Neden Roman Okumalıyız?

Roman Okumak - Roman Okumanın Yararları
Dünyanın sunduğu her şeyi deneyimleyemezsiniz; bu yüzden roman okumalısınız
. En sonda söyleyeceğimi en başta izah ederek giriş yapayım dedim. Hep aynı tarzda sonlandırmaktan sıkıldım. Bu yazımda neden roman okumalıyız konusunda düşüncelerim yer almaktadır.

Okumanın son derece verimli bir alışkanlık olduğuna inanıyorum. Okumak yalnızca bilgi aldığınız pasif bir etkinlik olabilir. Bu bir tercih meselesidir. Ancak roman okuyarak hayal gücü, merak, bilgi vb. gibi diğer yetenekleri harekete geçirebilirsiniz.

İstediğimiz her şeyi yapmak için tek bir hayatımız var. Ama geçimi sağlamak ve aileye bakmak gibi yapmamız gereken çok şey var. Bu zorunluluklar enerjimizin, zamanımızın ve kaynaklarımızın o kadar çoğunu alıyor ki çoğu zaman istediğimizi maalesef yapamıyoruz.

Bu olumsuz durumu lehimize çevirmek için kitaplar var. Bu romanlar-kitaplar sizi olmak istediğiniz dünyaya götürür.

Diyelim ki Everest Dağı’na tırmanmak istiyorsunuz ancak bunu yakın zamanda gerçekleştirme durumunuz yok. Ne yapacaksınız? Oturup ağlayacak mısınız? Dağlara tırmanma ve başarılı dağcılar hakkında romanlar okursanız en azından teorik olarak kendinizi hazırlamış olursunuz. Planınızı bir gün gerçekleştirme hisleriyle dolup taşarsınız…

Romanları okuruz çünkü dolaylı olarak bile olsa anlamlı bir dünyada yaşamak istiyoruz. Gerçek dünyada çok fazla anlamsız ve kötü olay yaşanıyor. Bir romancı ister gerçekçi ister fantastik olsun öngördüğü dünya hakkında anlam sunar. Bazen iyi adam kazanır. Hasta çocuk iyileşir. Yoksul yetimin gizli bir serveti olur. Ayrıca bazı romanlar başkalarının durumları ve koşullarıyla empati kurmanıza izin verir. Bizde roman ve romancılar sayesinde yaşam sevgisi kazanırız.

Nihai tema anlamsızlık ve beyhudelik olsa bile romancı bir karakterin doğasında var olan gücü, tarihin günlük olaylardaki etkilerini, toplumun değişebilme olasılığını ortaya koyar. Bunu romanlardan başka hangi sihirli güç gerçekleştirebilir?

Roman okumak derken iyi yazarların yazdığı iyi kitapları okumaya özen göstermelisiniz. İyi yazarlar dediğimde sadece en çok satanları kastetmiyorum. Bestseller kitapları bok yesin. Hayatı kitaplarla deneyimlemek istiyorsanız yeni yazarların yeni türlerde yeni kitaplarını denemekten çekinmemelisiniz.

Roman okumaya başladıktan sonra içimde gelişen bir özellik, daha hoşgörülü ve daha az yargılayıcı hale gelmemdir. Şimdi insanları daha verimli dinleyebiliyorum, daha çok empati yapabiliyorum bu da beni daha kolay iletişim kurulabilir biri yapıyor.

Ne kitabı okursanız okuyun (vampirler, cadılar, büyücüler bu tarz sikko şeyler hariç) bilgi edinmeniz, hemcinsleriniz hakkında bilgi sahibi olmanız, kişiliğinizi geliştirmeniz ve tatmin edici bir yaşam sürmeniz kaçınılmazdır. Okumak yararlı olabilir veya olmayabilir, ancak asla zararlı değildir !

Keyifli okumalar…

Mutlaka Okumalısın

Damızlık Kızın Öyküsü - Margaret Atwood

Damızlık Kızın Öyküsü | Margaret Atwood | Kitap İncelemesi

‘Damızlık Kızın Öyküsü’ bugünkü kadar çok popüler olmamıştı. Roman 1985’te Kanada’da yayınlandı ancak son birkaç …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir