Ana Sayfa / İngilizce / İngilizce Kitap Okumak

İngilizce Kitap Okumak

İngilizce - Kitap
Kimi Türkçesi orijinal tadı vermiyor diye yöneliyor kimi de İngilizce geliştirmek için… Bu yazımda İngilizce kitap okumak hakkında bilgiler paylaşacağım.

Hadi başlayalım…

Çılgınlar gibi İngilizce gramer çalıştınız, üstüne İngilizce vocabulary kastınız. Elde gramer var, ezberlenmiş kelimeler var. Buraya kadar her şey güzel. E bu İngilizce nasıl ilerletilecek?

Tabi ki İngilizce kitap okuyarak.

İngilizceyi geliştirmek için yapılabilecek en güzel eylem…

İngilizce kitap okumak İngilizceyi geliştirir mi?

Kesinlikle geliştirir. Fakat yapmanız gereken seviyenize göre kitaplar okumak. Seviyenize göre kitaplar seçmezseniz çok çabuk sıkılır ve bırakırsınız. Örneğin; İngilizce konusunda henüz yolun başında olduğunuzu farz edelim. a1 ingilizce kitap pdf şeklinde aramalar yaparak size uygun kitapları bulup okuyabilirsiniz.

Okumak ilginç ve eğlenceli olmalıdır. O an okuduğun kitabı sıkıcı veya zor buluyorsanız kitabı değiştirin!

Pandemi döneminde a1 seviyesinde okumalar yapmaya başladım. Şu an b1 kitapları rahatlıkla okuyabilecek seviyedeyim. Kitap okurken önceden çalıştığım gramer yapısını rahatlıkla görebiliyorum. + Öğrendiğim-ezberlediğim kelimeleri cümle içerisinde görmek onları kalıcı belleğe atmamı sağlıyor.

Kelime ve gramer bilginiz zayıfsa İngilizce kitap okumak size göre değil. O seviyeye gelmeden önce gramer + kelime olayına odaklanmanız şart. Emeklemeyi öğrenmeden yürümeye çalışmayın. Koşmak demiyorum bakın yürümek. İngilizce kitap okumak sadece bir sürecin parçasından ibaret. Daha sonra kalıcı bir süreç olacak.

İlk başlarda her kelimenin anlamına bakmanız gerekebilir. Bu zorlu ve yorucu bir süreç. Hemen pes etmeden devam etmelisiniz. Sağda solda kelimelerin anlamını bilmiyorsanız bile bağlamdan anlam çıkartın sözlerine aldırış etmeyin. Eğer başta böyle yaparak yanlış kalıplar-kelimeler yerleşirse ilerde düzeltmesi oldukça zor olabilir. O yüzden bilmediğiniz kelimelerle karşılaştıkça onları öğrenmeye çalışın. Bağlamdan çıkarmak pro seviyede yapılabilecek bir eylem!!!

İngilizce kitap önerileri

Küçük karabalık, küçük prens, momo tarzında kitaplar bir tık okunabilir seviyede. En azından öncesinde Türkçesini okuduğunuz eserleri okumak sizler için daha rahat olacaktır. Örneğin; Paulo Coelho  – Simyacı romanı da okunabilecek tarzda bir eser. Harry Potter serisi de okunması zor olmayan eserler arasında sayılabilir. Her ne kadar önerilerimi sıralasam da seviyenize uygun kitapları belirlemek size kalıyor.

Kindle, kobo markalı e-book reader cihazınız varsa bu işler çok kolay. Kitap önerisine hiç gerek olmadan seviyenize uygun kitabı bulun ve okumaya başlayın. Bu cihazlarda bilmediğiniz kelimelerin anlamını sadece üzerine tıklayarak öğrenebiliyorsunuz. Büyük rahatlık ve güzellik. İngilizce kitap okumak istiyorsanız Kobo ya da kindle marka bir e-book reader edinin!

İngilizce geliştirmek için okunacak kitaplar – İngilizce ePub Sitesi

Size çok güzel bir İngilizce ePub sitesi linki vereceğim. İngilizce geliştirmek için okunacak kitap derdinden kurtulacaksınız. Hiçbirinde telif hakkı sorunu yok diye biliyorum. Yazarlar kendilerine ait kitapları telifsiz şekilde bu sitede paylaşıyor.

a1-a2-b1-b2-c1-c2 istediğiniz seviyede kitaplar var. Seviyeniz a2 veya b1 bile olsa bence a1 seviyeli İngilizce epubları okuyarak ilerleyin. Bu sitenin çok faydasını gördüm. Sizin de fayda göreceğinize eminim.

* English e-Reader sitesine gitmek için tıkla! 

Yukarıda linkini verdiğim sitede farklı dijital formatlarda çok sayıda e-kitap bulabilirsiniz: epub, mobi, rtf, txt, fb2 ayrıca mp3 formatında sesli kitaplarda yer alıyor. E-kitapları istediğiniz formatta indirebilir veya çevrimiçi olarak ücretsiz okuyabilirsiniz.

İngilizce Kitap Okumanın Faydaları

– “Akademik ya da edebi” okuduğunuz kitaba göre İngilizce kelime dağarcığınız inanılmaz derecede gelişir.

– Türkçe dışında İngilizce düşünmeye başlarsınız.

– Beyin nöronlarınız orgazm olur. 🙂

Odaklanma yeteneğiniz gelişir.

-YKS Dil, YDS, YÖKDİL vs. sınava girecekseniz okuma yeteneğiniz sayesinde testlerde çok rahat soru çözersiniz.

İngilizceyi neden edebiyat yoluyla öğrenelim?

İngilizcede daha akıcı olmak istiyorsan kendini zorlamaya devam etmelisin. Orijinal İngilizce kitapları okumak bunu yapmanın harika bir yoludur! Orta düzeyde İngilizce konuşsan bile iyi bir ilerleme kaydetmek için basit romanlar ve kitaplar kullanabilirsin. Okumanın gelişmenize nasıl yardımcı olabileceğine bir göz atalım:

Gerçek İngilizce: Modern romanlar size İngilizcenin günümüzde nasıl kullanıldığının gerçek örneklerini gösterir. Romanlar ayrıca size İngilizce olarak duygu göstermeyi, fikirleri ifade etmeyi veya bir hikaye anlatmayı öğretebilir.

Kelime dağarcığı: İyi derecede İngilizce konuşsan bile her zaman öğrenebileceğin şeyler vardır. İyi bir roman basit ve anlaşılması kolay olacak ama aynı zamanda sizi yeni kelimelerle tanıştıracak. Kitap okumak size bir hikaye bağlamında kelime öğrenme şansı verir. Bu, günlük konuşmada kelimelerin ve cümlelerin nasıl bağlantılı olduğunu görebileceğiniz anlamına gelir. Modern İngiliz veya Amerikan romanlarını okumak size her türlü İngilizce kelimeyi öğretecektir.

İngilizce kitap okuma serüvenine başladıysanız bunu İngilizce video izleyerek veya podcastleri dinleyerek desteklemenizi tavsiye ederim. İnanılmaz gelişim kaydedeceksiniz.

Başlangıçta hatalar olacaktır ama sonunda doğru olanı yapacaksın. Sıkılma, pes etme!

Not: Kendinizi geliştirmek için yaptığınız her şey size sonuç verecektir. Bu yüzden endişelenmeyin ve gelişmeye devam edin.

İngilizce kitap okuma ile ilgili her şeyi bu yazının altından sorabilirsiniz!

Mutlaka Okumalısın

VocaGarden - İngilizce Kelime Hazneni Geliştir

VocaGarden – İngilizce Kelime Hazneni Geliştir

Bugün sizlere pek kimsenin bilmediği ama çok faydalı bir site tanıtacağım. Pandemi süreciyle birlikte malum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.