WordPress Geri İzleme (Trackback) Spam Nasıl Durdurulur?

WordPress Geri İzleme (Trackback) Spam

WordPress geri izleme (Trackback) spamıyla mı mücadele ediyorsunuz? WordPress geri izleme (Trackback) spamı birçok site sahibi için ciddi bir sorun olabilir. Bu yazıda WordPress geri izleme (Trackback) spamının nasıl durdurulacağını öğreteceğim. Spam sorununu bir türlü çözemiyorsanız aşağıdaki önerilerden biri kesinlikle trackback spamlarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

WordPress Geri İzleme (Trackback) Spamı Nereden Gelir?

Pingbacks ve trackbacks spam, tüm dünyadaki web sitelere milyonlarca trackback göndermek için otomatik komut dosyaları kullanan spam göndericiler tarafından oluşturulur. Tıpkı yorum spamı gibi izleme spamı da sitenizi başka siteye yönlendirilmez. Kesinlikle bir hack girişimi değildir.

Spam göndericilerin hedefi; bağlantılarını web sitelere eklemektedir. Bu spam bağlantılarının çoğu uyuşturucu satmak, dolandırıcılık yapmak, kötü amaçlı kod dağıtmak vb. yasa dışı faaliyetler içindir. Legal yollarla elde edemedikleri ziyaretçiyi bu yolla toplamayı amaçlarlar.

Ayrıca yüksek sıralama elde etmek isteyen kötü niyetli webmasterlar backlink kazanmak için bu yola başvurmuş olabilir.

Geri İzleme Spamından Tamamen Nasıl Kurtulunur?

Geri izleme spamıyla baş etmenin en kolay ve en hızlı yolu WordPress ayarlarınızdan bu seçeneği tamamen kapatmaktır.

Tek yapmanız gereken Ayarlar » Tartışma sayfasını gitmek ve varsayılan makale ayarları altında “Diğer bloglardan yeni makaleler için bağlantı bildirimlerini (geri bildirimler ve geri izlemeler) etkinleştir.” seçeneğinin yanındaki kutucuğun işaretini kaldırıp kaydetmektir.

Trackback

Bu seçenek yeni yazılarda geri izleme ve spam geri bildirimini devre dışı bırakır.

Akismet

Akismet, WordPress kurulumuyla birlikte gelen iki eklentiden biridir. Eklenti web sitenizi Akismet anti-spam servisine bağlar.

Spam yorumları ve geri izleme (Trackback) bildirimlerini yakalamak için milyonlarca siteyi izleyen büyük bir spam filtresidir.

Genellikle yorumlar için spam denetim aracı olduğu biliniyordu; ancak WordPress geri izleme spamına karşı da çok etkili. Zaten Akismet’i kullanmıyorsanız hemen etkinleştirmelisiniz.

Akismet Nedir? Akismet Nasıl Kurulur?

Simple Trackback Validation with Topsy Blocker

Bu eklenti geri izleme üzerinde basit testler yaparak geri izleme spamlarını durdurmanıza olanak tanır. Ayrıca geri izlemenin gerçekte bulunduğunu iddia ettiği siteden gelip gelmediğini kontrol eder. Son olarak geri izleme kaynağında sitenize gerçek bir bağlantı olup olmadığını kontrol eder. Eklentiyi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu iş için biçilmiş kaftan…

Hide Trackbacks

Bu eklenti tam anlamıyla spam koruma eklentisi değildir; ancak bazı site sahiplerinin ihtiyaç duyabileceği önemli özellikler sağlar. Adından da anlaşılacağı gibi WordPress geri izleme ve pingback’leri web sitenizin yorumlarında görünmesini gizler.

Yüzlerce spam geri izlemesinin (Trackback) olduğu siteler için özellikle yararlıdır. Tüm spam geri izlemelerini herkesten gizlemek için bu eklentiyi etkinleştirebilir ve ardından geri izlemelerin tümünü silmek için WordPress admin panelinde yer alan yorumlar sayfasına gidebilirsiniz.

wp-trackback.php / wp-comments-post.php Dosyasının Adını Değiştirme

# wp-comments-post.php dosyasının adını wp-comments-anana.php olarak değiştiriyoruz.

# wp-trackback.php dosyasının adını wp-trackback-sana-girsin.php olarak değiştiriyoruz.

# Ardından wp-includes klasörü içerisindeki template-loader.php dosyasının içini açıyoruz ve include(ABSPATH . ‘/wp-trackback.php satırını include(ABSPATH . ‘/wp-trackback-sana-girsin.php olarak birde aşağılardaki include(ABSPATH . ‘/wp-trackback.php satırını include(ABSPATH . ‘/wp-trackback-sana-girsin.php olarak değiştiriyoruz.

# Son olarak temanızın comments.php dosyası içerisindeki php echo get_option(‘siteurl’); ?>/wp-comments-post.php” bölümünü bulup get_option(‘siteurl’); ?>/wp-comments-anana.php” olarak değiştiriyoruz.

İşlem tamamdır! Spam yapan onun bunun çocuğunun karşısına wp-comments-ANANA sonrada wp-trackback-SANA-GIRSIN diye hata mesajı çıkacaktır.

Bu yazının WordPress geri izleme (Trackback) spamını engellemenize yardımcı olacağını umuyorum.

Mutlaka Okumalısın

WordPress Abonelik Eklentisi

Email Subscribers & Newsletters – WordPress Abonelik Eklentisi

Bu yazımda tüm projelerimde kullandığım Email Subscribers & Newsletters eklentisinden kısaca bahsedeceğim. Bu yazı eklenti …

2 Yorum Var

 1. blank
  İngilizce Sözler

  Can Bey, bu geri izlemenin faydası da yok mu acaba? Mesela birisi sizin yazınızı kendi bloğunda yayinlasa ve size geri izlenim bildirimi yorum şeklinde gelse işinize yaramaz mıydı? Kusura bakmayın eğer yanlış anlayıp da konudan alakasız bir soru sorduysam.

  • blank

   Alakasız soru değil hocam. Gayet güzel bir soru…

   WodPress Trackbacks blog yazarlarının birbiriyle iletişim kurmasını sağlamak için geliştirilmiş bir araç. Bir blog yazarı diğer bloglarda yazılmış bir yazı hakkında bir şeyler karalamak ister. Bunu sizin yazılmış yazınıza yorum yaparak değil, kendi blog yazısında anlatır ve sizin yazınıza link verir. Bu verilen link, yazdığınız yazınıza başlık ve kısa açıklama ile bir yorum göndermiş olur.

   Yazınızı beğenmiş-beğenmemiş bir şekilde blogunda sizden söz etmiş. Backlink işte daha güzel yanı var mı? Onun geri bildirimini sitenizden yayınlayarak linkin değerini düşürebilirsiniz. Hele ki rakip siteyse ondan güçlüyseniz yanlışlıkla fayda bile sağlayabilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir