Really Simple SSL Eklentisi ve Ücretsiz SSL Sertifikası Aktif Etme

Really Simple SSL Eklentisi - WordPress SSL Plugin
Bu yazımda Really Simple SSL eklentisini kullanarak Http’den Https’ye geçişi anlatacağım. Ayrıca bilmeyenler için cPanel üzerinden Let’s Encrypt SSL Sertifikası aktif etmeyi resimli olarak öğreteceğim.

Really Simple SSL Eklentisi ile WordPress Http’den Https’ye Geçiş

# İlk olarak barındırma hizmeti aldığınız firmanız ile iletişime geçip karar verdiğiniz SSL sertifikasını aktif etmelerini söyleyin. Firmanız size ücretsiz SSL sertifikanız kurulmuştur ya da sizin aktif etmeniz gerekmektedir diye mesaj atacaktır. Eğer firmanız ssl aktif etmeyi sizin yapmanızı isterse aşağıdaki “Let’s Encrypt SSL Sertifikası Nasıl Aktifleştirilir?” bölümüne bakabilirsiniz.

# WordPress sitenize Really Simple SSL eklenti kurulumunu yapın. (WordPress Eklenti Nasıl Kurulur?) Ardından eklentiyi aktif hale getirin.

# Eklentiyi kurup etkinleştirir etkinleştirmez karşınıza resimdeki gibi otomatik bir uyarı kutucuğu gelecek. Önce Devam et, SSL’i etkinleştir! kısmına tıklayarak SSL aktivasyonunu gerçekleştirin.
SSL Eklentisi

# Daha sonra Admin Paneli > Ayarlar > SSL > Seçenekler sekmesine gidin ve eklentinin ayarlarını resimdeki gibi yapın. (Eklentinin varsayılan ayarlarını da kullanabilirsiniz.)
SSL Ayarları

# WordPress https ayarlarını uygun hale getirerek sitenizde yer alan http ile başlayan site içi linkleri https versiyonuna yönlendirmiş olduk.

# Http’yi https’ye yönlendirme düzgün bir şekilde yapıldığı konusunda endişe yaşamamak için sitenizi komple kapatıp tarayıcıda yeniden açın. WordPress sitenizin ön yüzüne geldiğinizde yukarıda Yeşil – Güvenli ibaresini görüyorsanız http’den https’ye geçiş işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiş demektir.

Let’s Encrypt SSL Sertifikası Nasıl Aktifleştirilir?

Hosting firmanız ssl’yi sizin aktif etmenizi isteyebilir. Bu kısımda Let’s Encrypt SSL Sertifikası – ücretsiz SSL Sertifikanızı cPanel üzerinden nasıl aktifleştirebileceğinizi anlatacağım.

# cPanel’e giriş yapın. siteadresiniz.com:2082 adresinden kontrol paneline giriş yapabilirsiniz.

# cPanel’inize giriş yaptıysanız GÜVENLİK bölümü altında bulunan SSL/TLS Status sayfasına tıklayın.
SSL Plugin

# SSL/TLS Status sayfasına giriş yaptıysanız henüz sertifikanızın kurulu olmadığını görebilirsiniz. Hemen panik yapmayın. Sayfada bulunan Run AutoSSL butonuna tıklayın ve ssl sertifikanızın kurulmasını bekleyin. Bu işlem biraz zaman alacaktır, ancak sayfayı kapatsanız da sertifikanız arka planda kurulmaya devam edecektir. Siz her ihtimale karşı sertifikanın kurulmasını bekleyin.
AutoSSL

SSL Sertifikanızın kurulumu tamamlandığında sayfa otomatik olarak yenilenecek ve aktif olduğunu görüntüleyebileceksiniz. Bu işlemin ardından gerekli yönlendirme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

SSL

Mutlaka Okumalısın

WordPress Abonelik Eklentisi

Email Subscribers & Newsletters – WordPress Abonelik Eklentisi

Bu yazımda tüm projelerimde kullandığım Email Subscribers & Newsletters eklentisinden kısaca bahsedeceğim. Bu yazı eklenti …

4 Yorum Var

 1. blank

  Merhabalar. Realy simple ssl eklentisinin ayarlar kısmı sizin burada paylastıgınızdan farklı. Bir de isim tescil kullanıyorum c panelde güvenlik bölümüne girdiğimde SSL/TLS gibi bir bölüm yok

  • blank

   Merhaba, siz söyledikten hemen sonra eklentinin seçenekler kısmına göz attım. Resimde ne gösterdiysen seçenekler kısmında hala o ayarlar var. Ayrıca ayarlar kısmı farklı değil orası da hala aynı. Yazımda yer alan ilk resim kurulumda çıkan ilk ekrandır. Daha sonra farklı ekran gelmektedir. O kısım default kalabilir.

   cPanel alanına girdiğinizde güvenlik kısmında yer almıyorsa ctrl +f yapıp SSL/TLS diye aratın. Belki farklı yerdedir. Hala bulamıyorsanız bu yazının linkini gönderip isimtescil firmasından destek isteyin.

 2. blank
  Kenar Yazarı

  Can Hocam merhaba. Yine güzel bir yazı olmuş. SSL konusu hem ziyaretçi hem de site puanlarını kaybetmemek için özenle yapılması gerekilen bir işlem. Gayet güzel anlatmışsınız. Really Simple SSL eklentisi anlatımı internette çok fazla var ama bir çoğu güncel değil. Siz Türkçe dil destekli son haliyle anlatmışsınız. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir