Masaüstü Sağ Tuş ‘yeni’ Menüsüne Word Eklemek

Masaüstü Yeni Menüsü
Windows işletim sisteminde masaüstünde sağ tık yapıp yeni seçeneğinin -menüsünün içerisine baktığınızda Word, excel vs. görünmüyorsa geçmiş olsun. Şaka şaka… Çok basit bir yöntemle sorununuzu çözüp istediğiniz her şeyi ‘yeni’ menüsüne getirebileceksiniz.

# Başlat > Çalıştır >  Regedit yazın ve kayıt defteri düzenleyicisine ulaşın.

# En üstte “HKEY_CLASSES_ROOT” kısmını göreceksiniz, yanındaki küçük artı işaretine tıkladığınızda uzunca bir liste karşınıza çıkacaktır. Burada “yeni” alanına eklemek istediğiniz programın uzantısını bulun. Örneğin; .pdf, .docx vs. istediğinizi bulup üzerine tıklayın.

# Ben yeni seçeneğine – menüsüne docx ekleyeceğim. Bilgisayar\HKEY_CLASSES_ROOT\.docx dizinini buluyoruz.

# Docx kısmına geldiğimiz zaman birden fazla klasörü var. Ama siz docx kısmındayken Yeni anahtar (New – Key) deyip “ShellNew” isimli klasör oluşturun. İstediğiniz isimle gelmezse yeni oluşturduğunuz klasörün adını “ShellNew” olarak değiştirin.

# Oluşturduğunuz ShellNew klasörün içine girin. Sağ tıklayıp yeni dize değeri oluşturun. Bu dize değerinin adını NullFile olarak belirleyin.
windows kayıt defteri

Hepsi bu kadar! Masaüstünde sağ tıkladığınızda Word dosyasının geldiğinizi göreceksiniz

Not: Eklediğiniz bu kısayolları silmek için oluşturduğunuz “NullFile” veya “ShellNew”i silmeniz yeterlidir. Bunları sildiğinizde öğeler sağ tık menüsünden otomatik olarak silinmiş olur.

Mutlaka Okumalısın

Excel, Microsoft, Excel Tablo Kaldırma

Microsoft Excel’de Bir Tablo Nasıl Kaldırılır?

Artık Microsoft Excel elektronik tablonuzda bir tabloya ihtiyacınız yok mu? Öyleyse e-tablonuzdan bir tabloyu kaldırmak …

3 Yorum Var

 1. blank

  verdiğin bilgiler işimi kolaylaştırdı çok teşekür ediyorum.
  iyi çalışmalr

 2. blank

  verdiğin bilgiler işimi kolaylaştırdı çok teşekür ediyorum.
  iyi çalışmalr

 3. blank

  Denetim masasından programlar ve özellikler kısmında Office programını seçip onar’a tıkladığımızda Office sorunu otomatik olarak çözülür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir