Ana Sayfa / WordPress / Really Simple SSL Eklentisi ve Ücretsiz SSL Sertifikası Aktif Etme

Really Simple SSL Eklentisi ve Ücretsiz SSL Sertifikası Aktif Etme

Really Simple SSL Eklentisi - WordPress SSL Plugin
Bu yazımda Really Simple SSL eklentisini kullanarak Http’den Https’ye geçişi anlatacağım. Ayrıca bilmeyenler için cPanel üzerinden Let’s Encrypt SSL Sertifikası aktif etmeyi resimli olarak öğreteceğim.

Really Simple SSL Eklentisi ile WordPress Http’den Https’ye Geçiş

# İlk olarak barındırma hizmeti aldığınız firmanız ile iletişime geçip karar verdiğiniz SSL sertifikasını aktif etmelerini söyleyin. Firmanız size ücretsiz SSL sertifikanız kurulmuştur ya da sizin aktif etmeniz gerekmektedir diye mesaj atacaktır. Eğer firmanız ssl aktif etmeyi sizin yapmanızı isterse aşağıdaki “Let’s Encrypt SSL Sertifikası Nasıl Aktifleştirilir?” bölümüne bakabilirsiniz.

# WordPress sitenize Really Simple SSL eklenti kurulumunu yapın. (WordPress Eklenti Nasıl Kurulur?) Ardından eklentiyi aktif hale getirin.

# Eklentiyi kurup etkinleştirir etkinleştirmez karşınıza resimdeki gibi otomatik bir uyarı kutucuğu gelecek. Önce Devam et, SSL’i etkinleştir! kısmına tıklayarak SSL aktivasyonunu gerçekleştirin.
SSL Eklentisi

# Daha sonra Admin Paneli > Ayarlar > SSL > Seçenekler sekmesine gidin ve eklentinin ayarlarını resimdeki gibi yapın. (Eklentinin varsayılan ayarlarını da kullanabilirsiniz.)
SSL Ayarları

# WordPress https ayarlarını uygun hale getirerek sitenizde yer alan http ile başlayan site içi linkleri https versiyonuna yönlendirmiş olduk.

# Http’yi https’ye yönlendirme düzgün bir şekilde yapıldığı konusunda endişe yaşamamak için sitenizi komple kapatıp tarayıcıda yeniden açın. WordPress sitenizin ön yüzüne geldiğinizde yukarıda Yeşil – Güvenli ibaresini görüyorsanız http’den https’ye geçiş işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiş demektir.

Let’s Encrypt SSL Sertifikası Nasıl Aktifleştirilir?

Hosting firmanız ssl’yi sizin aktif etmenizi isteyebilir. Bu kısımda Let’s Encrypt SSL Sertifikası – ücretsiz SSL Sertifikanızı cPanel üzerinden nasıl aktifleştirebileceğinizi anlatacağım.

# cPanel’e giriş yapın. siteadresiniz.com:2082 adresinden kontrol paneline giriş yapabilirsiniz.

# cPanel’inize giriş yaptıysanız GÜVENLİK bölümü altında bulunan SSL/TLS Status sayfasına tıklayın.
SSL Plugin

# SSL/TLS Status sayfasına giriş yaptıysanız henüz sertifikanızın kurulu olmadığını görebilirsiniz. Hemen panik yapmayın. Sayfada bulunan Run AutoSSL butonuna tıklayın ve ssl sertifikanızın kurulmasını bekleyin. Bu işlem biraz zaman alacaktır, ancak sayfayı kapatsanız da sertifikanız arka planda kurulmaya devam edecektir. Siz her ihtimale karşı sertifikanın kurulmasını bekleyin.
AutoSSL

SSL Sertifikanızın kurulumu tamamlandığında sayfa otomatik olarak yenilenecek ve aktif olduğunu görüntüleyebileceksiniz. Bu işlemin ardından gerekli yönlendirme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

SSL

Mutlaka Okumalısın

WordPress URL Kaldırma - WordPress Yorum Alanını Düzenleme - WordPress İpucu

WordPress Yorum Alanından Web Site Adresi Kısmı Nasıl Kaldırılır?

WordPress siteler maalesef çok spam yorum alıyor. Konuyla alakasız iki satır yorum yapıp anahtar kelimelerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir