Kitap İncelemesi: Tanrıyı Aşmak – Bir Başlangıç Kılavuzu

Tanrıyı Aşmak

“Tanrı’ya inanmalı mıyız? Evrenin varlığını açıklamak için Tanrı’ya ihtiyacımız var mı? İyi olmak için Tanrı’ya ihtiyacımız var mı?” Richard Dawkins’in son kitabının arka kapak tanıtım yazısında bu sorular yer alıyor. Bu yazımda son okuduğum kitap olan “Tanrıyı Aşmak – Bir Başlangıç Kılavuzu” hakkında düşüncelerimi aktaracağım.

Dawkins, Outgrowing God (Tanrıyı Aşmak) kitabında sadece yukarıda bahsettiğim standart soruların cevaplarının bir listesini vermiyor; her zaman olduğu gibi konuşmalarında yaptığı gibi yazılı çalışmasına da harika bir hafif dokunuş getiriyor. Bu sefer kolay okunabilir bir formatta yazılmış -okuması kolay bölümlerde inanç/ateizmle ilgili en derin sorulardan bazılarının tatmin edici cevapları yer alıyor. Derin bilgiler gerektiren okuması çok zor olan Tanrı Yanılgısını okuyamayanlara yönelik olduğu çok belli. Tanrı yanılgısı kitabını kaç kere yarım bıraktığımı hatırlamıyorum. Fakat bu kitap resmen aktı ve gitti. 35-40 yaş altına %100 hitap ediyor. 35-40 ve üstü bireyler de üzülmesin; kitabın içeriğinde sizleri güzel bilgiler bekliyor.

Modern ateist akıl yürütmenin tüm klasik unsurları – mitlerin nasıl geliştiğine hızlı bir bakış, ardından üç büyük tek tanrılı inanç olan Yahudilik, İslam ve Hıristiyanlığın ahlaki kaprislerine bir bakış; indirilmiş dini metinlerin en kötü örnekleri – çocuk öldürme, soykırım, genç kızların ve kadınların istismarı ve sevgi dolu bir tanrı adına teolojik tutarsızlık. Birinci Kısmın sonucu – hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından kolayca test edilebilecek basit öncül, iyi olmak için Tanrı’ya (ya da tanrılara) ihtiyacınız yoktur, “insanlık doğuştan günahkardır” şeklindeki klasik inanç pozisyonuna kesin ve cesurca karşı çıkar. ”

İsa iyi bir adam mıydı? İyi bir adam aç olduğu zaman üzerinde meyve olmadığı için bir ağacı yok eder mi? İyi bir adam iblislere bir domuz sürüsüne girmelerini emrederek onların bir uçurumdan atlayıp boğulmalarına neden olur mu? Yeni Ahit’e göre İsa bunların ikisini de yaptı ve Richard Dawkins, bunun İsa’yı kötü değilse bile kesinlikle cahil yaptığını düşünüyor. Ve bildiğimiz gibi Dawkins bu tür bir görüşü sonuçlardan korkmadan ifade edebilir. Var olmayan bir tanrının var olmayan öfkesinden korkmaz.

Dawkins’in Hıristiyanlık ve onun en ünlü mecazları ve fikirlerinden bazıları hakkında yürüttüğü eğlenceli çapraz sorgulamadan bahsetmeliyiz. Örneğin; Nuh’un Gemisi hikayesi. Dawkins, hikaye doğru olsaydı Nuh’un gemisinin büyük tufandan sonra durduğu noktadan yayılan bir hayvan deseni göstereceğini söylüyor . Bunun yerine aslında gördüğümüz şey her kıtanın ve adanın kendine özgü bir hayvan grubuna sahip olmasıdır. Dawkins, Bay ve Bayan Kanguru’nun tufan sonrası Nuh’un gemisinden çıkıp Avustralya’ya kadar atlamadıklarını söylüyor.

Dawkins’in kefaret kavramına ilişkin incelemesi, Hristiyanlığın temel kavramlarını  araştırmış olan herkesin ilgisini çekecektir. Bize söylenen İsa’nın bizim günahlarımız için öldüğü; Tanrı’ya karşı suçlarımızın affedilmesi için canıyla ödedi. Ama bu tam olarak nasıl oluyor? Aslında ne anlama geliyor? Dawkins bunu bizim için parçalara ayırıyor ve bu süreçte görünürdeki mantıksızlığının altını çiziyor. Fikir aşağı yukarı Tanrı’nın yarattığı insanların günahlarını bağışlamak istediğidir. Ama Tanrı onları öylece bağışlayamazdı; çünkü gücü var – birinin af için bedel ödemesi gerekiyordu ve oğlunun işkencesi ve ölümü dışında hiçbir şey yapmazdı. Başka bir deyişle Tanrı’nın insanları günahları için affetmeye ikna etmesinin tek yolu oğlunu çarmıha germekti. Bu mu yani? Çünkü eğer öyleyse anlamak zor, bu yüzden bazıları için inanmak bir hayli zor olabiliyor.

Ateistlerin ve agnostiklerin ancak kefaret gibi fikirlere inanmalarının ve Tanrı’nın varlığını kabul etmelerinin ancak gerçekler bunu destekliyorsa beklenebileceğini ve hiçbir yerde herhangi bir tanrı ya da tanrı için iyi bir kanıt bulunmadığını söylüyor. Doğru tespit. Ancak Dawkins de bu meselenin sonu olduğunu düşünüyor gibi görünüyor, ki öyle değil. Aslında teorilerini kanıtlamanın kitabının başlığında bahsettiği şeyi hepimizin yapabileceği ve Tanrı’yı ​​aşabileceğimiz anlamına geldiğini düşünüyor gibi görünüyor.

Dawkins: Bir tanrı için hiçbir kanıt olmadığını göstermiştir; ancak insanların Tanrı’ya ihtiyaç duymasının en güçlü nedeninden veya en azından kriz ve ölüm karşısındaki duygusal gücü olan O’nun beklentisinden bahsetmemektedir. Dawkins Tanrı’nın olmadığını kanıtladı mı? Hayır demek zor ama bilim ve akıl bazılarımızın ihtiyaç duyduğu teselli edici güce sahip değil. Ve Tanrı’nın sunduğu yanıtlara – doğru ya da yanlış – bir alternatif bulana kadar onu asla geride bırakma ihtimalimiz yok gibi görünüyor.

Bu kitabın yarısının Dawkins’in kozmoloji ve evrim konusundaki hızlı ve canlı anlatımı olması gerçek bir artı. İnanç değeriniz ne olursa olsun gözün evrimi ve kalamar fizyolojisinin inanılmaz karmaşıklığı hakkındaki bölüm okumaya değer!

Kitabın sonunun, cevaplarımız olmadığında bile batıl inançlardan uzak yaşamamızı sağlamak için bilim ve cesaretin nasıl bir araya gelebileceğinden bahsetmesi yanlış olmayan güzel bir tespittir.

İnanç hakkındaki görüşleriniz ne olursa olsun bu kitabı tavsiye ederim; ancak bir inancınız varsa nihai sonucu takdir etmeyebilirsiniz. Dawkins şu sonuca varıyor: “Bence cesaretimizi iki elimize alıp büyütmeli ve tüm tanrılardan vazgeçmeliyiz.”

Mutlaka Okumalısın

Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood

Damızlık Kızın Öyküsü | Margaret Atwood | Kitap İncelemesi

‘Damızlık Kızın Öyküsü’ bugünkü kadar çok popüler olmamıştı. Roman 1985’te Kanada’da yayınlandı ancak son birkaç …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir