WordPress Geliştiricisi Olmak İçin Kılavuz

WordPress - WordPress Geliştiricisi Nasıl Olunur - WordPress Geliştiricisi Olmak
Çoğu meslekte olduğu gibi en iyisi olmak özellikle de WordPress geliştiricisi olmak kolay bir şey değil. Sabır, zaman ve enerjinin yanı sıra kararlılık ve sıkı çalışma gerekiyor.

Bunu söylemekten nefret ediyorum, ancak WordPress’i nasıl yükleyeceğinizi veya temaları nasıl ayarlayacağınızı bilmek sizi bir WordPress geliştiricisi yapmaz. Bunu dediğim arkadaşlarım kırılıyor olabilir ama kusura bakmasınlar… Tabii ki kendinize uzman diyebilirsiniz – ama gerçekten bir geliştirici değilsiniz.

WordPress geliştiricileri analitik düşünme, PHP ve MySQL konusunda uzman kişilerdir. WordPress için özel eklentiler, temalar ve modüller oluşturabilirler.

Programlamaya yeni başlıyor olsanız da veya bir süredir WordPress kullanıyor olsanız da, WordPress geliştiricisi olmanın çok fazla zaman harcanması gereken bir şey olduğunu bilmelisiniz.

WordPress Geliştiricisi Olmanın Yolları

Zirveye çıkmak istiyorsanız yapmanız gereken birkaç şey var. Gelin bunların neler olduğunu sizlere anlatayım.

# Her gün WordPress hakkında okumak için bir saat ayırın

Her gün tanıtılan yeni özellikler ve araçlar mutlaka oluyor; bu nedenle WordPress hakkında okumak için zaman harcamanız gerekiyor.

İş aralarında WP ile ilgili herhangi bir makaleyi okuyarak zaman yaratabilirsiniz. Faydalı olduğunu düşünüyorsanız bu yaptığınıza sadık kalarak ilerleyin. Yok böyle fayda sağlayamıyorum ve gelişim kaydedemiyorum diyorsanız özel zaman yaratın. Evet, başlangıçta zor olabilir ama bu işin kısayolu yok; WordPress ustası olmak fazlasıyla zaman alacak.

# Doğru kaynakları kullanın

WordPress ile ilgili mevcut okuma materyallerini bulmak çok zor olabilir. Söylemek üzücü ama en kaliteli kaynağı bulmak, samanlıkta iğne aramak gibi bir şey… İpuçları ve önerileri paylaşmada en iyisi olduğunu iddia eden çok sayıda WordPress geliştiricisi var, ancak çoğu kesinlikle yalan söylüyor.

Yine de endişelenmeye gerek yok. Doğru materyalleri bulduktan sonra WordPress’i sıfırdan öğrenmek için hazırlanan kitaplar ve makaleler gibi bu yerlerden erişebildiğiniz her şeyi okumaya odaklanabilirsiniz. En iyi ve güvenilir olarak önerebileceğim kaynaklar arasında:

  • WordPress Codex – Teknik olarak WordPress ile ilgili her şey için bir havuzdur. Burada platformun temeline erişebilecek ve bir kullanıcının perspektifinden WordPress’e hakim olmaya daha fazla odaklanabileceksiniz.
  • WordPress Blogları – Şu anda arama motorlarında basit bir arama yaparak WordPress hakkında yazılar yazan blogların olduğunu göreceksiniz, ancak hepsi kaliteli bilgiler sunmuyor. Bilgi açısından zengin ve ilginç bir şey bulursanız yayınlarına abone olmak harika olacaktır. Bunu yaparak bloglardan düzenli güncellemeler alacaksınız. WPBeginner’i şiddetle tavsiye ediyorum – düzenli olarak güncellenen özel bir WordPress bloğudur.
  • WordPress Kitapları – Çok basit bir şey yaparak başlayın. WordPress’in ne olduğunu bilmiyorsanız “WordPress” hakkında temel düzeyde kitaplar satın alıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

# Doğru insanlarla iletişime geçin

WordPress - Doğru İnsanlar

“Bana arkadaşının kim olduğunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” atasözünü bilirsiniz… Bu söz WordPress camiası içinde geçerlidir.

WordPress alanında, bağlantı kurduğunuz ve yakınlık kurduğunuz insanlar gibi olursunuz. WordPress geliştiricilerinin en iyileri arasında olmak istiyorsanız onlarla bolca zaman geçirmeniz gerekiyor. Gidip ergen Webmaster takımıyla zaman öldüreceğinize size bir şeyler katacak insanlarla iletişim kurmalısınız. Onları LinkedIn veya diğer sosyal ağ sitelerinde bulun. Deneyimleri ve portföyleri size doğru insan olup olmadıkları konusunda fikir verecektir.

“Doğru insanlarla iletişime geçin” demek onlarla kahve içmeniz ve şahsen konuşmanız gerektiği anlamına gelmez. Onları sosyal medyada takip edebilir, hatta tartışmalarına ücretsiz olarak katılabileceğiniz web seminerleri bulabilirsiniz. Programlarını kaçırmamak için düzenli olarak sosyal medya sayfalarına veya profillerine bakın. Üniversitelerde WordPress ve SEO gibi seminerleri olan bu kişilerle bir şekilde bağlantı kurun.

Bir zaman sonra bu bağlantıların size fayda sağlayacağını göreceksiniz. Güçlü bir iletişim kurmak için onlarla çeşitli kanallarda etkileşime gireceksiniz. Onların seminerlerine katılacak, yazılarını okuyacak ve sorular soracaksınız.

Bunun gibi sürekli etkileşimler kariyer fırsatları bile yaratabilir; WordPress geliştiricileri gerçekten tutkulu ve öğrenmeye istekli olduğunuzu fark ederse WordPress becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bağlantılar önerebilirler. Soru sorma biçiminiz ve seminerlere düzenli katılımınız ile WordPress’e olan ilginizin gerçek olup olmadığını anlayacaktır.

# WordPress platformunu anlamak

Basitçe söylemek gerekirse, WordPress bugün mevcut olan dünyanın en güçlü blog platformlarından biridir. Aynı zamanda en kullanıcı dostu içerik yönetim sistemidir. (WordPress Nedir? WordPress Tarihçesi ve Genel Bilgiler)

Kullanımı en kolay içerik yönetim sistemlerinden biri olsa da üzerinde geliştirme yapmak platformun içeriğini ve çıkışlarını anlamayı gerektirir. Henüz WordPress ile programlamayı denememiş bir geliştiriciyseniz okuma yapmanın tam zamanı.

  • MySQL ve PHP öğrenin – WordPress, PHP ile yazıldığından ve MySQL kullandığından her ikisi için de doğru uygulamaları bilmeniz önemlidir. MySQL – PHP hakkında zaten bir şeyler biliyorsanız daha fazla bilgi edinmeye devam edebilirsiniz. MySQL ve Java’yı daha iyi anlamak için Lynda.com sitesini ziyaret edin!

Neden WordPress Geliştiricisi Olmalısınız?

Sıradan bir geliştirici olmak ister misin? Piyasa zaten ortalama WordPress geliştiricileri ile doygun durumda. Üst düzey bir WordPress geliştiricisi olarak aşağıdaki avantajlardan yararlanabilirsiniz:

# Daha fazla kazanın

Günümüzde WordPress geliştiricilerine olan talep inanılmaz derecede yüksektir. Herhangi bir hata ortaya çıktığında veya herhangi bir şeyin güncellenmesi gerektiğinde bu web sitelerinin ve blogların sahipleri bir WordPress geliştiricisini arar.

Talep var. İster inan ister inanma müşteriler bu profesyoneller için para ödeyecekler – özellikle de kendilerini sektörde en iyisi olduklarını kanıtlamışlarsa.

Aynı şekilde WordPress geliştiricileri, müşterilerinden daha küçük projeler için bile daha yüksek ücret almaktadır; çünkü bunun için en iyisi ve en deneyimlisi olduklarını çok iyi biliyorlar.

# En İyi Müşterilerle Çalışma

WordPress Müşteri

En iyiler arasındaysanız istemediğiniz bir projeyi veya gelen işi reddedebilirsiniz. Ayrıca sadece yapmak istediğinizi düşündüğünüz işleri de kabul edersiniz. Doğru beceri ve deneyime sahip olduğunuzdan fiyatınızı ve çalışmanızı tercih ettiğiniz aralıkta belirleyebilirsiniz. Karar sizin…

Şimdi, müşteriyi iyi yapan şey nedir?

Cevap basit. Yararlı olduğunu düşündüğünüz herhangi bir fikri memnuniyetle karşılayarak kariyerinizi geliştirmenize imkan sağlar. Uygulamadaki becerilerinize güvenir – ve yaptığınız tatmin edici ise size ekstra ödeme yapar.

# Tema / Eklenti Ticareti Yapın

Bir WordPress geliştiricisi olarak artık dünyadaki en popüler CMS için temalar ve eklentiler satan inanılmaz derecede kazançlı web dünyasına erişebilirsiniz. Bir PSD’yi WordPress temasına dönüştürmek, kitlelere satış için uygun hale getirene kadar temanızı iyileştirmeye, geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Tema endüstrisi hala para kazanmak için inanılmaz bir potansiyele sahip. Eğer tema yapamıyorsanız ve sisteme dahil değilseniz ya da rekabetin fazla olduğunu düşünüyorsanız eklentiler pazarında kendinize yer bulabilirsiniz. Tutkulu olduğunuz veya eksik olduğunu düşündüğünüz bir alan bulun ve kolayca buna göre eklenti geliştirin. Mesela WP Fastest Cache eklentisinin yazarı Emre VONA tamamen kendi ihtiyacı için bu eklentiyi kodladı. Baktı ki piyasada bu eklentiye ihtiyaç var. Premium olarak da insanlara sundu. Bugün güzel bir kazanca sahip…

WordPress endüstrisindeki istatistiklerle rakamlar sizin lehinizedir; bu sayede kendinizi tam zamanlı bir ürün işinde hizmetlerden veya projelerden mahrum bırakmanız sizin ihmalinizdir.

# Etkili Olun

En iyilerinden biri olarak WordPress’in geleceğini değiştirebilir ve herkesi etkileyebilirsiniz. Trendleri belirleyebilir ve yeni WP kodlama fikirleri geliştirebilirsiniz. Sıkı çalışın, kim bilir belki de büyük oyuncular tarafından fark edilirsiniz.

Bir WordPress geliştiricisi olmak için kesinlikle istekli ve kararlı olmanız gerekiyor. Her şeyinizi verirseniz geri dönüşü olur – ve WordPress geliştirici unvanlı olarak piyasada yer edinirsiniz.

Mutlaka Okumalısın

WordPress Abonelik Eklentisi

Email Subscribers & Newsletters – WordPress Abonelik Eklentisi

Bu yazımda tüm projelerimde kullandığım Email Subscribers & Newsletters eklentisinden kısaca bahsedeceğim. Bu yazı eklenti …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir