Larry Page Kimdir?

Larry Page - Google - Larry Page Kimdir
Gerçek adı Lawrence Page ama bilinen adı Larry Page’dir. (26 Mart 1973, East Lansing, Michigan, ABD doğumlu) Dünyanın en başarılı sitelerinden biri olan çevrimiçi arama motoru Google’ı yaratan Amerikalı bilgisayar bilimci ve internet girişimcisidir.

Babası Michigan State Üniversitesinde bilgisayar bilimi profesörü olan Page, Michigan Üniversitesinden (1995) bilgisayar mühendisliğini bitirdi ve Stanford’da Sergey Brin ile birlikte doktora programına girdi.

Her ikisi de internette toplanan verilerden anlam çıkarma ve geliştirme fikrine ilgi duyuyorlardı.

Sergey Brin ve Larry Page yurt odasından çalışarak her bir sitenin “bağlantısını” izleyerek web kullanıcılarının kendi sıralama becerilerini geliştiren yeni bir tür arama motoru teknolojisi geliştirdiler.

Arama motorlarını daha da geliştirmek için Page ve Brin yatırımcılardan, aileden ve arkadaşlarından sağladığı finansmanla yaklaşık 1 milyon dolar topladı.

Arama motorlarını Google olarak adlandırdılar. Google; googol kelimesinin yanlış yazılmasından türetilen bir isimdir.

Eylül 1998’de ikili Google Inc.’i kurdu. Ertesi yıl Google 25 milyon dolarlık risk sermayesi fonu aldı. Bu arada Google’da günde 500.000 sorgu yapılıyordu.

Larry Page 2001’de ürün başkanlığı yaptı. Eric Schmidt tarafından CEO olarak atandı. Bununla birlikte hem o hem de Brin Google’ı yönetme konusuyla yakından ilgilenmeye devam etti.

2004 itibariyle arama motoru günde 200 milyon kez kullanılıyordu. 19 Ağustos 2004 tarihinde Google Inc., 3,8 milyar dolardan fazla halka arzını yaptı.

Şirketin hizmetlerini internet aramalarının ötesine taşımak isteyen Google, 2006 yılında en popüler video paylaşım sitesini (YouTube) 1,65 milyar dolara satın aldı.

Google, 2015’te yeni oluşturulan Alphabet Inc.’in bir iştiraki olarak yeniden yapılandırılmıştır. Larry Page Alphabet’in CEO’su oldu.

Mutlaka Okumalısın

Sapyoseksüel Olmak Ne Demektir? - Sapyoseksüel - Sapyoseksüel Olmak

Sapyoseksüel Olmak Ne Demektir?

Bu yazımda sapyoseksüel ne demek ve genel olarak sapyoseksüellik hakkında bilmeniz gereken bilgileri aktaracağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir