Ana Sayfa / Tanıtımlar / URL Kısaltma Nedir? URL Kısaltma Siteleri

URL Kısaltma Nedir? URL Kısaltma Siteleri

Uzun linkleri kısaltmayı sağlayan en iyi URL kısaltma siteleri için en yeni trendin; marka adını kısaltılan linke eklemek oluğunu biliyor musunuz?

Ne yazık ki, URL kısaltıcıları, URL hedefini gizlemek için genellikle spam gönderenler tarafından kullanılır.

Ancak, kısa URL’lerinizi markalaştırarak spam gönderen olarak algılanmaktan kaçınabilirsiniz.

Yalnızca kişisel sosyal kanallarınızda link paylaşmak için URL kısaltmak istiyorsanız; ücretsiz URL kısaltma siteleri ile rahatlıkla kısa linklere sahip olabilirsiniz.

Ancak, orta ila büyük ölçekli bir işletme sahibiyseniz ve şirketiniz dijital pazarlamaya dayalıysa, bir noktadan sonra ücretli URL kısaltma çözümleri aramanız normal.

URL Kısaltma Sitelerinin Avantajları

Neden URL kısaltma sitelerine ihtiyaç duyduğumuzu ve bir URL kısaltıcı kullanmanın avantajlarının neler olduğunu şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bir URL kısaltıcı, bağlantınızın görsel olarak daha çekici görünmesine yardımcı olur. Karmaşa ve özentisizlikten sıyrılmanızı sağlar.
  • Çoğu URL kısaltma sitesi, bağlantılarınızın başarısını anlamanıza yardımcı olacak analitik veriler sağlar. Böylece, kitlenizin neyle meşgul olduğunu daha iyi anlayabilir ve pazarlama stratejilerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.
  • Kullanılacak sınırlı sayıda karakterin olduğu Twitter gibi platformlarda, paylaşmak istediğiniz URL’yi sıkıştırmanıza yardımcı olur.
  • Kısa linkler internet kullanıcıları tarafından daha güvenilir olarak algılanır ve daha uzun bir bağlantıya kıyasla tıklama olasılığı daha yüksektir.
  • İster bir e-postaya ister kişisel bir mesaja eklensin, kısa bir bağlantıyı paylaşmak, uzun bir bağlantıdan çok daha kolaydır.
  • Ayrıca kısa URL’leri; posterler, el ilanları, dergiler veya kartvizitler gibi basılı reklam biçiminde paylaşmak da daha kolaydır.

Artık, En iyi URL kısaltma siteleri arasında hangisinin sizin için en kullanışlı olduğuna karar vermenizi sağlayacak önerilerime göz atabilirsiniz:

1. Rebrandly

blank

Rebrandley, markalaşmaya odaklanmış küçük işletmeler için ideal bir URL kısaltma sitesidir.

Rebrandly ile marka adınızı; paylaştığınız her bağlantıya ekleyebilirsiniz, böylece her bağlantıyı markanız için bir tanıtıma dönüştürebilirsiniz.

Shopify, Harward University, IBM gibi ünlü kullanıcıları olan Rebrandly’nin ayrıntılı tıklama istatistikleri ile sosyal medyaya, e-posta pazarlamasına, reklamlara ve SEO’ya yönelik analizlere sahip olabilirsiniz.

Rebrandly ile genel bir URL üzerinden özel bir kısa URL kullanmanın avantajları arasında; tıklama oranını % 30’a kadar artırmak ve link retargeting denen bağlantıyı yeniden hedefleme teknolojisi sayılabilir.

Rebrandly, kurumsal işletmeler için hem ücretsiz hem de ücretli planlar sunuyor. Aboneliğinizi ilk 30 gün içinde iptal etmek isterseniz, geri ödeme almanız da mümkün.

blank

Son olarak Rebrandly, kullanım kolaylığının yanı sıra, öğretici videoları, sıklıkla güncellenen blog ve veri tabanı ile de kullanıcı dostu olduğunu vurguluyor.

2. ClickMeter

blank

ClickMeter, link yönlendirme ve izleme özellikleri bulunan, Rebrandly’den daha fazla teknik detaya sahip eksiksiz bir URL kısaltıcı.

Dijital pazarlamacılar ve kurumsal şirketler arasında popüler olan ClickMeter’in diğer URL kısaltma sitelerinden farkı; conversion tracking denen dönüşüm izleme özelliği.

Payoner, Henkel, L’oréal gibi tanınmış kullanıcıları olan ClickMeter’in tek dezavantajı ise; ücretli olması.

3. Branch.io

blank

BuzzFeed, Pinterest ve Strava gibi kullanıcıları bulunan Branch.io, ile her platformda ve kanalda çalışabilen kurumsal düzeyde linkler oluşturmanız mümkün.

Bir mobil uygulama geliştiriyorsanız Branch.io tam size göre! Ayrıca veri analistleri ve veri odaklı dijital pazarlamacılar için de Branch.io oldukça kullanışlı bir URL kısaltma sitesi.

Diğer URL Kısaltma Siteleri

Uzun URL’lerden kurtulmanızı sağlayan ve kitlenizin linklerinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu izlemenize fırsat veren bu 3 en iyi URL kısaltma sitesi dışında, aşağıdaki sitelerin de bu alanda en sevilen, en kullanışlı siteler olduğunu ekleyelim:

Mutlaka Okumalısın

Marka Domain Nasıl Seçilir?

İnternet dünyasına giriş yaparken markanızın özgünlüğü ve akılda kalıcılığı önemlidir. Sonuçta kurumsal bir adım atıyorsunuz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir