İngilizce konuşmanın ve iki dilli olmanın avantajları nelerdir?

İngilizce - İngilizce Öğrenmek
Farklı kültürlerin ve dillerin harmanlandığı küresel bir toplulukta yaşıyoruz. Dünyada milyarlarca insanın konuştuğu 6.500’den fazla dil var. Hangisini ana dilimiz olarak konuşacağımızı seçemeyiz belki ama hangi dili ikinci dil olarak konuşacağımıza kendimiz karar verebiliriz.

İngilizce öğrenmeye karar vermek, 948 milyondan fazla insanın İngilizce konuştuğu bilim, akademi, havacılık, medya ve internetin yanı sıra öğrenilecek en popüler ikinci dil olduğu için en iyi seçimdir.

Buna ek olarak İngilizce konuşmanın en büyük avantajlarından biri; uluslararası ticarette kullanılan dil olmasıdır. Yurtdışında çalışmak ya da kariyerinizi geliştirmek istiyorsanız İngilizce öğrenmek yapılacaklar listenizde en üstte olmalıdır.

İngilizce öğrenmenin yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ‘ İngilizce öğrenmenin önemli olmasının 4 nedeni başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

Yabancı dil konuşmanın avantajları

İki dilli olmanın birçok sosyal yararı vardır. İki veya daha fazla dil konuşabilmek, seyahat etmenize ve hatta isterseniz başka bir ülkeye taşınmanıza olanak sağlar. Dünyayı öğrenmenin, ufuklarınızı genişletmenin ve daha fazla insanla etkileşime girdiğiniz için sosyal gelişiminizi artırmanın bir başka harika yoludur.

Coğrafi sınırlara sahip olmamanız da ekstra bir dil öğrenmek için harika bir neden. Tanıştığınız insanlarla daha kolay iletişim kurabileceksiniz ve sizi daha iyi anlayabilecekler.

Birden fazla dil konuşmak günümüzün küreselleşmiş dünyasında daha fazla hoşgörü ve açık görüşlülük yarattığı için bariz pratik faydalara sahiptir. İki dilli olmanın harika bir avantajı da bir bireyin dışlanmış hissetmeden iki farklı ve çeşitli topluluğa katılma ve bir parçası olma fırsatına sahip olmasıdır.

Birçok insan bilgisini genişletmeyi eğlenceli buluyor ve yeni bir dili sevdikleri için öğreniyor. Ancak İngilizce konuşmayı öğrenme nedeniniz ne olursa olsun sadece ikinci bir dil öğrenmenin büyük nörolojik faydaları vardır; beyninizin farklı şekillerde çalışmasına, potansiyelinizi ve zekanızı geliştirmenize izin verir.

Beyninizi nasıl eğitirsiniz – İki dilli olmanın avantajları

Çalışmalar bir dil öğrenmenin kaç yaşında olursanız olun beynin gelişimine gerçekten yardımcı olduğunu göstermiştir.

Yapılan bir araştırmada ikinci bir dil konuşmanın beynimizi etkileyip etkilemediği araştırılıyor. İkinci bir dil öğrenmenin beynin daha uzun süre daha güçlü kalmasına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda yaşlılığın gecikmesine yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar aynı zamanda iki dilli olmanın beyindeki etkilerinin cinsiyet, sosyoekonomik durum veya göç gibi başka faktörlerle bağlantılı olmadığını söylemeye devam etmektedir. Başka bir dili konuşmanın beyne olumsuz etkileri bulunmamıştır.

Araştırma ikinci bir dil öğrenmenin daha fazla okuma, konuşma ve genel zekaya nasıl daha fazla yardımcı olduğunu, akıl yürütme yeteneğini ve ne kadar hızlı düşünebileceğinizi açıklar. (bunlara da yardımcı olur!) İki dilli insanlar iki dil arasında geçiş yapmaya alışkın oldukları için bu görevler dil ile ilgisi olmasa bile görevler arasında geçiş yapma konusunda daha iyidirler.

Mutlaka Okumalısın

To Be (am-is-are)

“To be” fiili, İngilizce gramerinde en temel ve önemli fiillerden biridir. Bu fiil, bir şeyin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir