Windows Mavi Ekran Hatası (BSoD) Nedir?

Windows Mavi Ekran Hatası (BSoD) - BSoD Nedir - Windows Mavi Ekran
Bir ekran veya hata denetleyicisi olarak adlandırılan BSoD, mavi ekran hatasının kısaltmasıdır ve Windows tarafından oluşturulan tüm hatalar mavi ekranda çıkmaktadır. Bu yazımda “mavi ekran hatası (BSoD) nedir? Mavi ekran hatası gördüğümde ne yapmalıyım? Mavi ekran hatası olan bir bilgisayarı nasıl yeniden başlatabilirim?” sorularına yanıt vermeye çalışacağım. Yazımın sonunda bonus olarak mavi ekran hatasının çözümüyle ilgili şahane bir videoya yer vereceğim.

Hadi başlayalım…

Mavi ekran hatalarına örnekler

Aşağıda bir mavi ekran hatasının Windows XP’de ve diğer sürümlerde nasıl göründüğüne ilişkin bazı örnekler verdim. Göz atmanızda fayda var…
Windows Hataları - Mavi Ekran

Mavi Ekran HatalarıMavi Ekran Hata Örneği

Mavi ekran en sık karşılaşılan sorunlardan olup Microsoft Windows ile çalışan bir bilgisayarla ilişkilendirilir. Aslında macOS gibi diğer işletim sistemleri de BSoD olarak da adlandırılan boş bir mavi ekran hatası verebilir. Boş bir mavi ekrana sahip olan Apple bilgisayarlar bildiğim kadarıyla sabit diskin o bilgisayarda verimli çalışmadığına işarettir.

Windows neden mavi ekran hatası veriyor?

Windows mavi ekran hataları bir program hatasıyla karşılaştığında ortaya çıkar. Bu hatalara genellikle programlamada var olmayan bir şeyi aramaya çalışmak veya izin verilmeyen bir şey yapmak gibi hatalar neden olur.

Bu hatalar bilgisayardaki donanım bir sorunla karşılaştığında veya kötü olduğunda da ortaya çıkabilir. Örneğin; verilerin uygun şekilde saklanmasını veya geri çağrılmasını önleyen hatalı bellek buna örnek olarak gösterilebilir.

Mavi ekran hatası gördüğümde ne yapmalıyım?

Hata mesajının önemli kısımlarını not edin. Bu hata mesajları uzundur; çünkü genellikle gerekli olmayan hatanın yerlerini gösterirler.

İpucu: Dijital kameranız veya akıllı telefonunuz varsa ve hata mesajının resmini çekebiliyorsanız herhangi bir şey yazmanıza gerek yok.

Daha sonra ekrandaki hataları arama motorlarında ya da Microsoft sitesinde aratıp çözümler bulmaya çalışın.

Mavi ekran hatası olan bir bilgisayarı nasıl yeniden başlatabilirim?

Mavi ekran hatasıyla karşılaştığınızda bilgisayar otomatik olarak yeniden başlatılmazsa, Ctrl ve Alt tuşlarını basılı tutun ve bilgisayarı yeniden başlatmak için Delete tuşuna birkaç kez basın. Bilgisayar bu tuşlara yanıt vermiyorsa bilgisayar kapanana kadar güç düğmesini birkaç saniye basılı tutun. Bilgisayar kapandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmak için güç düğmesine tekrar basabilirsiniz.

BONUS: Mavi Ekran Hatası! Neden Olur? Çözümü Nedir?

Bilgisayar kullanıcılarının kabusu olan mavi ekran hatasının sebepleri nelerdir? Nasıl çözülür? Tüm sorularınızın cevapları için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın

Excel, Microsoft, Excel Tablo Kaldırma

Microsoft Excel’de Bir Tablo Nasıl Kaldırılır?

Artık Microsoft Excel elektronik tablonuzda bir tabloya ihtiyacınız yok mu? Öyleyse e-tablonuzdan bir tabloyu kaldırmak …

4 Yorum Var

  1. blank

    Bir kere benim de başıma gelmişti. Bilgisayarcıya parayı bayılmıştık.

  2. blank

    Can hocam merhabalar. Yine güzel bir konuya değinmişsiniz. Mavi ekran hataları genelde işletim sistemi sorunlarında ortaya çıksa da donanımdan da kaynaklanabiliyor. Böyle durumlarda sizin de dediğiniz gibi hata kodunu direkt nette arayarak sonuca ulaşmak en mantıklısı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir