Koronavirüs Hastalığı (COVID 19)

Koronavirüs Hastalığı (COVID‑ 19) Genel Bakış, Belirtiler ve Tedbirler
Koronavirüs hastalığı (COVID-19)
yeni bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık öksürük, ateş ve daha ciddi vakalarda solunum güçlüğü gibi semptomlarla kendini belli eder ve solunum hastalığına neden olur. Ellerinizi sık sık yıkayarak, yüzünüze dokunmaktan kaçınarak ve tanımadığınız yabancı insanlarla yakın temastan kaçınarak kendinizi koruyabilirsiniz. (1 metre veya 3 metre mesafe iyidir.)

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

İlginizi çekebilir: Kendimi Coronavirüs – Wuhan Virüsünden Nasıl Koruyabilirim?

Koronavirüs Nasıl Yayılır?

Öksürük veya hapşırma, virüslü bir kişi ile temas yoluyla Koronavirüs hastalığı yayılır. Ayrıca bir kişi, üzerinde virüs bulunan yüzeye veya nesneye dokunduğunun hemen ardından ellerini gözlerine, burnuna veya ağzına dokundurursa kendisi de enfekte olur.

Semptomlar

 • öksürük
 • ateş
 • yorgunluk
 • nefes almada zorluk (ciddi vakalar)

İnsanlar semptom geliştirmeden önce 1 ila 14 gün boyunca virüsten habersiz olarak yaşayabilir. Koronavirüs hastalığının (COVID-19) en yaygın semptomları; ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Çoğu insan (yaklaşık % 80) özel tedaviye ihtiyaç duymadan hastalığı atlatır. Belki atlatmış bile olabilirsiniz.

Nadiren de olsa hastalık ciddi ve hatta ölümcül olabilir. Yaşlı insanlar ve diğer tıbbi durumları (astım, diyabet veya kalp hastalığı gibi) olan kişiler ağır hastalığa karşı daha savunmasız olabilir.

Koronavirüs - Koronavirüs Tedavisi Var Mı?

Önleme

Şu anda koronavirüs hastalığını önleyecek bir aşı maalesef yok. (COVID-19) Her ülke bulduğunu ilan ediyor ama tam olarak kullanılabilecek düzeyde değil. Kendinizi koruyabilir ve aşağıdaki önerilere uyarak virüsün başkalarına yayılmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Yapılacaklar

 • Düzenli olarak su ve sabunla veya alkol bazlı el losyonu ile 20 saniye boyunca eller temizlenmeli.
 • Burnunuzu ve ağzınızı maskeyle kapatın. Eldiven kullanın. Öksürük veya hapşırma sırasında yakın temastan kaçının. (1 metre veya 3 metre kuralına dikkat!)
 • Kendini iyi hissetmeyen insanlardan uzaklaşın.
 • Kendinizi iyi hissetmezseniz evde kalın ve evdeki diğer kişilerden kendinizi izole edin.
Sağlık Bakanlığının hazırladığı COVİD-19 rehberini mutlaka okuyun!

Kesinlikle Yapmamanız Gereken Şey

 • Elleriniz temiz değilse gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.

Koronavirüs Tedavisi

Koronavirüs hastalığını önlemek veya tedavi etmek için özel bir ilaç henüz bulunamadı. (COVID-19) İnsanlar nefes almalarına yardımcı olmak için destekleyici bakıma ihtiyaç duyabilirler. Ateş, öksürük ve nefes almakta zorluk çekiyorsanız derhal tıbbi destek alın.

Mutlaka Okumalısın

Plütokrasi Nedir? - Plütokrasi yönetimi nedir? - Plütokrasi ile yönetilen ülkeler …

Plütokrasi

Eric Hoffer – Kesin İnançlılar kitabını okurken “Plütokrasi” kelimesi karşıma çıktı. Basit anlamda plütokrasi nedir …

2 Yorum Var

 1. blank

  Hocam gerçekten paylaşımlarınız olağanüstü.
  Sizi Tebrik eder başarılarınızın devamını Dilerim …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir