HTML Tarihi

HTML - HTML Tarihi - HTML History
Bu yazımda Web Tasarım işleriyle ilgilenen veya web işleriyle haşır neşir olarak herkesin genel kültür olarak bilmesi gereken HTML’nin tarihinden bahsedeceğim. (Telaffuzu: eyçtiemel ya da hetemele)

HTML 1991 yılının sonlarında Tim Berners-Lee tarafından yaratıldı ancak resmi olarak yayınlanmadı.

Tim Berners-Lee - HTML - HTML Tarihi
1995’te HTML 2.0 olarak yayınlandı. HTML 4.01, 1999’un sonlarında yayınlandı ve HTML’nin önemli bir versiyonu olarak kabul gördü.

HTML çok hızlı gelişen bir biçimlendirme – işaretleme dilidir ve çeşitli sürümlerin güncellenmesi ile kayda değer gelişim sağlamıştır. (Sanılanın aksine HTML programlama dili değildir!) HTML’nin geliştirilen her versiyonu ile web sayfaları daha kolay ve daha güzel bir şekilde oluşturulabilmiştir ve siteler daha verimli hale gelmiştir.

İlginizi Çekebilir: HTML Nedir?

 • HTML 1.0, 1993 yılında metinlerin, resimlerin web tarayıcıları aracılığıyla okunabilen ve erişilebilir bilgileri paylaşma amacıyla yayınlanmıştır. (1993 yılında Dave Raggert HTML’yi daha da geliştirdi.) Ancak geliştiricilerin çoğu 90’lı yılların başında web site oluşturmakla ilgilenmedi. Yani bu işaretleme – biçimlendirme dili de haliyle o dönem büyümedi.
 • 1994 yılında W3C kurulması ile birlikte HTML çalışmaları üzerinde geliştirici etkileri olduğu yadsınamaz bir gerçektir.
 • Sonra 1995 yılında yayınlanan HTML 2.0 geldi; HTML 1.0’ın tüm özelliklerini ve birkaç ek özelliği içeren, Ocak 1997’ye kadar web sitelerinin tasarlanması ve yaratılması için standart biçimlendirme dili olarak kullanıldı ve HTML’nin çeşitli temel özellikleri bu dönemde geliştirildi.
 • Ardından 1997 yılında HTML 3.0 geldi; bu dönemde HTML üzerine yeni çalışma yapan Dave Raggett aklınıza gelsin. Yaptığı çalışmada web sayfalarını tasarlamada web yöneticileri için daha güçlü özellikler sağlayan, HTML’nin geliştirilmiş yeni özellikleri yer alıyordu. Ancak yeni HTML’nin bu güçlü özellikleri tarayıcıları yavaşlattı. HTML 3.0 dönemi web için hantal ve kötü bir dönemdi.
 • Daha sonra yaygın olarak kullanılan ve şu anda dünya çapında piyasaya sürülen HTML 5.0’dan önce başarılı bir HTML sürümü olan HTML 4.01 1999 yılında web dünyasına geldi ve kabul gördü.
 • 2012 yılında yayınlanan HTML 5 ise HTML 4.01’in genişletilmiş bir sürümü olarak piyasada yerini almıştır. Daha doğrusu 2008 yılında WHATWG tarafından geliştirilmeye başlanılan HTML 5 2012 yılında faaliyete geçirilmiştir. HTML 5 2014 yılında ise W3C tarafından tam olarak piyasaya sürülmüştür. HTML 5’in gelişimi 2022 yılında bitecek diye bir yazı okumuştum. Ne kadar doğru zaman gösterecek…
 • 2016 yılında W3C, HTML 5.1’i geliştirmiştir.

Yararlandığım Kaynaklar:

HTML History – W3schools
Şadi Evren Şeker & Rabia Yörük – İnternet Nasıl Çalışır Kitabı 70. Sayfa

Mutlaka Okumalısın

JavaScript Öğrenmek - JavaScript Dersleri

JavaScript Öğrenmek İçin En İyi Kaynaklar

HTML ve CSS ile web geliştirme temellerini öğrendikten sonra genellikle JS olarak bilinen Javascript’i öğrenmek …

2 Yorum Var

 1. blank

  HTML siteler eskisi gibi kalmadı artık. 2004 yılında açtığım ilk internet sitemde HTM kodlar kullanmıştım. O zamanlar HTML kodları kullananlar için hazır kayan yazı, hareketli yazı, takvim, haber vs. kodlarının olduğu “sitene ekle” siteleri vardı. Hazır kodları alıp düzenler sonra da sitemize gömerdik. Ne günlerdi.
  HTML, web kodlamanın atası diyebiliriz. Unutursak kalbimiz kurusun 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir