LGBTİ Nedir?

LGBTİ - Lezbiyen - Gey

LGBTİ; lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel ve interseksüel anlamına gelir. Saydığım cinsel yönelimleri veya cinsiyet kimliklerini tanımlamak için kullanılan terimdir. LGBTİ bu cinsel yönelimlerin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuştur.

LGBTİ teriminin nereden geldiğini yazının başında açıkladım. Kısaca cinsel yönelimlerden de bahsetmek istiyorum.

LGBTİ yazısı yazmak reklamını yapmak değildir! Aramızda bu cinsel yönelimlere sahip insanlar var. Siz ne kadar kabul etmeseniz de ben ne kadar görmek istemesem de varlar! Bu yazı onlar hakkında bilgi sahibi olmanız için hazırlanmıştır.

Lezbiyen

Lezbiyen birey; romantik, cinsel veya duygusal olarak kadınlara ilgi duyan bir kadındır. Birçok lezbiyen eşcinsel yerine lezbiyen olmayı tercih eder.

Lezbiyen bireyin yer aldığı videoya göz atmanızda fayda var.

Eşcinsel

Eşcinsel erkek; romantik, cinsel veya duygusal olarak erkeklerin ilgisini çeken kişidir. Eşcinsel kelimesi genellikle lezbiyen, eşcinsel ve biseksüel insanlara atıfta bulunmak için kullanılabilir; fakat birçok kadın lezbiyen olarak adlandırılmayı tercih eder. Çoğu eşcinsel insan, eşcinsel kelimesiyle olan olumsuz tarihsel ilişkilerden ve eşcinsel kelimesini kimliklerini daha iyi yansıtmadığından dolayı eşcinsel olarak adlandırılmaktan hoşlanmamaktadır.

Biseksüel

Biseksüel bir kişi; cinsiyetlerine göre hem kendi cinsinden hem de farklı cinsten romantik, cinsel veya duygusal olarak etkilenen kişidir. Kadın birey, hem erkeklerden hem de kadınlardan hoşlanıp iki cinsle de birlikte olabilir.

Transseksüel veya Trans

Transseksüel; cinsiyet kimliği (erkek, dişi veya çift cinsiyetli) veya cinsiyet ifadesi doğuştan gelen cinsiyetten farklı olan insanları tanımlamak için kullanılan bir şemsiye terimdir.

Görünüşü, davranışı, cinsiyeti atipik olan herkes transseksüel bir kişi olarak tanımlanmamaktadır. Otizm ya da Asperger sendromu olan insanlara trans birey denemez!

İnterseksüel

“Intersex” bir insanın, kadın veya erkeğin tipik tanımlarına uymuyor gibi görünen üreme veya cinsel bir anatomiyle doğduğu koşullar için kullanılan genel bir terimdir.

Örneğin; bir kişi dış tarafta dişi gibi görünebilir, ancak iç kısmında çoğunlukla erkek-tipik bir anatomiye sahip olabilir. –ya da bunun tam tersi…

Aşağıya interseks hakkında şahane bir video ekliyorum. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim!

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

2 Yorum Var

  1. blank

    Ben LGBT olarak biliyordum. İ harfini yeni gördüm. 😀
    Okulda konser vardı. Lady Gaga konserinde görevliydim. Bu kişilerin en uç noktalarını sanırım o zaman gördüm. Kıyafetler, konuşmalar, davranışlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir