Windows 11: Microsoft’un Altı Yıl Sonra Yayınladığı İlk Güncellemesinden Ne Beklenmeli?

Microsoft - Windows 11
Microsoft,
dünya çapında yaygın olarak kullanılan bilgisayar işletim sisteminin altı yıl sonra ilk büyük güncellemesi olan Windows 11’i duyurdu.

Yeni sürüm oldukça basitleştirilmiş bir tasarıma sahip. Ayrıca kullanıcıların aynı anda birkaç farklı görev üzerinde çalışmak için masaüstü çalışma alanlarını daha iyi düzenlemelerine yardımcı olacak yeni araçlar da eklenmiş.

Microsoft, geçen hafta yaptığı bir duyuruda Windows 11 ile Android uygulamalarını ilk kez Windows’a getiriyor ve bu uygulamalar gelişmiş oyun performansı da içeriyor.

Bir tanıtım etkinliğinde Microsoft CEO’su Satya Nadella, değişikliklerin “yeni nesil bilgi işlemin başlangıcını” temsil ettiğini söyledi. Windows 11 ile şirketin “her şeyi yeniden hayal ettiğini” de sözlerine ekledi.

Yeni işletim sisteminin bu yıl içinde yeni bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda kullanıma sunulması bekleniyor. Ayrıca Microsoft’un 2015 yılında piyasaya sürdüğü son işletim sistemi olan Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme imkanı da sunulacak.

Şirket, tasarımcılarının Windows 11’de “modern, taze ve temiz” bir görünüm yaratmayı hedeflediklerini söyledi. Yeni bir Başlat düğmesi, yeniden tasarlanmış bir görev kontrolü, yeni sesler ve bilgisayar hızını ve performansını iyileştirmeye yönelik yazılım güncellemeleri de yer alıyor.

Windows 11 - Windows 11 Başlat Menüsü

Şirket, Windows 11’in PC’de çoklu görevi geliştirmek için tasarlanmış yeni araçlarla geldiğini söylüyor. Yeni işletim sistemi, kullanıcıların uygulamaları ve belgeleri farklı boyuttaki masaüstlerinde düzenlemesini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ayrıca farklı amaçlar için birden fazla masaüstünün oluşturulmasına izin veriyor.

Ayrıca yeni işletim sistemi, Microsoft tabanlı dizüstü bilgisayar veya tablet kullanıcılarının daha büyük monitörlere bağlanmasını kolaylaştırıyor. Bilirsiniz kullanıcı monitörleri değiştirdiğinde tüm masaüstü öğelerini küçültür veya genişletir. İğrenç bir görünüm oluşur. Bu, kullanıcının her monitör değişikliğinde tüm pencereleri yeniden konumlandırması ihtiyacını ortadan kaldıracağa benziyor.

Microsoft, “önem verdiğiniz kişilere bağlanmanın daha hızlı bir yolunu” oluşturmak için Teams messenger sistemini Windows 11’in bir parçası haline getirdiğini söyledi. Kullanıcılar artık ana görev denetleyicisinden Teams aracılığıyla başkalarıyla anında bağlantı kurabilecek.

Microsoft, Google’ın Android işletim sisteminde çalışan uygulamaları ilk kez sunmaya başlayacak. Android, dünya çapında akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılmaktadır ve Apple’ın iOS sisteminin en büyük rakibidir.

Microsoft, Windows 11 kullanıcılarının “Microsoft Mağazasında Android uygulamalarını keşfedebileceklerini ve bunları Amazon Appstore üzerinden indirebileceklerini” söylüyor. Uygulamalar Amazon tarafından sunulanlarla sınırlı olacağından bazı popüler Android uygulamaları Windows kullanıcıları tarafından kullanılamayacak.

Windows 11 Android

Microsoft’un baş ürün sorumlusu Panos Panay, favorilerinden biri olduğunu söyleyerek bir TikTok uygulamasıyla değişikliği gösterdi. Panay, “TikTok’tan bir video kaydedip yayınladığınızı veya doğrudan kişisel bilgisayarınızdan sanal öğrenme için Khan Academy Kids’i kullandığınızı hayal edin” dedi.

Şirket, grafik ve PC performansı için güncellenmiş sistemler ve doğrudan Windows 11’e yerleşik yeni bir Xbox uygulaması ile yeni işletim sisteminin oyuncular için de geliştirildiğini söyledi.

Microsoft ayrıca yeni Windows Mağazasının yazılım geliştiricilerin kendi uygulama içi ödeme sistemlerini kullanmasına izin vereceğini duyurdu. Microsoft’un uygulama içi ödeme sistemini kullanmak isteyen uygulama geliştiricilerin yüzde 15 komisyon ödemesi gerekecek. Bu yüzde, Apple’ın yüzde 30’a kadar komisyon alan uygulama içi ödeme sistemine göre çok daha düşük.

Mutlaka Okumalısın

2021 - Teknoloji Terimleri

2021’in En İyi Teknoloji Terimleri Kılavuzu

Geçen yıl yeni teknolojiler ilerledikçe onları tanımlamak için kullanılan bazı kelimelerin popülaritesi arttı. 2021’de geniş …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir