Windows 11 Hızlandırma

Windows 11

Windows 10’dan Windows 11’e geçiş sonrası yapmamız gereken optimizasyon ayarlarından bahsedeceğim. Bu yazımda Windows 11 hızlandırma ve Windows 11 % 100 performans artışı sağlamanın yollarını öğreneceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Desteklenmeyen Bilgisayara Windows 11 Kurulumu

Hadi başlayalım.

İlk önce arama çubuğuna gelip sysdm.cpl yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Ardından açılan pencereden gelişmiş sekmesine gelip Performans > Ayarlar sekmesine tıklıyoruz.

Burada özel ayarlardan aşağıdaki ekran görüntüsü gibi ayar yapmanız sizin için ideal olanıdır.

Eğer bilgisayarınız eskiyse “en iyi performans için ayarla”yı işaretleyip uygulamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Bu ayarı yaptıktan sonra uygula deyip tamam tuşuna basın.

Daha sonra tekrar aynı pencereden “performans”ın içine girip bu sefer gelişmişe geliyoruz. Sanal bellek kısmına gelip değiştir diyoruz.

Bu kısımdan özel boyuta tıklayıp önerilen kısmındaki ayarını başlangıç boyutu olarak (mb) yazıyoruz. En büyük boyut dediği ise ram ne kadarsa ona göre yazın. 4 gb ise 4000 8 ise 8000 yazıyorsunuz.

*Özetle en küçük boyut önerilen kısmındaki oran yazılacak en büyük boyut ram boyutu yazılacak. Ardından ayarla deyip tamam tuşuna basıyorsunuz.

* Bu işlem sonrasında bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Şimdi 2. adıma geçelim.

Yine arama tuşuna basıyoruz. Güç seçenekleri ya da güç planı yazıyoruz.  Burada dengeli vs. ne varsa planın ayarlarını değiştir düğmesine tıklıyoruz.

Ardından gelişmiş güç ayarlarına tıklayın. Dengeli ya da yüksek performans hangisini etkin etmek istiyorsanız ona tıklıyorsunuz.

İşlemci güç yönetiminin yanındaki + tuşuna basıyoruz. En yüksek işlemci durumunu açıyoruz. Her ikisinin de %100 olduğuna emin oluyoruz. %50 falansa mutlaka %100 yapın.


3.son adıma geçiyoruz.

Arama çubuğuna geliyoruz. msconfig yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Önyükleme > Gelişmiş seçenekler butonuna tıklıyoruz. Burada işlemci sayısına tıklıyoruz. Bende 2 çekirdekli çıkıyor. Sizde farklı olabilir. Ben 2 çekirdek olarak seçtim. Sizde daha fazla çekirdek varsa en yüksek çekirdek oranını seçin. Ardından sağ tarafta bellek üst sınırına tik atıp 4096 olarak işaretleyip uygulaya deyin tamam tuşuna basın.

Daha sonra yine msconfigle geldiğimiz sistem yapılandırması ekranında kalıyoruz.

Başlatma > Görev yöneticisini açıyoruz.  Başlangıç bölümüne geliyoruz. Gördüğünüz gibi burada etkin işlemler yer alıyor. Cortona gibi gereksiz yavaşlığa neden olacak her şeyi kaldırıyoruz. Bu alanı kendinize göre düzenleyin. Gereksiz bulduğunuz her şeyi bu ekrandan kaldırın.

Tamam deyip, uygulayın. Sayfayı kapatın. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Artık bilgisayarınız eskisine göre daha hızlı olacaktır.

Sorularınızı yorum altından iletebilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın

Excel, Microsoft, Excel Tablo Kaldırma

Microsoft Excel’de Bir Tablo Nasıl Kaldırılır?

Artık Microsoft Excel elektronik tablonuzda bir tabloya ihtiyacınız yok mu? Öyleyse e-tablonuzdan bir tabloyu kaldırmak …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir