHP sürümü üzerinde çalıştığını tespit etti.’’ uyarısını kaldırmayı ve PHP sürümünüzü yükseltmeyi öğreteceğim.WordPress PHP Sürümü

PHP, WordPress’in kodlama dilidir ve barındırma şirketiniz tarafından sunucu düzeyinde otomatik olarak ayarlanmıştır. WordPress altyapısı kullanılan sitelerde temaları ve eklentileri güncel tutmanın önemini çoğu kişi biliyor olsa da PHP’yi güncel tutmak çoğu kullanıcı için önemsenmeyen bir konudur.

WordPress ekibi yeni versiyon ile birlikte eklentiler ve temalar gibi PHP sürümünü güncelleme uyarısı verecek şekilde ayarlamış. Sürümü güncel tutmaktan başka çare yok.

PHP Sürümü Neden Güncel Olmalı?
PHP7

 • PHP’nin son sürümü daha verimli olduğundan web siteniz daha hızlı açılacak. En son desteklenen sürüme güncelleme yaparsanız büyük bir performans artışı sağlayabilir; eski sürümlere nazaran 3 veya 4 kat daha hızlı bir siteye sahip olabilirsiniz.
 • PHP sürümünü güncellerseniz web siteniz daha güvenli olacak. PHP, WordPress gibi topluluk tarafından geliştirilmektedir. PHP çok popüler olduğu için bilgisayar korsanları için bir hedeftir. Fakat en son sürüm en son güvenlik önlemlerine sahip olacağı için bilinen açık yoktur. Bu nedenle WordPress sitenizi güvende tutmak için güncelleme yapmak çok önemlidir.
 • Daha hızlı bir WordPress sitesi arama motorları tarafından ödüllendirilecek, bu nedenle aramalarda daha üst sıralarda yer alacaksınız! Ve bu PHP sürümü güncellemesi sayesinde gerçekleşecek.
 • Daha hızlı bir web sitesi ziyaretçileriniz için iyidir. Web sitenizi daha etkili hale getirir. İnsanlar sitenizi tekrar ziyaret etmek ister.

PHP sürümünü güncellemeden önce WordPress sitenizin yedeğini alın: Bir yedekleme, bazı şeylerin yanlış gittiği durumlarda sitenizi şu anki durumuna geri döndürmenize olanak tanır.

Artık web sitenizin PHP versiyonunu güncellemeye hazırsınız! Durum tespiti yaptınız, yedek aldınız ve güncellemeyi yapmak için mümkün olan en iyi durumdasınız.

cPanel üzerinden “Select PHP Version” bölümüne tıklayın.
cPanel PHP Sürümü Yükseltme

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi önem verdiğim projedeki WordPress sitem PHP 5.5 sürümüyle çalışıyor. Hizmet aldığım şirketin bu işlemi yapmaması profesyonellik dışı. Geriye yönelik bir hizmet olmadığını belirteyim!

PHP sürümlerinden sizin için en uygun olanı seçerek “Set as Current” kısmına tıklayarak ilgili PHP sürümüne geçiş yapabilirsiniz.
PHP7 - WordPress PHP Sürümü Yükseltme

İlgili PHP sürümünü seçip “Set as Current” kısmına tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir tablo açılacak. Alt taraftan “Use Defaults” kısmına tıklayarak standart php extensionsları aktif edebilir, “Save” tıklayarak kaydedebilirsiniz.
WordPress PHP Versiyon Güncelleme

Yazılımınızın ekstra gerektirdiği PHP eklentisi varsa ilgili bölümden ek olarak seçerek tekrar “Save” ederek kaydedebilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın

WP Fastest Cache Kurulumu ve Ayarları

WP Fastest Cache

Bu yazımda ‘’Cache Eklentisi Neden Kullanılır?’’ ‘’WP Fastest Cache Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır?’’ sorularını …

8 Yorum Var

 1. Hocam merhaba. Bilmediğim için soruyorum; acaba her CPanel’de bu durum geçerli mi? Çünkü daha önce kullandığım host firmasında hosting yetkililerinden başkası yükseltme yapamıyordu?

  • Merhaba hocam,
   Benim şu an dört ayrı hosting firmasında paketim var. Turhost, Alastyr, Güzel Hosting hepsinde cPanel üzerinden PHP sürümünü güncellemeye izin veriyor.

 2. Sayenizde admin panelinde çıkan uyarıdan kurtuldum.

 3. Anlatım güzel teşekkür ederim.

  Bazı eklentilerim çalışmamaya başladı. Napabilirim?

  • Maalesef güncel eklenti kullanmaktan başka çareniz yok. Kullandığınız eklentinin benzer ve güncel olanı resmi sayfasında vardır. Bulamazsanız söyleyin yardımcı olayım.

 4. Kurduğum bir sitede bu sorunla karşılaşmıştım. Daha önce hosting firmasına destek mesajı attım. Daha önce bu olayın nasıl yapıldığını anlatan bir içerik hazırlamışlar. O yazının linkini gönderdiler. Linkteki yazıda anlatılanları yaptım sorun düzelmişti. Güzel anlatmışsın konuyu hocam, eminim ki bir çok kişiye faydalı olacaktır.
  Kalemine sağlık hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir