Kopya İçerikler Google’a Nasıl Şikayet Edilir?

Google Şikayet

Bu yazımda Google kopya içerik şikayet etme servisi ile sitenize özel olarak yazdığınız içerikleri kendi sitelerinde yayınlayan kişileri Google’a şikayet etmeyi öğreteceğim. Şikayetiniz haklı ve tespit edilebilir durumda ise Google arama motorunun  gereken cezayı vereceğinden şüpheniz olmasın.

Günlerce emek ve özenle hazırladığınız içeriğin çalınması çok kötü bir duygu. Yani özgünleştirilebilir, biraz değiştirilebilir; bunlara bile razıyken %100 kopyala yapıştır yapılarak yayınlanması kabul edilecek gibi değil.

Sizde kopya içerik mağduruysanız ve çözüm yolu arıyorsanız öncelikle yapmanız gereken buraya tıklayarak giriş yapmak. Aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi Webspam bildir butonuna tıklayın.

Kopya İçerikler Google'a Nasıl Şikayet Edilir?

Webspam bildir butonuna tıkladıktan sonra içeriğimizi tabiri caizse araklayan sayfayı şikayet edebiliriz. İlk kısma içeriğinizin kopyalanıp yayınlandığı sayfayı yazıyorsunuz. İkinci alanı boş bırakıp açıklama kısmına konuyu 300 karakter kullanarak anlatın. Yani kısacası içeriğinizin çalındığını ondan önce indeks aldığınızı ve size ait olduğunu belirtin.
WebSpam Açıklama

Sizin içeriğinizin kopyalanan içerikten önce index alması kesinlikle şart. Aksi takdirde Google nezdinde spam işlemini yapan siz olursunuz.

Mutlaka Okumalısın

Google Bağlantıları Reddetmek - Disavow Tool

Google Bağlantıları Reddetme Aracı (Google Disavow Tool)

Google bağlantıları reddetme aracı (Google Disavow Tool) web sitelerine gelen bağlantıların değerini yok sayma olanağı …

5 Yorum Var

 1. blank

  Güzel bir yazı olmuş. Emek verip özgün içerik çıkartıyoruz. Birileri kopyala yapıştırla kendi sitesine yazı çekiyor. Buna ister sanal hırsızlık diyelim, isterse emek hırsızlığı… sonuçta bu işi yapanlar hırsızlık yapıyorlar. Şikayet etmek de bu davranışın önüne kısmen de olsa geçecektir.

 2. blank

  Blog yazarları için gerçekten çok faydalı bir içerik, kenan yazarınında dediği gibi oturup saatlerce özgün içerik hazırlıyoruz. Birileri gelip yazının tamamını kopyalıyor ve kendi sitesine ekliyor ve bir şekilde Google’da daha üst sıralarda çıkıyor. Aslında bu tür kopya içerik yayınlayan siteleri Google anında kapatsa mükemmel olur.

  • blank

   Tamamen kapatmak çok radikal bir karar olmaz mı hocam? 🙂 Keşke ç(alıntı) içeriği tespit ettiği an tüm aramalarda arka sayfalara atsa..

   Kopya içerikle ilk sayfada çıkan siteyi onuncu sayfaya yollamak lazım. Tıpış tıpış özgün içerik üretmeye başlayacak.

   • blank

    Evet aslında çok kötü bir karar olur. Ama böyle sitelerinde aramalarda önce çıkması bazen can sıkıcı olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir