Pfizer-BioNTech COVID-19 Aşısı

Biontech - Pfizer - Covid-19

Bu yazımda Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı olan biri olarak deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım.

9 Nisan 2021 tarihinde ilk doz Pfizer-BioNTech covid-19 aşımı oldu. Kol ağrısı dışında bir sıkıntı yaşamadım. 10 gün sonra ev içi bulaş nedeniyle covid-19’a yakalandım. Aşının ilk dozu %80-85 arası koruma sağlasa da antikor üretme süresi 7 ila 11 gündü. Ben o ara antikor ürettim mi üretmedim mi bilmiyorum. Yalnız şunu söyleyebilirim evdekiler 8-9 gün boyunca covid-19 hastalığını çektiyse benim birkaç gün içerisinde tüm belirtilerim geçti. Öksürük, ciğere inme, hastanelik olma durumuna hiç gelmedim. Ben bunu ilk doza bağlıyorum. Pfizer-BioNTech aşısı her ne kadar 2.dozdan sonra %95 koruma sağlıyor olsa da ilk dozu da oldukça etkili. Covid-19 pozitif sonucu almam nedeniyle sağlık bakanlığı Pfizer-BioNTech 2.doz olamazsın diye aşı hakkımı 6 ay sonraya öteledi. Sağlık olsun…
Covid-19 - Vaccine - Aşı

mRNA Aşısı Nedir, Nasıl Çalışır?

mRNA aşıları, bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlayan yeni bir aşı türüdür. Bağışıklık tepkisini tetiklemek için birçok aşı vücudumuza zayıflatılmış veya etkisiz hale getirilmiş bir mikrop yerleştirir. MRNA aşıları geleneksel aşılar gibi değil.

Hücrelerimize vücudumuzda bir bağışıklık tepkisini tetikleyecek olan protein gönderilir. Bu proteinin ya da protein parçacığının hücrelerimize-sistemimize nasıl mücadele edeceklerini öğretmek gibi bir görevi vardır. Antikor üreten bu bağışıklık tepkisi, gerçek virüs vücudumuza girerse bizi enfekte olmaktan koruyan şeydir.

mRNA aşıları, COVID-19’a neden olan canlı virüsü kullanmaz.

DNA’mızı hiçbir şekilde etkilemez veya etkileşime girmezler.

Kimler Pfizer-BioNTech Aşı Olmamalıdır?

COVID-19 aşısındaki herhangi bir bileşene (polietilen glikol gibi ) şiddetli bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) veya şiddetli olmasa bile ani bir alerjik reaksiyon geçirdiyseniz bu aşıyı olmamalısınız.

mRNA COVID-19 aşısının ilk dozunu aldıktan sonra şiddetli veya ani bir alerjik reaksiyon yaşadıysanız mRNA COVID-19 aşısının ikinci bir dozunu vurulmamalısınız.

Ani bir alerjik reaksiyon, kurdeşen, şişme veya hırıltı (solunum sıkıntısı) gibi semptomlar dahil olmak üzere aşıdan sonraki 4 saat içinde reaksiyona dikkat etmeniz gerekmektedir.

Pfizer-BioNTech Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Aşı olunan kolda ağrı, kızarıklık, şişme. İlk dozdan sonra bende inanılmaz ağrı oldu. Basit aşı yeri ağrısı gibi değildi. Bir gün boyunca her hareketimde aşı bölgesi ben buradayım diye hissettirdi.

Sıklıkla karşılaşılan diğer yan etkiler; Yorgunluk, Baş ağrısı, Kas ağrısı, Titreme, Ateş, Mide bulantısı

Aşı olduktan sonraki günü mutlaka boş geçirin. Ya da önemli işleriniz varsa aşı sonrasına bırakmayın. Özellikle 2.doz sonrası titreme, ateş, bağ ağrısı yaşamanız oldukça olası…

Bu yan etkiler aşı yapıldıktan sonra bir veya iki gün içinde ortaya çıkar. Vücudunuzun koruma sağladığının normal işaretleridir ve birkaç gün içinde kaybolması gerekir.

Aşı Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Yetişkin kişilerde COVID-19 hastalığını önlemede % 95 etkili olmuştur. Kaynak: CDC

Klinik çalışmalarda Pfizer-BioNTech aşısı ayrıca 12-15 yaş arası ergenlerde COVID-19 hastalığını önlemede oldukça etkiliydi. 16-25 yaş arası kişilerde de etkisi oldukça iyiydi.

İngiltere ve İsrail halkını yeterince aşıladığı için sürü bağışıklığı nedeniyle her şeyi serbest bıraktı. Etkili olduğunun en önemli kanıtı İngiltere ve İsrail’dir.

Amerika Birleşik Devletleri Pfizer-BioNTech ve birkaç farklı aşı sayesinde covid-19 sürü bağışıklığını sağlamak üzere…

Şahsım her ne kadar 2.doz hakkını kaybetse de bundan 6 ay sonra kısmet olurda aşı o an ülkemizde bulunursa hemen randevu alıp Pfizer-BioNTech aşımı yaptıracağım. Sizlere de kendi araştırmanızı yapıp aşı olmanızı tavsiye ediyorum. Aşı karşıtlarına ve aşı komplocularına kulak asmayın…

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir