Ana Sayfa / Tanıtımlar / KOBİ’ler için Bulut Sunucular Avantajlı mıdır?

KOBİ’ler için Bulut Sunucular Avantajlı mıdır?


Bulut teknolojisi, şirketlerin sunucular, veritabanları, uygulama yazılımları gibi arka uç mimarilerini yeniden yapılandırmasına ve bunları kendi bünyesinde fiziksel sunucu donanımına ihtiyaç duymadan uzaktan erişilebilecekleri sanal ortamlara yerleştirmesine olanak tanır.

Bulut sunucular esnekliği, ölçeklenebilirliği ve yüksek uptime oranları nedeniyle son yıllarda önemli ölçüde popülerlik kazanmıştır. Birçok işletme, mevcut operasyonları, veri depolaması, hosting ve uygulama dağıtımı için belirli bir kapasitede de olsa bulut sunucuların gücünden yararlanmaktadır.

Bulut sunucu modelinde fiziksel sunucu ağındaki kaynakları bir havuzda toplamak veya paylaşmak için sanallaştırma teknolojisini kullanıldığından, tek bir fiziksel sunucuya dayanan geleneksel barındırma alternatiflerinden daha farklı bir yapı karşımıza çıkar.

Bulut Sunucu Nedir?

Bulut sunucu işletmelerin yüksek düzeyde performans ve güvenilirlik gerektiren uygulamaları barındırmasını sağlamak için tasarlanmış bir grup sanal sunucu ağı olarak tanımlanabilir. Kümedeki bir sunucu optimum seviyeye ulaştığında, ikinci bir sunucu çalışmaya hazırdır. Sunucuların birinin arızalanması, hosting hizmetinizde arıza veya aksamalara neden olmaz.

Başka bir deyişle, bir grup fiziksel sunucu, ihtiyacınız olan kaynakları sağlamak için dev bir sunucu gibi davranarak esneklik, yedekli yapı ve geniş kaynak havuzu sağlar.

Maliyetleri azaltmak, verimliliği artırmak, sistem ve verilerin çalışanlara her yerden erişilebilir olmasını sağlamak isteyen tüm şirketler için hosting sağlayıcıları, düşük bütçeli şirketlerin de bulut sunucu kiralayabilecekleri farklı fiyatlarda paketler ve bulut sunucu çözümleri sunmaktadır.

KOBİ’ler için Bulut Sunucuların Avantajları

Şirketlerin, özellikle de odaklarını iş otomasyonu ve dijitalleşmeye kaydırmayı amaçlayan KOBİ’lerin rekabette öne çıkabilmeleri için bulut sunucuların rolü kritiktir.

Bulut teknolojisine geçiş yapan işletmelerin elde edebileceği birçok avantaj söz konusudur. Bu değişim, işletmelerin yalnızca maliyetten tasarruf etmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanların iletişim kurma biçimini de olumlu yönde geliştirir.

Bulut sunucular, hızlı ve kolay ölçeklenebilir olmaları nedeniyle küçük ve orta ölçekli işletmeler için oldukça makul seçeneklerdir. Yükseltmeler ihtiyaç duyulduğu anda devreye alınır.

Fazla yönetim gerektirmeyen anlaşılır bir yaklaşım kullandığından, güçlü altyapıya ihtiyaç duyan küçük işletmeler için bulut sunucular idealdir. Bulut sunucular üzerinde çok fazla kontrole sahip olunamasa da bu, sunucu yönetiminin karmaşıklığına kendilerini kaptırmak istemeyen KOBİ’ler için bir nimet olarak görülebilir.

Buluta geçiş, büyük ve küçük şirketlerin BT harcamalarını azaltmalarına yardımcı olur. Şirket içi fiziksel veri merkezleri genellikle sınırlı kapasiteye sahiptir ve bakımı için çok fazla sorumluluk gerektirir. Bulutun en büyük avantajı, sunucu ve yazılım gibi altyapı bileşenleri için çok fazla harcama yapmanızın gerekmemesidir. Bir sunucu odasına, sunucuları korumak ve çalışır durumda tutmak için gereken diğer öğelere ve personele sahip olmanın sorumluluğundan ve mali yükünden kurtulmanızı sağlayan bulut sunucularla, sunucularınızı güncelleme konusunda endişelenmenize de gerek kalmaz. Tüm bunlar hosting sağlayıcıları tarafından halledilir. Ayrıca sunucuların tüketebileceği muazzam miktarda enerjiden de tasarruf etmiş olursunuz.

İyi bir bulut sağlayıcısı; sunucuları siber saldırılar, vandalizm, kaza sonucu oluşan hasarlar veya doğal afetlerden korumak için donanımlıdır, birden fazla yedekleme sunucusuna sahiptir ve herhangi bir aksilikte otomatik olarak yedekleme planlarını devreye alacaktır.

Uzaktaki çalışanlar için yalnızca birkaç sanal uygulamayı erişilir kılması gereken KOBİ’ler de bulut sunucularla iş akışlarını kolaylaştırabilir. Bulut, kullanıcıların internete bağlı oldukları sürece nerede olurlarsa olsunlar bilgilere erişmelerini sağlar. Bu, farklı zaman dilimlerinde farklı ülkelerde çalışan işçilerin ve paydaşların işini kolaylaştırabilir. Ayrıca bulut sunucular, birden fazla kullanıcının aynı anda belgeleri görüntülemesine, değiştirmesine ve erişmesine izin verdiği için ekip çalışmalarında oldukça kullanışlıdır.

Bulut Sunucuların Sınırlılıkları

Bulut bilişim, şirketlerin veri depolama ve bilgi işlem sorunları ile başa çıkmaları için umut verici bir teknoloji olarak kabul edilse de bazı sınırlılıklarının olduğunu anlamak önemlidir.

Bulut bilişim, son zamanların en büyük teknolojik gelişmeleri arasında yer alsa da diğer hosting türleri için geçerli olan, bulut sunucular için de geçerlidir: Bulut sunucular herkes için en iyi çözüm değildir. Her projeye, her ihtiyaca uyan tek bir çözümden bahsetmek de zaten çoğu sektör için mümkün değildir.

Buluta geçmek isteyen şirketlerin karşılaştığı en büyük zorlukların başında güvenlik endişeleri gelir. Buluttaki verileri korumak için gelişmiş teknolojiler uygulansa da siber korsanların artık altyapıyı istila etmek için çok çeşitli manevralarının olduğu inkar edilemez. Ancak, veri güvenlik açıklarının çoğunun kötü niyetli dış tehditlerden ziyade kurum içi çalışanlardan kaynaklandığı da bilinmektedir. Kayıp bir cihaz gibi zararsız görünen bir durum bile şirketiniz için bir güvenlik tehdidi haline gelebilir. Hibrit çözümler bulutla ilgili güvenlik endişelerini yatıştırmaktadır.

Bulut tabanlı sistemlerin kullanıcı tarafından tümüyle kontrol edilememesi, bulut bilişimin bir diğer önemli dezavantajıdır. Çok sayıda hosting sağlayıcısı, sistemleri yönetmek ve sürdürmek için tüm sorumluluğu alır. İşletmelerin bulut sunucularla yapabilecekleri; ön uç faaliyetleridir. Bu bir nevi kontrol eksikliği olarak görülebilir.

Bulut üzerinde çalışmak, şirketinizin internet bağlantısına önemli ölçüde bağımlı olması anlamına gelir. Bağlantı dengesizleşirse beklenmedik kesintiler iş süreçlerinizde aksamaya neden olabilir.

Sonuç

Bulut sunucular, kullanıcılar tarafından bir ağ üzerinden erişilen bir tür sanal sunucu havuzu olarak tanımlanabilir. Kuruluşların, kendi bünyelerinde fiziksel veri merkezleri kurmak yerine, maliyetlerini azaltıp projelerini etkili bir şekilde ölçeklendirebileceği bir sistem sunan bulut sunucular, gereksinimlerinize bağlı olarak artan depolama alanı talebiyle başa çıkmayı sağlayan en uygun seçeneklerin başında gelir. Bulut sunucular, ağdaki bir sunucunun çevrimdışı olma durumunda, başka bir sunucunun görevi devralmasıyla arıza durumunda erişilememe ihtimalini ortadan kaldırır.

Kesintisiz erişilmesi gereken ve ölçeklenebilirliğin önemli olduğu projeler, web sitesi dönüşüm oranlarını artırmak, müşteri memnuniyeti ve markalaşma konusunda yol almak isteyenler; bulut sunucuların potansiyelinden fayda sağlayacaktır.

Mutlaka Okumalısın

Tonguç

Eğitim Sürecinize Destek Olacak 5. ve 6. Sınıf Soru Bankaları

Yeni derslerin müfredata girmesiyle birlikte, 5. ve 6. sınıf konularına çalışırken ekstra çaba sarf etmeniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir