Okumanın Önemi | Okuma Neden Önemlidir?

Okuma - Okumanın Önemi
Zaman zaman insanlar okumanın neden önemli olduğunu merak etmişlerdir. Okuma çeşitli nedenlerden dolayı önemlidir. Bu yazımda okumanın öneminden bahsedip “okuma neden önemlidir?” sorusunun yanıtını vermeye çalışacağım.

1. Okuma bugünün toplumunda var olabilmek için gereklidir. Bir ilaç şişesi üzerindeki talimatları anlamak için yeterince iyi okuyamayan birçok yetişkin var. Bu korkutucu bir şey!  Özellikle çocukları için çok üzülüyorum.

2. Okuma, iyi bir iş bulmak için hayati bir beceridir. Birçok iş, iş performansının bir parçası olarak okumayı gerektirir. Okunması ve yanıtlanması gereken raporlar ve notlar vardır. Günümüzde zayıf okuma becerileri kabul edilebilir değildir. Bir insan iyi okuma ve anlama becerileri olmadan başarabilecekleri konusunda sınırlıdır.

3. Okuma önemlidir; çünkü aklı geliştirir. Zihin bir kastır. Egzersiz yapması gerekiyor. Yazılı kelimeyi anlamak zihnin kabiliyetinin gelişmesinin bir yoludur. Küçük çocuklara okumayı öğretmek onların dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Ayrıca dinlemeyi öğrenmelerini de sağlar.

Herkes konuşmak istiyor ama çok azı gerçekten dinliyor. Dinleme becerilerinin eksikliği iş kaybına, evliliklerin bozulmasına ve diğer felaketlere yol açabilecek büyük yanlış anlamalara neden olabilir.

Okuma, çocukların ve yetişkinlerin başkalarıyla iletişim kurduğu konulara odaklanmasına yardımcı olur.

4. Okuma neden önemlidir? Yeni şeyleri bu şekilde keşfederiz. Kitaplar, dergiler ve hatta İnternet bile mükemmel öğrenme araçlarıdır. Okumayı bilen kişiler kendilerini ilgi alanlarına göre hayatın herhangi bir alanında eğitebilirler. Bilgiyle dolup taştığımız bir çağda yaşıyoruz; okuma bundan faydalanmanın ana yoludur.

5. Okuma, hayal gücünü geliştirir. Okurken bir insan dünyanın herhangi bir yerine gidebilir… Bir kral, bir maceracı veya bir prenses olabilir.

6. Yukarıdakilere paralel olarak okuma, insanların yaratıcı taraflarını geliştirir. Çocuklara okurken bir süre sonra her defasında durun ve onlara ne olacağını sorun. Hikayeyi düşünmelerini sağlayın.

Hikayeyi gerçekten sevdilerse onları kendi çizimleriyle göstermeye veya aynı karakterlerle farklı bir hikaye oluşturmaya teşvik edin.

7. Okuma, iyi bir öz imaj yaratmada temeldir. Okumayı bilmeyenler veya az okuyanlar genellikle kendileri ve yetenekleri hakkında net fikirlere sahip değildir. Potansiyellerini bilmezler. Çoğu zaman dünyanın onlara karşı olduğunu düşünürler. Kendilerini izole ederler.

Hayata dair konularda kötü performans sergileyebilirler çünkü materyali okuyamıyor ve anlayamıyorlar. Genellikle hayata karşı “pes etme” eğilimindedirler.

8. Okuma neden önemlidir? Devam edelim… Okuma, kelime dağarcığını genişletmeye yardımcı olur. Yeni kelimeler okumak ve öğrenmek onları daha sonra kullanmak üzere akıllara yerleştirir.

9. Eski bir söz vardır: “Kalem kılıçtan keskindir.”

Yazılan fikirler erkeklerin ve ulusların kaderini daha iyi ya da kötü olarak değiştirdi. Fikir akışı durdurulamaz. İyi fikirleri geliştirmek ve yıkımdan önce kötü fikirleri açığa çıkarmak için okumaya ve araştırmaya ihtiyacımız var. Bu ölüm kalım mücadelesinde ancak okuyarak silahlanabiliriz.

10. Okuma yoluyla elde edilen fikirlerin gücü bazı hükumetlerin – devletlerin özgür ve dürüst iletişime karşı çıkmasının temel bir nedenidir. Okuma yazma bilmeyen insanları kontrol etmek ve manipüle etmek kolaydır. Kendi araştırma ve düşüncelerini yapamazlar. Her söylenilene inanmak ve güvenmek zorundadırlar.

11. Son olarak okuma neden önemlidir?  Okuma önemlidir;  çünkü sözlü ve yazılı kelimeler yaşamın yapı taşlarıdır. Siz şu anda duymuş veya okuduğunuz kelimelerin sonucusunuz. Gelecekte ne olacağınız şimdi inandığınız kelimelere bağlı olacaktır. İnsanlar, aileler, ilişkiler ve hatta milletler kelimelerden oluşur.

Bence herkes bu yazıyı okuduktan sonra okumanın hayati bir beceri olduğunu gayet iyi anlamıştır.

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir