Sözde Kutsal Bilgi Kaynağı Ekşi Sözlük Eleştirisi !

Ekşi Sözlük - Eleştiri - Kutsal Bilgi Kaynağı
Bu yazımda sözde kutsal bilgi kaynağı “Ekşi Sözlük” hakkında eleştirilerde bulunacağım.

Bu yazı Ekşi Sözlük sitesini karalamak için yazılmamıştır! Kalitesini kaybeden güzelim platform için kişisel eleştirilerdir. Belki Ekşi Sözlük yönetiminden birileri okur da önlem alır diye eleştirilerime yer veriyorum.

Öncelikle yıllardır faydalandığım bir platform olduğunu söylemeliyim. Zamanında İnci Sözlük üçüncü nesil yazarı olduğum dönemde aynı zamanda ekşici piçtim. 2010 öncesinde inanılmaz kaliteli içeriklerin yer aldığı ve bizlere değer katan insanlarla dolu bir ortam vardı. Genel kültürümün bir kısmını gerçekten ekşi sözlüğe borçlu olduğumu belirteyim. Sezar’ın hakkı Sezar’a…

Zamanla bozula bozula son yıllarda çöp işlevi görüyor. Bilgi anlamında gerçekten hiçbir şey katmıyor. Ekşi Sözlük platformuna getireceğim eleştiri genel olarak son dönemi kapsıyor.

Hadi yardırmaya başlayalım…

 • Dillerinden düşürmedikleri eleştiri kültüründen kesinlikle yoksunlar. Onların anladığı eleştiri kültürü herkese linç girişimde bulunmak, hakaret etmek ama onlara kimsenin bir şey dememesi… Takkeyi önüne koyma vakti geldi eyyyyyy ekşici…
 • Ekşi Sözlük yazarları gibi düşünmediğiniz an başlıklarınızı engelliyorlar. Onlara göre kendi zihniyetinde olmayanlar çöp insanlar kategorisine giriyor. Farklı düşüncedeki insanları görmek veya duymak gibi gayeleri yok. Ya başlıklarınızı engellemesinler diye onları taklit edeceksiniz ya da benim gibi kopuş yaşayıp kendi mecranızı kuracaksınız.
 • Adamlar dışarda barzo takılıyor, ekşide resmen rol kesiyor. Her gün opera, tiyatroya gidip, kitap okuduklarını falan söylüyorlar. Çakma entel havaları gerçekten komik oluyor. Körler sağırlar birbirini ağırlar…
 • Herkesin maaşı 10 bin dolar, herkes ales ve benzeri sınavlardan en iyi neti çıkarıyor. Herkesin penisi xx cm… Alayı yalan konuşuyor. Bu kadar yalan konuşan topluluk internet üzerinde kesinlikle yoktur.
 • Tinder vb. programla karıştırıp ekşi sözlüğü seks yapma aracı olarak kullanıyorlar. Çok dile getirilmese de fuck buddy platformu olarak da işlev görüyor.
 • Ülkemizdeki ortalama vatandaş sanat ve kültür alanında yetersiz olduğu için ekşi sözlük bu alanlara yön verebiliyor. Ortaya konulan sanat ve kültür kırıntıları vasatın altında olsa da alternatifi az olduğu için ilgi çekiyor.
 • 1000 tane ateist, milyonların ziyaret ettiği sitede gündem belirleyebiliyor. Din ve kutsalları aşağılamaları insanı gerçekten deli ediyor. Sanırsın kendileri İskandinav ateistleri; herkes ölsün bir onlar yaşasın istiyorlar. Onlar gibi düşünmeyeni çomar diye aşağılıyorlar. Birbirlerinin başlıklarını doldurdukları için en popüler konular onların belirledikleri oluyor.
 • Ünlü ya da siyasetçi laf söylemeye görsün; hurraaaa yardırıyorlar. Bi’ durun bi’ sakin olun ya, ne bu şiddet ne bu celal! Kişiye hakaretler, bok atmalar inanılmaz şeyler yazılıyor. Halbuki lafı başka yerlerinden anladıkları için yanlış yorumluyorlar. Farkında bile değiller.
 • Başlıkların çoğu cinsellik ve hakaret içerikli… Kutsal bilgi kaynağı adına kaliteli başlık bulamıyorsunuz.
 • 15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda’da terör saldırısında ölen Müslümanlar için sevinenler ve hatta Türkiye’de Cuma namazı sırasında aynısının olmasını dileyenler vardı. Allahtan paket yapılıp içeri alındılar. İslam nefreti hat safhada… Ekşi Sözlük yönetimi bu işe gerçekten el atmalı.
 • candirgen.com’da yayınladığım birkaç yazının linkini ekşi sözlük sitesine entry olarak ekledim. Ekşi Sözlükten gelip okuyanlar 30 saniyede siteden çıkıyor. Uzun ve bilgi içeren yazı okumayı sevmiyorlar. Koyu yerlere bakıp çıkıyorlar. Yeni nesil okuyucu bunlar; tüket ve derhal terk et. Ekşi Sözlük madem okuma oranı yüksek bir platform, birçok entel var; neden yazılara göz ucuyla bakıp çıkıyor?

Mutlaka Okumalısın

Davul - Zurna - Gelin Alma

Davul Zurna Kıroluğu ve Lümpenlik!

Güzel bir Pazar sabahı düşünün… Hava tam uyumaya müsait, keyfiniz yerinde mis gibi uyuyorsunuz. Hafta …

3 Yorum Var

 1. blank

  Can Hocam, eleştirinizi baştan sona kadar okudum. Çok yerinde bir eleştiri yapmışsınız. Bir internet sitesinde bu kadar din düşmanı nasıl bir araya gelebilmiş ve ülkenin en çok ziyaret edilen sitelerinden birisi olmuş şaşılır doğrusu. İlk yayın yaptıkları zamanı hatırlıyorum. Yazarları, başlıkları seçerek alırlardı. Şimdi sizinde dediğiniz gibi cinsellik, din düşmanlığı, vatan hainliği hat safhada…

  Peygambere küfür, yerli firmalara zarar verici PR çalışmaları, ülke gündemini yersiz meşgul etme, din düşmanlığı…

  Eskiden ekşi yazarlığı yapmak internette bir statü göstergesiydi. Şimdi forum sitelerinde ekşide ücretli tanıtım başlığı açacak yazarlar kaynıyor.

  Miladını doldurmuş bir site. Arada sırada faydalı bilgiler, yorumlar öğrensek de ülkemize verdiği zarar daha büyük ölçüde.

 2. blank
  Ekşimtırak Sayfa

  Haklı bir sitem etme, haklı bir isyan, haklı bir eleştiri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir