Ana Sayfa / Bilgisayar / Masaüstü Sağ Tuş ‘yeni’ Menüsüne Word Eklemek

Masaüstü Sağ Tuş ‘yeni’ Menüsüne Word Eklemek

Masaüstü Yeni Menüsü
Windows işletim sisteminde masaüstünde sağ tık yapıp yeni seçeneğinin -menüsünün içerisine baktığınızda Word, excel vs. görünmüyorsa geçmiş olsun. Şaka şaka… Çok basit bir yöntemle sorununuzu çözüp istediğiniz her şeyi ‘yeni’ menüsüne getirebileceksiniz.

# Başlat > Çalıştır >  Regedit yazın ve kayıt defteri düzenleyicisine ulaşın.

# En üstte “HKEY_CLASSES_ROOT” kısmını göreceksiniz, yanındaki küçük artı işaretine tıkladığınızda uzunca bir liste karşınıza çıkacaktır. Burada “yeni” alanına eklemek istediğiniz programın uzantısını bulun. Örneğin; .pdf, .docx vs. istediğinizi bulup üzerine tıklayın.

# Ben yeni seçeneğine – menüsüne docx ekleyeceğim. Bilgisayar\HKEY_CLASSES_ROOT\.docx dizinini buluyoruz.

# Docx kısmına geldiğimiz zaman birden fazla klasörü var. Ama siz docx kısmındayken Yeni anahtar (New – Key) deyip “ShellNew” isimli klasör oluşturun. İstediğiniz isimle gelmezse yeni oluşturduğunuz klasörün adını “ShellNew” olarak değiştirin.

# Oluşturduğunuz ShellNew klasörün içine girin. Sağ tıklayıp yeni dize değeri oluşturun. Bu dize değerinin adını NullFile olarak belirleyin.
windows kayıt defteri

Hepsi bu kadar! Masaüstünde sağ tıkladığınızda Word dosyasının geldiğinizi göreceksiniz

Not: Eklediğiniz bu kısayolları silmek için oluşturduğunuz “NullFile” veya “ShellNew”i silmeniz yeterlidir. Bunları sildiğinizde öğeler sağ tık menüsünden otomatik olarak silinmiş olur.

Mutlaka Okumalısın

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü - Bilgisayar Ekranı Dikey Oldu

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü Nasıl Düzeltilir?

Bir kullanıcının ekranını döndürmek istemesinin birkaç nedeni vardır. Birçok programcı, monitörlerini fiziksel olarak 90 derece …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir