Ana Sayfa / İngilizce / İngilizce Kelime Nasıl Ezberlenir?

İngilizce Kelime Nasıl Ezberlenir?

İngilizce - İngilizce Kelime Ezberleme
Dilbilginiz-grameriniz ne kadar iyi olursa olsun yerli yerinde kullanabileceğiniz herhangi bir kelime bilmiyorsanız, kelime bilginiz sınırlıysa İngilizce öğrenme maceranızda çok fazla ilerleyemezsiniz. Kelime hazinesi yeni dünyalara kapı açar ve öğrenmeyi eğlenceli hale getirir.

Ancak kelime haznenizi genişletmek bir diyet gibidir. Biraz çaba sarf etmeniz gerekir ve bunu yapmak için bu işin ne bir sırrı vardır ne de gizli bir yöntemi… Herkes kendileri için neyin işe yaradığını bulmalı; ancak sabırlı olmak, gerçekçi hedefler belirlemek ve bunlara ulaştığınızda kendinizi ödüllendirmek iyi bir strateji olacaktır.

# Bildiğiniz kelime sayısını yavaşça artırmak için yurtdışına gitmek zorunda değilsiniz. Nerede olursanız olun ilham verici ve çalışma dostu bir ortam oluşturabilirsiniz. Yeni dilde dergi veya kitap satın alın, film izleyin…

# Daha fazla kelimeyi daha hızlı öğrenmek için onları bağlam içine koymalısınız. Rastgele kelime listeleri ezberlemek yerine bunları cümleler içine kullanmaya çalışın. Bu şekilde kelimenin gerçek hayatta nasıl kullanıldığını bilirsiniz. Ayrıca komik cümleler bulursanız ezberlemek daha kolay olacaktır. (9gag.com sitesine bir göz atın) Nasıl öğrendiğinize bağlı olarak cümleleri hatırlamanıza yardımcı olacak çizimler yapabilir veya resimler bulabilirsiniz.

# Filmler, TV şovları, kitaplar, podcast’ler veya şarkılar sadece en yaygın kelimeler için harika bir kaynak olmakla kalmaz; aynı zamanda kelime hazinesini geliştirmenize de yardımcı olabilir. Orijinal dilde kitap okumaya veya İngilizce altyazılı filmler izlemeye çalışın. Kelimelerin ne anlama geldiğini anlamaya çalışın. Anlamadığınız bir cümle görürseniz veya duyarsanız not alın, bakın ve ezberlemeye başlayın.

# Dil öğrenmeyi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız ilişkili kelimeler, eşanlamlılar veya zıt anlamlı kelimelere de bakın. Öğrenme sürecinizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız sözcüğü ana dilinize çevirmemeye çalışın; bunun yerine öğrenmeye çalıştığınız dilde kullanın.

# Herkes farklı öğrenir; bu yüzden sizin için neyin işe yaradığını bilmiyorsanız mümkün olduğunca çok farklı yol veya bunların bir kombinasyonunu deneyin: Flashcards, uygulamalar, listeler, oyunlar veya post-it kelime ezberlemenin harika yoludur. Aynı şey doğru zamanı bulmak için de geçerlidir. Bazı insanlar belirli bir öğrenme zamanı ayırmak ister, diğerleri kendiliğinden öğrenmeyi tercih eder. Hangi yaklaşımı seçeceğiniz size kalmış.

# Sadece kartlardan veya listelerden kelimeleri okumayın – bunları duyun, yüksek sesle söyleyin ve yazın. Kelimelere ne kadar çok maruz kalırsanız sizin için o kadar iyi olur.

# Yurtdışında bir pazarlama firmasında çalışmak istediğiniz için kelime dağarcığınızı genişletmek istiyorsanız muhtemelen Shakespeare’in romanlarını okumak veya Orta Çağ ile ilgili kelimelere odaklanmak zorunda değilsiniz. Zaten bunu yapmanız gereksiz ve faydasız olur. Kelimeler ne kadar pratik ve popülerse kariyeriniz, hobileriniz ve gerçek hayattaki sohbetleriniz için o kadar iyidir.

# Sadece geçerli kelimeleri değil aynı zamanda ezberlediğinizi düşündüğünüz “eski şeyleri” tekrarlamayı unutmayın. Ezberlediğiniz kelimelere yeni kelimeler kadar sık ​​bakmanıza gerek yoktur; ancak eski kelimeleri ne kadar çok kullanırsanız-tekrar ederseniz onları o kadar iyi hatırlar ve kalıcı olarak hafızanızda tutarsınız.

Mutlaka Okumalısın

Modadil - YKS-Dil - ÖSYM

MODADİL – YKS-DİL için en iyi kaynak!

İster lisede dilci olun isterse benim gibi lise çıkışınız farklı alanda olsun… YKS-Dil sınavına hazırlanıyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.