Ana Sayfa / Faydalı Bilgiler / SLS Nedir? Şampuan ve Temizlik Ürünlerindeki Büyük Tehlike!

SLS Nedir? Şampuan ve Temizlik Ürünlerindeki Büyük Tehlike!

SLS Ne Demektir?

Bu yazımda ”SLS Nedir?” – ”SLS neden zararlıdır?” – ”SLS içeren ürünler hangileridir?” – ”SLS kanser yapar mı?” – ”SLS üreme sistemini ve cinsel gelişimi etkiler mi?” gibi soruları yanıtlayıp sizleri SLS konusunda bilgilendireceğim.

Genel olarak kozmetik ürünlerde, şampuanlarda (organik-katkısız diye aktarlarda satılan şampuanlar, göz yakmayan diye satılan bebe şampuanlarında bile SLS mevcut), günlük temizlik ürünlerinde vb. alanlarda yaygın olarak kullanılan kimyasal köpürtücüdür.

Dünya üzerinde ciltte ve saç bakım ürünlerinde kullanılan en tehlikeli içeriktir. Yani bunun bir tık üstü asit kullanmaktır. 🙂

Sodyum Lauryl Sülfat, dünya çapında ve özellikle sağlık alanında birincil derecede cilt tahriş edici olarak klinik testlerde kullanılır. Laboratuvar ortamında test hayvanlarında (belki de insanlarda) ürünlerin tahriş boyutunu kontrol etmek için kullandıkları bir gerçek…
SLS

Köpük banyosu yaptığınız zamanı aklınıza getirin ya da köpük banyosu yaparak deneyin. SLS yüzünden cildiniz kurur; böylece vücudunuz nemi etkili bir şekilde düzenleyemez. Vücut kuruluğunun en önemli sebebi SLS ve muadili maddelerdir.
SLS köpük banyosu

SLS bulunmayan yüz yıkama jelleri ve şampuanlar iyi temizlemediği hissi yaratıyor. SLS bulunmayan diş macunu kullandınız mı bilmiyorum.  Ben kullandım. Hiç köpük yapmadığını hissedince bu ne biçim ürün diye aklımdan geçirdim. Sanki dişlerim yeterince temizlenmiyor hissi veriyordu. Bu yanılgı yüzünden SLS içeren diş macununa geri döndüğüm zamanlar bile oldu. Tabii ki bu hatayı bilinçsiz tüketici olduğum zamanda yaptım.

Şampuanlar iki dakikadan fazla saçınızda kalmamalı. 2 dakikadan fazla saçınızda kalırsa SLS saç derisinden hemen emilir. O yüzden saçınızı hemen şampuandan arındırın. SLS’nin kendi başına kanserojen olmadığını kabul etsek bile, cilt ürünlerinde kullanılan birçok bileşenle reaksiyona girer ve nitrozominler (nitratlar) oluşturur. Nitratlar potansiyel kansere neden olan kanserojendir.

SLS’nin bir varyasyonu Sodyum Laureth Sulfate (sodyum lauryl ether sulfate– SLES). Aynı özelliklerin çoğunu sergiler ve SLS’den daha çok köpük çıkartır. (Hiç kafanızı karıştırmayın, aynı bokun laciverdi işte)

Sles nedir?

SLS içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmanız için 10 neden:

SLS ürün kontrol eden kadın
1. Cildi tahriş eder.

Kozmetik şirketleri ürünlerini test etmeleri gerektiği zaman ilk önce cildi tahriş etmeleri gerekiyor. Bunu yapmak için ne kullanıyorlar? Tabii ki SLS… Kepek, dermatit, kötü yaralar veya vücudunuzda tahriş olmuş bölgeleriniz varsa SLS’ye bağlı olma ihtimali bir hayli yüksektir. Bu tarz durumlarda aklınıza SLS gelsin.

2. Yeraltı sularına sızıyor. Canlılar için büyük bir tehdit.

Balıklar ve diğer suda yaşayan canlılar için toksiktir ve biyolojik olarak birikme potansiyeline sahiptir. (Yani balıkların ve diğer canlıların vücudunda biriktiği anlamına geliyor.) Bu deniz canlılarını daha sonra biz tüketiyoruz. Tehlikenin farkında mısınız?

3. Pestisit ve herbisittir.

Genellikle bitkileri ve böcekleri öldürmek için kullanılan bir maddeden bahsediyoruz. SLS üreticileri yakın zamanda SLS’nin organik tarım için onaylı bir böcek ilacı olarak kullanılmasını istemiş. Bu istek, kirletici özellikleri ve çevresel zararları nedeniyle mantıklı bulunmayıp reddedilmiş.

4. Isıtıldığında zehirli duman yayar.

SLS ısıtıldığında zehirli Sodyum Oksitler ve Sülfür Oksitler salınır. SLS içeren şampuan ile sıcak bir duş almanız pek de mantıklı görünmüyor…

5. Aşındırıcı özelliklere sahiptir.

Cilt ve kas oluşturan yağların – proteinlerin aşınmasına neden oluyor.  SLS; garaj zemini temizleyicilerinde, motor yağ çözücülerde ve araba yıkama sabunları içerisinde bulunan bir kimyasal…

6. Vücut dokularına uzun süreli nüfuzu zarar verir.

Georgia Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan bir araştırma SLS’nin beyin, kalp, karaciğer gibi gözlere de nüfuz ettiğini ve dokularda uzun süreli birikmeye neden olduğunu gösterdi.

7. Gözü tahriş edicidir.

Yetişkinlerde kataraktlara neden olduğu belirlenmiştir ve küçük çocuklarda düzgün göz oluşumunu engellediği kanıtlanmıştır.

8. Nitrat ve diğer çözücü kirliliği

Kanserojen nitratlar dahil olmak üzere toksik çözücüler SLS’nin yapımında kullanılır ve izleri üründe kesin olarak söylenmese de kalmaktadır.

9. Üretim süreci

SLS; kansere neden olan uçucu organik bileşikler, kükürt bileşikleri ve hava parçacıkları yayan, birçok kirletici kullanılarak üretilir.

10. Diğer kimyasalların vücudunuza girmesine yardımcı olur.

SLS vücuda nüfuz etmeyi arttırır; yani molekülleri vücudunuzun hücrelerinin zarlarını geçebilecek kadar küçüktürler. Hücreler tehlikeye girdiğinde SLS nedeniyle diğer toksik kimyasallara karşı daha savunmasız hale gelirsiniz.

SLS kansere neden olur mu?

SLS kabul edilmiş bir kanserojen değildir; ancak bu internet ve halk arasındaki söylentilerinin ardında bazı gerçekler kesinlikle var. SLS, trietanolamin (veya TEA) ile karıştırıldığında nitrozam adı verilen kanserojen maddeler oluşabilir ve serbest bırakılabilir. Edindiğim bilgileri işin uzmanı olmamama rağmen yorumladığımda evet, dolaylı olarak kansere neden olur diyebilirim.

SLS üreme sistemini ve cinsel gelişimi etkiler mi?

Östrojen hormonunu taklit ederek üreme sistemini ve cinsel gelişimi engellediği bilinmektedir. Yetişkin ve aktif cinsel hayatı olan erkeklerin kesinlikle SLS içeren ürünleri kullanmaması gerekiyor.

Ergenlik çağındaki birçok gencin şampuanları ve benzeri ürünleri kullanarak mastürbasyon yaptığı bilinen bir gerçek… SLS’yi vücuduna banyo yaparken alan genç erkek bir de mastürbasyon aracılığıyla direk üreme organlarına alıyor. Korkunç ve bilinçsizce hareketlerde bulunmamaları için gençleri uyarmanızı öneriyorum.

SLS ağız yaralarına neden olur mu?

SLS ağız yaralarının görülme sıklığını artırabilir – bu birçok araştırma ile kanıtlanmıştır- ve epitel hücrelerinin doğasını değiştirerek ağız yaralarına sebep olduğu ve görülme sıklığını artırdığı öne sürülüyor.

SLS içermeyen diş macunu kullandığımdan beri ağız yaralarım azaldı. Ağzımın içi eskisi kadar kötü görünmüyor. Bu sorunun cevabını deneyimledim. SLS ağız yaralarına kesinlikle neden olur.

Genel olarak Sodyum Lauryl Sülfat (SLS)  ya da SLES içeren ürünler hangileridir?

 • Sabun
 • Şampuan
 • Küveti köpürtmek için kullanılan ürünler
 • Diş macunu
 • Bulaşık deterjanı
 • Çamaşır deterjanı
 • Çocuk deterjanı
 • Leke Çıkarıcılar
 • Halı temizleme ürünleri
 • Tıraş kremi
 • Maskara
 • Gargara
 • Cilt temizleyici
 • Nemlendirici
 • Güneş Kremi

Maalesef bilinen 150’den fazla farklı ismi var. SLS içermediği birçok ürünün üzerinde yazabilir, buna kesinlikle aldanmayın. Biraz daha kimya bilginizi arttırarak bileşenleri incelemek daha akıllıca olacaktır.

Bu yaştan sonra kimya mı öğreneceğiniz” diye söylendiğinizi duyar gibiyim. Şampuan ve yüz yıkama jellerinizin içeriğini buraya tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Sonuç olarak, 21. yüzyıl ekonomik sistemi yüzünden bize daha çok ürün satmak istiyorlar. Bizlerde daha fazla güzelleşmek, bakımlı olmak ve diğer insanlara benzemek uğruna sağlığımızı tehlikeye atıp kanserojen ürünler kullanıyoruz. Bir de üzerine para verip alıyoruz! Aldıklarımız resmen çöp ürünler…

Ne varsa eskilerde var abi. Dişleriniz için misvak kullanın ya da misvak içerikli macun satın alın. Vücut ve yüz için zeytinyağlı sabun kullanın. Doğal kil maskeleri kullanın. SLS içermeyen ürün kullanmak isteyene alternatif çok… Yeter ki isteyin…

Aklınızı kullanın, milyarlarca insan gibi aptal olmayın.


Yararlandığım Kaynaklar:

NewsTarget “Popular Shampoos Contain Toxic Chemicals Linked to Nerve Damage” Mike Adams, January 11, 2005

MSDS Data Sheet for Sodium Lauryl Sulfate

MSDS Data Sheet for Sodium Laureth Sulfate

“OCA & Cancer Prevention Coalition Warn of Hidden Carcinogens in Baby Care” AScribe Newswire, Feb 28, 2007

“Technical Evaluation Report: Sodium Lauryl Sulfate” Compiled by ICF Consulting for the USDA National Organic Program, February 10, 2006

Mutlaka Okumalısın

Otobüs Fotoğrafı

Toplu Ulaşım Araçlarında Verimli Zaman Geçirmenin 5 Yolu

Günümüzde toplu taşıma araçlarıyla yapılan yolculuklar gerçekten hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Toplu taşıma araçlarında …

7 Yorum Var

 1. Bilinçlendirici ve aydınlatıcı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Takipteyim, güzel yazılarınızı bekliyoruz.

 2. Bilgilendirici içerik için teşekkürler. İlk kez duydum ve içeriğiniz sayesinde bilgi sahibi oldum.

  • Rica ederim. İlk kez duymanız beni şaşırtmadı. Maalesef çoğu insan durumun farkında değil. Umarım bilinç düzeyinizi arttırmanıza yardımcı olmuşumdur.

 3. Helal sertifikalı ürünler kullanmaya çalışıyorum. Benim kullandığım diş macunu da pek köpürmüyor.

  • Demek ki kullandığınız üründe SLS ve benzeri köpürtücü yok. Marka paylaşırsanız daha sonra yorumlara bakacak insanlar sls içermeyen ürünler hakkında bilgi sahibi olabilir.

 4. Araştırma yaparken yazınızı gördüm. Gerçekten fevkalade bir içerik olmuş. Bilinç düzeyim arttı. Artık doğal olan ve kimyasal içermeyen ürünlere yönelmeyi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir