Google’ın Huawei Kararı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Google - Huawei - Amerika ve Çin Ticaret Savaşı
Google
’ın Huawei yasağı, Huawei için ne anlama geliyor? Huawei mobil kullanıcılarının bilmesi gereken her şeyi bu yazıda okuyacaksınız… Yaklaşık 2 hafta önce Huawei P Smart 2019 alan talihsiz bir kullanıcı olarak çok üzgünüm. Amerikan yönetimine ise ölesiye sövmek istiyorum.

Huawei, Çin ile ABD arasında süregelen gerilimdeki en büyük darbelerden birini aldı. Geçen hafta Donald Trump yönetimi, Huawei’yi ticari anlamda kara listesine ekledi ve şirketin ABD’li meslektaşları ile iş yapmasını zorlaştıran kısıtlamaları anında uygulamaya koydu.

Amerikan yönetiminin yasağı ile hemen harekete geçen Google, yeni  alınacak Huawei telefonlara bundan sonra sınırlı destek verecek ve Android işletim sistemi için sınırlı uygulama sağlayacak!

Kararın gerekçesi ise yani büyük resme odaklanmak gerekirse; ABD Başkanı Trump’ın, ulusal güvenlik riski teşkil ettiğine inandığı yabancı iletişim firmalarının ABD’li firmaların teknolojilerini kullanmasını yasaklayan kararıdır. Bu kararda, açıklanan kara listedeki yabancı şirketlerin hükümet izni olmadan Amerikalı şirketlerin geliştirdiği teknolojiyi kullanamayacağını açıklamıştı.
Trump - Huawei - Çin - Amerika

Google’ın Huawei Android Yasağı – Kısıtlaması Neleri Kapsıyor?

# Google; donanım, yazılım ve teknik servislerin transferini içeren tüm işlerini Huawei ile askıya aldı.

# ABD merkezli önemli şirketlerden Qualcomm, Intel ve Broadcom da Huawei ile olan iş anlaşmalarını derhal yürürlükten kaldıracağını açıkladı. Huawei önceden işlemci stoku yapmıştır diye tahmin ediyorum!

Mevcut Huawei kullanıcılarının endişelenmesine gerek var mı?

# Var olan Huawei ve Honor akıllı telefon kullanıcılarının Google’ın Google Play Store’a ve diğer Google uygulamalarına erişmesini sağlamaya devam edeceği için endişelenmelerine gerek yok. Android resmi Twitter hesabından aşağıdaki tweeti attı! İçimiz biraz olsun rahatladı…

Türkçe Meali: Huawei kullanıcılarının son ABD hükümeti yaptırımlarına uyma adımlarımızla ilgili soruları için: ABD’nin tüm gereksinimlerine uyurken sizi temin ederiz, Google Play ve Google Play Protect’in güvenliği gibi hizmetler mevcut Huawei telefonlarınızda çalışmaya devam edecektir.

Yasak, gelecekte Huawei telefon satın almak isteyenler için ne anlama geliyor?
Huawei Telefon

# Karar sonrasında Huawei telefon satın alan kullanıcılar, Google Play Store’a erişemeyecek ve bu nedenle Gmail, YouTube ve Google Haritalar gibi kritik öneme sahip ve emsalsiz uygulamaları indiremeyecekler. Kısıtlı bir Android sürümüne sahip olacaklar ve birçok önemli uygulamadan faydalanamayacaklar! Bu korkunç bir şey… Sırf bu uygulamalar için telefon kullanan milyonlarca insan var…

Bu karar gelecekteki Huawei akıllı telefonlarının Android işletim sistemi üzerinde çalışmayacağı anlamına mı geliyor?

# Huawei hala Android’in genel sürümünü kullandırabilir. Ancak Google kendi özel uygulamalarına ve hizmetlerine eriştirmeyecek.

Huawei akıllı telefon kullanıcıları Android güncellemelerini alacak mı?

# Evet, şimdilik Huawei akıllı telefon kullanıcıları Android güncellemelerini almaya devam edecek. Google sözcüsü Reuters‘a “Google Play ve Google Play Protect’teki güvenlik korumaları mevcut Huawei cihazlarında çalışmaya devam edecektir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Google Huawei Android Yasağı

Samsung ve diğer telefonlar için bu iyi haber olabilir!

# Bu Huawei’nin baş rakibi Samsung için iyi bir haber olabilir. Yasak kesinlikle küresel pazarda Huawei akıllı telefonların satışını etkileyecek gibi duruyor. Şu anda Huawei dünyadaki en büyük ikinci akıllı telefon şirketi…. Bir arkadaşım bu haberden sonra Huawei P30 model telefonunun siparişini iptal etti. Küresel etkilerinin olacağını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok.

Peki ya Honor akıllı telefonları?

# Huawei’nin alt markası olan Honor’un, tüm Honor akıllı telefonları Android işletim sisteminde çalıştığı için yasaktan etkilenmesi muhtemel görünüyor.

Huawei yasağı Apple için ‘iyi haber’ olmayabilir!

# Başlangıçta Google’ın Huawei yasağı Apple için iyi haber görünebilir. Ancak yasak ABD, Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerinde Huawei telefonlarının satışını etkilerken; aynı zamanda Apple’ın en büyük pazarı olan Çin’deki iPhone satışını da etkileyecektir. Raporlara göre; Çin’in Twitter versiyonu olan Weibo’da ABD ve Çin arasındaki Huawei gerginliğinin ardından Apple ve ABD’ye karşıt mesajlarda bir artış olmuş.

Bu Amerikan yönetimi tarafından OnePlus, Vivo ve diğer Çinli akıllı telefon markaları için de bir uyarı mı?

# Şimdilik ABD’deki diğer Çinli akıllı telefon üreticileri pazarda çok minikler. Büyümelerine daha çok var. Şu an başlangıç aşamasında olabiliriz; ancak iki ülke arasında yaşanacak tam teşekküllü bir ticaret savaşı diğer Çinli gruplara da zarar verebilir.

Huawei şirketi zaten Amerika’dan böyle bir yaptırım beklediği için kendi işletim sistemini üretme aşamasındaymış. Şirket yetkilileri B planımız hazır diyor. Çinliler yaparlar yapmasına da, sonucu ne olur bilemeyiz. Koskoca Microsoft bile o pazara giremedi. Sıfırdan üretilen Çinli bir sistem Çin dışında ne kadar tutar, kestirmek zor. Huawei, Windows Phone (Nokia Lumia’lardaki sistem) gibi tamamen bitecek mi? Yoksa bu gelişmeler sonrasında Android sisteminin pazar payının küçülmesini mi izleyeceğiz? Microsoft’un bile kazanamadığı bir savaşı Huawei kazanabilecek mi? Sorular sorular…

Asıl yasaklama – kısıtlama meselesi Google Play değil, çip meselesi. Çinli firmalar yüksek işlem gücüne sahip çipleri Amerika’dan alamazlarsa o zaman iş yaş. Asıl o zaman seyreyle gümbürtüyü…  Belki yıllarca yetecek stok yapmışlardır. O zamana kadar barışma – yumuşama olabilir. Bu dediğim barışma – yumuşama olmazsa sıkıntı büyük…

Gerçekten ilerleyen aylar, yıllar çok şeye gebe… İzleyip göreceğiz.

Mutlaka Okumalısın

2021 - Teknoloji Terimleri

2021’in En İyi Teknoloji Terimleri Kılavuzu

Geçen yıl yeni teknolojiler ilerledikçe onları tanımlamak için kullanılan bazı kelimelerin popülaritesi arttı. 2021’de geniş …

12 Yorum Var

 1. blank

  Çok açıklayıcı olmuş. Peki Çin’de rest çekmiş ve bu karar bir süre askıya alınmış deniyor. Siparişimi iptal edip etmemek arasında kaldım🧐

  • blank

   Çin her fırsatta Amerika’ya rest çekiyor. Gerçek rest ticaret savaşlarının karşılığını adam akıllı verebilmekte… Şu anda ciddi anlamda bir karşılık veremedi. Yeni işletim sistemi mi tanıtırlar ya da Amerika’ya ürünlerinizi artık üretmiyoruz mu derler göreceğiz. Amerika’ya çektikleri rest geri vites yaptıracak şiddette değil.

   Sipariş ettiğiniz ürüne android yüklenmiş olduğundan lisansı tam olarak aktif olacaktır diye tahmin ediyorum. Fakat bununla ilgili detay bilgiler henüz net değil. Hangi yenide kısıtlama var bilmiyoruz. Yeni üretilecek telefonda mı? Üretilen android telefona kurulum işlemi yapıldığında mı bu kısıtlama geçerli olacak bilgi yok.

   Ben yerinizde olsam siparişimi beklemeye alırım. Şahsen bu durumun yaşanacağını bilsem iki hafta önce Huawei almazdım.

   Amerikan yönetimi en son Kuzey Kore’yi vuruyordu. Sonra barış görüşmelerine başladılar. Çin ve Amerika birbirine mecbur araları düzelirse ürünlerde sıkıntı ortadan kalkabilir.

   Sizi yanıltıp yine de alın ya da almayın diyemem… Karar sizin.

 2. blank

  Huawei yeni işletim sistemi hazırlamış doğru mu?

 3. blank

  Filler kavga ediyor olan vatandaşa oluyor…
  Bende de Huawei p9 lite 2017 var ve memnun bir şekilde kullanıyorum çok şükür. Bu haberi ilk duyduğumda direkt tepkim “bize ne olacak!?” olmuştu. Sizin de makalenizde yer verdiğiniz gibi varolan kullanıcılara bari sıkıntı yok. Neyse, sürecin ilerleyişini bekleyip göreceğiz.

  • blank

   Varolan kullanıcılara şimdilik sıkıntı yok. Sağlam yabancı kaynaklar yazdığım şekilde belirtiyor.

   Vatan Bilgisayar çalışanları sürüm güncellemesi alamama ihtimalinden bahsetti. Alamazsanız da şu an 9.1 sürümü yüklü yıllarca sorun olmaz kullanırsınız dediler. Ciddi bir belirsizlik hakim…

 4. blank

  Son gelişmeler ne yönde honor veya huawei cep telefon alalım mı almayalım mı Çin ile Amerika barıştı mı barışmadı mı?

  • blank

   Huawei, tüm satılan Huawei akıllı telefon ve tablet ürünlerine dünya genelinde satılan veya hala stokta bulunanları kapsayan güvenlik güncelleştirmeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edecektir.

   Yani şu an gidip honor veya huawei alsan bile gelişmeler seni etkilemeyecek…

   Şu an sorunsuz android güncellemesi, play store hizmeti alıyoruz. Hiç sıkıntı olmadı.

   Çin ve Amerika arasında ticaret savaşları sürüyor. Küsüp barışmak insan ilişkileri gibi değerlendirilemez maalesef… Ne olacağı belirsiz.

 5. blank

  BEKLENEN ADIM GELDİ ARKADAŞLAR!

  ABD Başkanı Donald Trump’ın kara listeye aldığı, bu kapsamda Google’ın bazı ilişkileri durmasıyla birlikte Android işletim sistemini kullanmaya devam etmesi tehlikeye giren Çin merkezli teknoloji devi Huawei’den beklenen adım geldi.

  Huawei, Android’e alternatif olarak geliştirdiği HarmonyOS’u sonunda tanıttı. Firma yetkililerinden Richard Yu, Çin’in güneyindeki Dongguan kentinde düzenlediği basın toplantısında HarmonyOS’un ‘dünyaya daha fazla uyum getireceğini’ söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir