Google Bağlantıları Reddetme Aracı (Google Disavow Tool)

Google Bağlantıları Reddetmek - Disavow Tool
Google bağlantıları reddetme aracı
(Google Disavow Tool) web sitelerine gelen bağlantıların değerini yok sayma olanağı tanıyan ve bağlantı tabanlı cezaları önlemek için kullanılan Google arama konsolunun (Google Search Console) önemli bir aracıdır.

Siteye gelen bağlantıları neden reddediyoruz?

Bağlantıları reddetmenin ana nedeni; sitemizin itibarını zedeleyen bağlantılardan korunmaktır. Diğer nedeni de; arama motoru sıralamalarında alt sıralara düşmekten kurtulmaktır.

Genel olarak bir siteden diğer bir siteye giden link sitenin kalitesi için + değer olarak kabul edilir. Kalitesiz-pornografik-w@rez sitelerden link gelirse bu sitenin + değerine katkıda bulunmaz, aksine olumsuzluk yaratır…

Kötü amaçlı spam bağlantılar birçok nedenden ötürü geliyor olabilir. Rakipleriniz sizin üstünüze çıkmak için bilerek spam sitelere linkinizi ekliyor olabilir. Sizi kıskanan sözde ziyaretçilerinizde aynı kötülüğü yapabilirler. Kötü insan çok maalesef… Yıllardır bu tarz problemleri yaşıyorum.

Sitenizde her şey yolunda gidiyordur. Arama motorlarında hep üst sıradasınız ve güzel hit alıyorsunuz. Saçma sapan onlarca siteye linkinizi ekleyerek Google güncellemesinde sizi yerinizden ediyorlar. Hatayı kendinizde ararken bir bakıyorsunuz spam sitelere linkinizi basmışlar. Azeri sosyal medya sitesine ekli linkinizi fark ediyorsunuz ki seks hikayesi sitesine de eklenmiş…  Paravan siteler aracılığıyla spamın kralı basılmış. E bu durum karşısında hiçbir şey yapmadan duracak değiliz.  Google amca bize mükemmel bir araç sunmuş. Bu araç sayesinde problemin üstesinden geleceğiz.

Google Disavow Tool Nasıl Kullanılır?

# Google Arama Konsolu (Google Search Console) sitesine girip sol taraftaki bağlantılar bölümünden sitenize gelen gereksiz linkleri belirleyin. Gereksiz çerçöp linkleri baştan belirlemeniz kesinlikle şart…

# Spam linkleri adı fark etmeksizin bir “.txt metin dosyası”nda toplayıp bu metin dosyasını kaydederek hazır halde bulundurun.

Örnek:
– Bir alan adını reddetmek için domain:zararlılink.com (ilgili alan adından daha önce verilmiş olan ve bundan sonra verilecek olan tüm bağlantıları reddeder)
– Bir sayfa reddetmek için http://spam.example.com/stuff/comments.html (sadece ilgili sayfayı reddeder)

Aşağıda gördüğünüz listede bana gereksiz gönderilen spam linkler yer almaktadır. Ben sayfa reddetme yerine web sitesini tümden reddetmeyi tercih ettim. Bana bu kötülüğü yapan aynı site ve farklı sayfalar aracılığıyla yine yapabilir.
Google Disavow Tool

# Aşağıdaki paylaştığım linkte yer alan adrese tıklayın. Search Console’da oturum açın ve bağlantı reddedeceğiniz web sitesini seçin.

Link: https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main?pli=1

# Aşağıda resimde gösterdiğim şekilde ilerleyin ve en sonunda dosyanızı yükleyerek “Gönder” tuşuna basın.
Google Bağlantıları Reddetme Aracı

Ve sonrasında zararlı olarak tespit edip gönderdiğiniz backlinkleriniz birkaç hafta içerisinde temizlenmiş olacak. Bu sayede siteniz arama motorlarında daha sağlıklı şekilde sıralama elde edecektir.

Ara ara linklerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Tetikte kalmakta fayda var. Hepinize web dünyasında başarılar dilerim…

Mutlaka Okumalısın

google page speed insights nedir

Google PageSpeed Insights Nedir? Mükemmel PageSpeed Puanı Nasıl Elde Edilir?

Bu yazımda Google PageSpeed Insights ile ilgili bilgiler ve mükemmel PageSpeed ​​puanı elde etme hakkında …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir