Organize İşler 2: Sazan Sarmalı Film İncelemesi

Organize İşler 2: Sazan Sarmalı Film İncelemesi

Organize İşler 14 yıllık gibi uzun bir aranın ardından serinin 2. filmi Organize İşler Sazan Sarmalı ile biraz gecikmeli olsa da vizyona girdi. Beklenen vizyon tarihi Ocak ayının başıydı. Tam bir ay gecikti. Şu sıralar sinema salonları, bilet fiyatları vb. tartışmaları takip edenler gecikmesinin nedenini biliyorsunuz. Bilmeyenler için > Sinema sektöründe neler oluyor? 

Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve yönettiği filmleri bilen bilir; kelime oyunlarıyla süslenir, diyaloglar onun tarzıdır, olaylar birbirine eğlenceli şekilde bağlanır.  Yılmaz Erdoğan size kahkaha ve komedinin dibidir sözünü kesinlikle vermez. Ancak durum komedisini çok iyi yapar. Bizlere filmlerinde verdiği de budur.

Nedir durum komedisi? Diğer bir deyişle sitcomdur. Anlık yaşanan komik durumların komedisidir yani. Kahkahalar atmazsınız; Recep İvedik vb. filmler gibi altınıza kaçırtacak kadar çok güldürmez. Hoş tebessüm ile izletip ara ara pik yaparak güldürür.

Yan karakterler her ne kadar korunmuş olsa da oyuncu kadrosu büyük oranda değişikliğe uğramış ve çok sevdiğimiz filmin başrolü Asım Noyan bu kez başka bir hikaye ile karşımıza çıkmıştır.

Organize İşler 2 : Sazan Sarmalı, Asım Noyan ve ekibinin maceraları üzerinden devam ediyor. Bu kez ‘’sazan sarmalı’’ diye adlandırılan dolandırıcılık yöntemiyle insanları kandırmaktadırlar. Taklacı Ziya önceden anlaşmış olduğu kişiden haber alır. Derhal kahvehaneye gelir ve demir almak isteyen kişileri elinde satılacak demir olduğunu ileri sürerek dolandırır.

Bu arada hikaye iki yönlü ilerlemektedir. Diğer olay ise Asım Noyan’dan bağımsız bir şekilde şöyle ilerlemektedir:

Asım Noyan’ın kızının nikahı olacağı sırada damadın telefon dolandırıcılığına maruz kalmasıyla tüm parası çalınır. Asım Noyan’ın kızı, babasına her ne kadar küs olsa da bu olayı çözmesi için mecburen ona gelir. Asım Noyan çetesiyle birlikte bu olayı çözmek için kolları sıvar.

Asım Noyan ve çetesi damadın telefon dolandırıcılığı ile kaptırdığı paraları bulmak için çabalarken; diğer yandan Saruhan ve ekibi demir almak için kandırılan ve paraları sazan sarmalı yöntemiyle hiç edilen kişinin parasını geri almak için Asım Noyan çetesinin peşine düşer…  İki çete birbirinden habersiz olarak iki ayrı koldan birbirini aramaya koyulur. Ve böylece Organize İşler Sazan Sarmalı başlar.

Organize İşler 2: Sazan Sarmalı aklımda kalan anlar:

# Saruhan’ın mekanına giren Naim, hamamböceklerinin yarıştırıldıklarını görünce ‘’O ne la kakalakları mı yarıştırıyorlar.’’ diye söylemesi gerçekten çok komikti.

# Gerçeğin tipi bozuk olduğunda, yakışıklı bir yalan iyi gider.

# Asım Noyan dolandırılma olayına çok içerlendiği bir anda ‘’Ronaldo’ya bacak arası yapamazsın.‘’ demesi…

# Kızlar niye büyüyor, babalar küçülsün amına koyayım! Böyle söyleyince komik olmayabilir, filmde gerçekten güldürüyor.

# Saruhan: ‘’Bir yıldız gibi kayar giderim hayatından yapacağın tek şey dilek tutmak olur benim arkamdan’’ sözünü söyler ve bunun Bob Marley’e ait olduğunu vurgular. Ortamda Pop (Bob) Marley kim diye sorulunca, cigaracı göndermesi ve o şekilde tanınması…

# Taklacı Ziya’nın olaylardan yırtmak için söze ‘’ölmüşlerinin ölmüşlerini öpeyim’’ diye başlaması.

Naim’in babasının dolandırıcılık mevzusundan sonra tüp bebek esprisi gerçekten efsaneydi. Birincide olmuyorsa zorlamayacaksın. Naim tüp bebek olduğundan ve kilosundan ötürü babası ona sanayi tüpü diyordu.

# Naim’in ayrıca ikizini yemesinden bahsedilmesi de kahkaha attırdı.

Benim aklıma gelenler bunlar, sizin aklınıza gelenler varsa lütfen yorum atarak yazının geliştirilmesine yardımcı olun.

 

Organize İşler 2: Sazan Sarmalı Oyuncuları

Yılmaz Erdoğan (Asım Noyan)
Kıvanç Tatlıtuğ (Saruhan)
Ezgi Mola (Lerzan Berrak)
Bensu Soral (Nazlı Noyan)
Okan Çabalar (Taklacı Ziya)
Rıza Kocaoğlu (Arıza)
Ersin Korkut (Pokemon)
Ahmet Mümtaz Taylan (Haydar)

Youtube ve Vine fenomenlerinin birbirinden dandik filmleri sinemada boy gösterip dururken ve bundan bir çok insan şikayetçiyken bu filme çamur atmak gerçekten kabul edilemez.

İQ yerlerde olan yeni nesil sinema salonlarını esir almış durumda. O tarz filmlere karşılık Organize İşler gibi kaliteli bir yapım vizyona girmiş. Hala bıdı bıdı bıdı…. Yok ilk filmden sönükmüş, yok boykot ediyormuş, yok olmamışmış… Ohoooooo bu beyinlere diyeceğim şudur: Sikko youtuberlar size müstahak… Onlarla eğlenin, neyinize sizin Yılmaz Erdoğan filmi?

Mutlaka Okumalısın

Vivarium - Film - İnceleme - Eleştiri

Vivarium Film İncelemesi ve Konusu

Banliyöden daha rahatsız edici bir ortam yoktur. Gerilimden dehşete kadar birçok film yıllar boyunca banliyö …

10 Yorum Var

 1. blank

  Film incelemesine bakarken yazınıza denk geldim, güzel inceleme olmuş. Filme akşam üzeri girdim, iyi bir yapımdı bana göre. Çok iyi espriler vardı, çoğu yerde güldürdü. Tavsiye ederim, gidin eğlenin.

 2. blank

  İlk filmde güzeldi. Özellikle İstanbul çekimleri o dönem hiçbir filmde o derece kaliteli değildi. Senaryosu da eğlenceli ve akıcıydı. İlkinin üzerinden çok zaman geçti. Kadroda değişiklikler var. Güzel bir filme benziyor. İmkan bulursam gideceğim.

 3. blank

  Türkiyede yasamadigim icin her zaman Türk sinemasini takip edemiyorum. Organize isler sarmali netflix e gelirse izlemeye calisirim ☺️

 4. blank

  Filme bugün gittim. Çok eğlendim. Herkese öneririm.

  ”aşortmen”
  ”aşortmen değil eşofmandır o her gün yeni kelimeler öğreniyorsun mesela en son bir kelime öğrendin, neydi o?”
  ”empati….”

  Saruhan’ın sevgilisiyle arasında geçen diyalog aklıma geldi.

 5. blank

  Çok iyi filmdi. Kadro da gayet başarılı. Vakti olana tavsiye ederim.

 6. blank

  Beni en çok kamusal mizah kanalındaki çocuğu görmem şaşırttı. Beklenileni benim için verdi.

  • blank

   Sitenizin reklamını yaptığınız için linklerinizi kaldırmak durumunda kaldım. Sıralamada önüme geçip hit almak için bunları yapmanıza gerek yok.

   Henüz 1 aylık bloga sahip olmama rağmen bu yazıyı binlerce kişi okudu ve okumaya devam ediyor. Farklı yöntemler deneyerek üst sıralara çıkmanızı tavsiye ediyorum.

 7. blank

  Merhaba; Dün akşam izlemek nasip oldu. Her şeyde ilkler unutulmaz olarak yerini korur bu filmden de ilki kadar dikkat çekici oldu. Ancak biz eşimle izlediğimizde ilki kadar bizi çekmedi. Kıvanç’ın oyunculuğu yine efsane olmuş onun sahnelerini keyifle izledik ama film ilkinin tekrarı gibi olmuş sadece belirli karakterler girmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir